Küresel Piyasalar: Hisseler BOJ sonrası yatay!

Uluslararası piyasalarda, Asya hisse senetleri Japonya Merkez Bankası kararı sonrası yatay seyrederken, yen kayıplarını korudu.


Küresel Piyasalar: Hisseler BOJ sonrası yatay!

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) para politikasında değişikliğe gitmemesi ve yatırımcıların dün açıklanan vergi planını değerlendirmeleri ile birlikte, beş günlük rallinin ardından fazla değişmedi.

Japonya hisse senedi vadelilieri yen düşük kalırken, Topix Endeksi son altı günde ilk düşüşüne yöneldi. Şanghay hisse senetleri, düzenleyici kurumların sıkılaştırma tedbirlerine yönelik endişelerin artması sonucu düşüşüne yeniden başladı. Piyasanın ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi planına tepkisi, bu plandan gelebilecek faydaların büyük bölümünün varlık fiyatlarında daha önce yansımasını bulduğunu işaret etti. Dolar düşerken, Meksika pesosu ve Kanada doları, ABD'nin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'na (Nafta) ilişkin endişeleri azaltması ile birlikte, önceki kayıplarını geri alarak sıçradı.

BOJ, bugün sona eren iki günlük toplantısında, gösterge faizleri ve parasal genişleme programını değiştirmedi. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, geçen hafta Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, Japonya ekonomisinin birkaç ay önceki beklentilere göre daha güçlü olduğunu, ancak enflasyonun fazla iyileşmediğini söyledi.

Küresel hisse senetleri, iyileşmekte olan küresel ekonomik büyümeye ilişkin iyimserlikle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesinde işlem görüyor. ABD'nin uzun süredir beklenen ve işletmelere, orta sınıfa ve bazı yüksek gelirlilere belli avantajları içeren vergi planı Çarşamba günü açıklandı, ancak bu plan hakkında, kesintilerin ödeneceğine ya da ödenip ödenmeyeceğine ilişkin sorular yanıtlarını bulmadı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:19'da Haziran 2015'ten bu yana en yüksek seviyesinden yüzde 0.1'den az düştü.