Küresel Piyasalar: Hisseler yükseldi!

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri, Japonya'da dış ticaret verileri ile yükseldi.


Küresel Piyasalar: Hisseler yükseldi!

Asya hisse senetleri, Petrol ün sert düşüşün ardından toparlanması ve Japonya'da dış ticaret verilerinin beklenenden daha iyi çıkmasının küresel ekonomiye ilişkin iyimserliği artırmasının ardından değer kazandı. Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları, ülkede enflasyonun tahmin edilenden daha fazla hızlanması ile birlikte yükseldi.

Japonya'da Topix Endeksi bir ayı aşkın sürenin ilk haftalık kazancına yöneldi. Avustralya hisse senetleri de yükselirken, Hong Kong hisseleri üç günlük düşüşünü durdurdu. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, ham Petrolfiyatlarında dünkü sert düşüşün ABD hisselerini aşağı çekmesinin ardından,Petrol deki sert düşüşün durması ile birlikte hafifçe yükseldi. Kiwi, Yeni Zelan'da enflasyonun beş yılı aşkın süredir ilk kez merkez bankasının hedefine erişmesinin ardından değer kazandı.

Japonya'nın ihracatı Mart ayında iki yılı aşkın sürenin en hızlı yükselişini gösterdi ve bu durum, küresel ekonominin sağlığına ilişkin tartışmalarda olumlu düşünen grubu destekliyor. Çarşamba günü açıklanan Fed Bej Kitap, ABD ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü gösterdi ve Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, küresel parasal sıkılaştırma ile daha iyi başa çıkabilecek güçlü parlak bir küresel büyüme tablosu çizdi. BlackRock Inc.'nin patronu Laurence D. Fink, Amerikan ekonomisindeki yetersiz büyüme ve Trump yönetiminin kilit reformları hızlı bir şekilde geçirme konusundaki belirsizliğin piyasalar için risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Fransa'da bu haftasonu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesi düzenlelen anket, yarışın başa baş gittiğini işaret ediyor. Son bir ayda yayınlanan her anket, bağımsız aday Emmanuel Macron ve Ulusal Cephe'nin adayı Marine Le Pen'in  ilk iki sırada olduğunu gösteriyor. Anketler, Macron'un, ardından, 7 Mayıs'taki ikinci turda seçimi rahat kazanacağını işaret ediyor. Önde görülen iki adayın her bri son iki haftada yavaş bir şekilde düşüş gösterirken, Cumhuriyetçi Francois Fillon ve Komünistlerin desteklediği Jean-Luc Melenchon şimdi çok az geride bulunuyor.

Piyasalarca bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Asya-Pasifik ziyareti dahilinde şimdiki durağı Jakarta.

*Endonezya Merkez Bankası Perşembe günü kararını açıklayacak.

*Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu Pazar günü yapılacak ve bu turda önde çıkan ilk iki aday 7 mayıs'ta bir kez daha yarışacak.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saati ile 14:11'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve haftalık kazancını yüzde 1.2'ye yükseltti. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.3, Avustralya'da S&P/ASX200 Endeksi yüzde 0.3 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, 8 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini görmesine neden olan dört günlük düşüşün ardından fazla değişmedi.

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1'den az yükseldi. Gösterge endeks Çarşamba günü yüzde 0.2 geriledi.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, Çarşamba günkü yüzde 0.4'lük düşüşün ardından yüzde 0.1 daha gerileyerek 108.94 seviyesine geldi.

*Kiwi yüzde 0.5 yükselerek 70.36 ABD senti seviyesine çıktı. Aussie olarak da bilinen Avustralya doları, Çarşamba günkü yüzde 0.8'lik düşüşün ardından yüzde 0.1 yükselerek 75.06 ABD senti seviyesine çıktı.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü yüzde 0.5 yükseldikten sonra yüzde 0.1'den az geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Çarşamba günü beş baz puan yükseldikten sonra bir baz puan gerileyerek yüzde 2.20'ye indi.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faşzş beş baz puan yükselerek yüzde 2.50'ye tırmandı.

Emtia

Petrol, Çarşamba günü ABD'de benzin stokları Şubat ayından bu yana ilk kez artarken ham Petrol üretiminin artmaya devam ettiğini gösteren verinin etkisiyle yüzde 3.8 düştükten sonra yüzde 0.1 yükselerek varil başına 50.51 dolara çıktı.

*Altın yüzde 0.1 düşerek varil başına 1,278.88 dolara indi.

*Bakır, Rio Tinto Group'un ilk çeyrekte beklenenden daha düşük üretim açıklaması ve en büyük iki madeninde üretim aksamaları ile birlikte tüm yıl için üretimin yüzde 25 azalacağı tahmininde bulunmasının ardından yüzde 0.3 yükseldi. Bakır Ocak abşından bu yana en düşük seviyesinden toparlandı.

*Demir cevheri, Çarşamba günü yüzde 2.6 yükselmesinin ardından, satış dalgasının tekrar başlaması ile yüzde 3 düştü.