Küresel Piyasalar: hisse senetleri düştü!

Uluslararası piyasalarda dolar, ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in açıklaması sonrası yükselirken, hisse senetleri düştü.


Küresel Piyasalar: hisse senetleri düştü!

Asya hisse senetleri, demir cevherindeki satış dalgasının emtia üreticilerinde düşüş getirmesi sonucu Avustralya hisse senetlerindeki kayıplarla birlikte değer kaybetti. Japonya hisse senetleri, dolar karşısında zayıflayan yenden faydalanırken, altın düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Sydney ve Hong Kong'da piyasalar, iki günlük tatilin ardından, yatırımcıların jeopolitik endişelerin baskısı altındaki küresel piyasalar ile aradaki farkı kapamaları ile birlikte düştü. Tokyo hisse senetleri, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in doların gücünün "iyi bir şey" olduğunu söylemesinin ardından yenin dolar karşısında zayıflaması sonucu yüksedi. Demir cevheri vadeli kontratları  düştü ve bu ayın başında ayı piyasasına girmesinin ardından kayıplarını genişletti.

Yatırımcılar, küresel büyümeye ilişkin beklentileri zayıflatan önemli uluslararası gelişmelerin az olduğu bir ortamda, risk faktörlerini değerlendirmeye devam etti. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, ABD'nin Çin'in nükleer silah programını kaldırması için Kim Jong Un üzerinde baskı kuracağı yönünde umut verici işaretler aldığını, Trump yönetiminin tek başına ya da müttefikleri ile birlikte bir askeri operasyonu seçenek oalrak tuttuğunu kaydetti.

ABD'de konut ve New York imalat sektörü verileri, faiz artırımı için beklentileri düşürürken, Çin'de hızlanan büyüme küresel ekonominin gücüne ilişkin iyimserliği artırıyor.

Piyasalarca bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Asya turu devam ediyor. Pence, Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Güney Kore ile dış ticaret ilişkisinin, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının gözden geçirilmesi ile birlikte yetersiz olduğunu söyledi.

*Malezya, Yeni Zelanda ve Hong Kong'da bu hafta TÜFE verileri açıklanacak ve Avustralya'da iş düünyası ve Tüketici Güveni verileri var.

*Dünya Bankası ve Uluslararası para fonu (IMF) yıllık bahar toplantıları Washington'da yapıalcak.

*Bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında Bank of America Corp., Goldman Sachs Group Inc., International Business Machines Corp., Heineken NV ve Unilever yer alıyor.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:51'de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1 ile Nisan'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Gösterge endeksteki ham madde şirketleri son iki seansta yüzde 4.6 geriledi ve yaklaşık bir yılın en büyük iki günlük kaybını yaptı.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.9 kaybetti ve Çin hisselerini içeren hang Senh China Enterprises Endeksi yüzde 1 geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, önceki iki seansta yüzde 1.6 düştükten sonra yüzde 0.1 daha indi.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 yükseldi ve erken saatlerde yüzde 1'e kadar çıakrdığı kazancının bir kısmını geri verdi. Endonezya hisselerinin gösterge endeksi yüzde 0.7 sıçrarken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1'den az düştü. ABD hisselerinin gösterge endeksi Pazartesi günü, geçen haftaki yüzde 1.1'lik kaybın ardından yüzde 0.9 yükseldi. S&P 500'deki işlem hacmi 30 günlük ortalamasının yüzde 16 altındaydı.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, Pazartesi günü yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.1 daha gerileyerek 109.03 seviyesine indi.

*Avustralya doları yüzde 0.4 düştü. Avustralya Merkez Bankası, bu ayki politika toplantısının tutanaklarına göre, işgücü piyasası koşullarının beklenenden zayıf olduğunu ve eksik istihdam ölçümlerinin yüksek kalmaya devam ettiğini kaydetti.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.2 düşüşle 27 Mart'tan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.1'den az geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Pazartesi günü beş ayın en düşük seviyesinden bir baz puan yükseldikten sonra, bir baz puandan az düşerek yüzde 2.25'e indi.

*Avustralya'nın gösterge 10 yıllıklarının faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.49'a çıktı.

Emtia

*Altın, iki gün süren kaybın ardından, yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,282.56 dolaa indi.

*Batı Teksas petorlü (WTI), Pazartesi günü yüzde 1 düştükten sonra varil başına 52.65 dolarda yatay seyretti.

*Demir cevheri, Dalian piyasasında, Pazartesi günü yüzde 3 geriledikten sonra yüzde 2.4 daha düştü. Çelik üretiminde kullanılan bu ham madde, analistlerin, Avustralya hükümetinin ve bazı madencilik şirketlerinin, arzın arttığı bir ortamda, 2014 yılındaki zirvelerin görülmesine neden olan yükselişlerin sürdürülemez olduğu değerlendirmelerinde bulunmasının ardından bu ay ayı piyasasına girdi.