Küresel Piyasalar: Hisse senetleri düştü!

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri, artan jeopolitik gerginlik sonucu değer kaybetti.


Küresel Piyasalar: Hisse senetleri düştü!

Hisse sentleri, Tokyo'dan Tayvan'a, ABD'nin Afganistan'da IŞİD mevzilerini bombalamasının jeopolitik tansiyonu artırmasının ardından değer kaybetti. İşlem hacminin, küresel piyasaların çoğunun Cuma günü tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı düşük kalması bekleniyor.

Japonya'da Topix Endeksi, ABD'nin Perşembe gecesi Afganistan'da nükleer olmayan en büyük bombayı kullanmasının ardından düştü ve son 15 ayın en uzun haftalık düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Standard & Poor's 500 Endeksi New York'ta düşüşle kapanırken, diğer finansal varlıklar daha durgun bir seyiz izledi. Dolar yen ve Kore wonu karşısında değer kazandı. ABD Hazne tahvilleri Perşembe günü yatay kapandı ve gösterge kağıdın faizi yılın en düşük seviyesinden kapandı.

Afganistan'daki bombalama, ABD Başkanı Donald Trump'ın sivillere karşı kimyasal silah kulaandığı söylenen Suriye'ye füze saldırısı düzenleme emri vermesinden bir hafta sonra gerçekleşti. Bu gelişmeler ayrıca, Kuzey Kore'nin diğer bir nükleer füze testi yapabileceğine ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde meydana geldi. Trump, ABD'nin Kuzey Kore'yi durdurmak için, Çin'in komşu ülkeyi sınırlama konusunda adım atmazsa, harekete geçeceğini kaydetti.

NorthCoast Asset Management LLC baş traderı Frank Ingarra, "Bu durum daha fazla belirsizlik yaratıyor," dedi ve "Bu ortata çıkan sadece büyük bir haber. Dünyaya askeri açıdan daha fazla müdahalede bulunacağımız anlamına mı geliyor?" şeklinde görüş bildirdi.

Traderlar ayrıca, Çarşamba günkü yorumlarının ardından Trump'ın mali ve ekonomik planlarını nasıl uygulamaya koyacağı üzerinde odaklanıyor. Trump, Wall Street Journal'a verdiği mülakatta, doların çok güçlenmekte olduğunu kaydederken, Çin ile Döviz konusunda yumuşamaya gidileceğini işaret etti ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın yeniden aday gösterilmesine açık olduğunu belirtti.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin, Japonya, Tayvan, Kore, Malezya ve Vietnam Cuma günü açık. Avrupa piyasaların çoğu ve ABD bugün kapalı.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saati ile 10:57'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu ve Kasım ayından bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmeye yöneldi. Endeks son beş günde yüzde 1.9 düştü ve üst üste beşinci haftayı da kayıpla geçerek Aralık 2015'ten bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi, Perşembe günü yüzde 0.9 ralli yaptıktan sonra yüzde 0.5 geriledi. Endeks bu hafta yüzde 0.7 düştü.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeks yüzde 0.3 düşerken, Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 0.6 geri çekildi.

*Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) yüzde 0.7 düşerek kayıplarını üçüncü güne taşıdı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 geriledi.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında yüzde 0.1'den az düşerek 109.17 seviyesine indi. Japonya para birimi yüzde 1.7 ile son bir ayın en büyük haftalık kazancına yöneldi.

*Güney Kore wonu, önceki iki seansta yükseldikten sonra yüzde 0.8 geriledi. Tayvan doları üç gün yükseldikten sonra yüzde 0.3 değer kaybetti.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, üç günlük düşüşün ardından, Perşembe günü yüzde 2.24 seviyesinde yatay seyretti.

Emtia

*Batı Teksas Petrolü (WTI) yüzde 0.1 yükselerek varil başına 53.18 dolara çıktı ve haftayı yüzde 1.8 kazançla geçmeye yöneldi.

*Altın ons başına 1,287.82 dolar seviyesindeydi ve Kasım ayından bu yana en yüksek seviye yakınında kaldı. Altın haftayı yüzde 2.7 kazançla geçmeye yöneldi.