Kabus: Mevduatlarımız 16 kat arttı!

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’e konuşan , Capital Bank Genel Müdür Yardımcısı Sevdinç Kabus çok önemli açıklamalarda bulundu.


Kabus: Mevduatlarımız 16 kat arttı!

EKONOMİ KIBRIS PRESTİGE

Kalite çıtasını yükseltmek adına yoğun bir çalışma dönemine girdiniz. Yeni istihdamlar sağladınız, yeni girişimler yapıyorsunuz. Kurumsallaşma sürecini anlatır mısınız?

Yorucu, bir o kadar da keyifli bir dönemden geçiyoruz. Markamızı çok daha iyi noktalara taşımak için, emin adımlarla yola çıktık. Dikkat çeken projelere ve yeniliklere imza atıyoruz, daha da atacağız.

Capital Bank bildiğiniz üzere 2011 yılında faaliyete başladı. İlk dönemlerde, ‘çok hızlı nasıl ilerleyebiliriz’ diye düşünüyorduk. Şimdi artık yavaş yavaş bu düşünceyi bırakıyoruz. Çünkü artık yeni bir banka değil, genç bir bankayız. Genç ve tecrübeli bir banka artık Capital Bank. Profesyonel bir kadroya sahibiz.

Bugüne kadar yol haritamızı müşterilerimizden gelen beklentiler doğrultusunda çizdik. Capital Bank olarak biz hep şuna inandık; “Kıbrıs’tayız ve Kıbrıs’ın koşullarına göre şekillenmemiz gerekiyor.” Dolayısıyla Kıbrıs’ın da en önemli özelliği, kişisel ilişkileri. Yüz yüze olan sıcak temas olmazsa olmaz. Bu çerçevede politikalarımızı belirledik.

Hem politikamız, hem de kadromuz bu yönde ilerledi. Çok değerli arkadaşlarımız katıldı kadroya. Yapmış olduğumuz araştırmalarla ve bizim için faydalı olabileceğini düşündüğümüz arkadaşlarla yollarımızı kesiştirdik. Çok doğal olarak biz de piyasadan transferlerimizi yaptık. O nokta atışlarda çok hassas davrandık. Şu anda da bunun başarılı olduğunu görüyoruz. Sadece sözde kalmadı, rakam olarak da ortaya çıktı.

Takımımıza katılan profesyonellerin Kıbrıs’ta daha önce kurmuş oldukları sıcak ilişkilerin katkısı ile daha hızlı büyüme sürecine girdik.

Sonuçta bankacılık bir ekip işi ve biz bu ekibi çok iyi oluşturduğumuza inanıyoruz

 

Yakın zamanda da devam etti bu transferler. Capital Bank, sektörde ilklere imza atmış birkaç ismi daha kadrosuna kattı. Biz isimleri paylaşmayalım, yakında banka duyurusunu yapacak. Ama emin olun, bu isimler çok yakında dikkat çeken projelere imza atacak. Bankanın marka değeri daha da güçlenecek.

 

 “16 ŞUBEMİZ VAR, 2 ŞUBE DAHA AÇACAĞIZ”

Şubeleşme konusunda da hızlısınız. 2017 planı nedir bu anlamda?

Şu an için 16 şubemiz var. Bu yıl içerisinde 2 şubemiz daha açılıyor. Bunların tadilatlarına başladık. Bir şubemizin de kadrosunu oluşturduk. Tadilat biter bitmez başlıyoruz. Yeni açacağımız şubelerden bir tanesi Karakum-Girne bölgesinde olacak. Ayrıca Akdoğan bölgesinde ciddi bir potansiyel gördüğümüz için ve Capital Bank olarak faaliyet göstermediğimiz yeni bir bölgeye girmek istediğimiz için, şube açıyoruz.  Dolayısıyla şube ağımızı bilinçli olarak arttırıyoruz. Dedim ya, emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Yeni şube, yeni istihdam demek. Münhalleriniz devam ediyor mu?

Kesinlikle öyle.. Capital Bank’ın en önemli yanlarından bir tanesi de dinamik yapımız. Bu anlamda istihdama büyük katkı sağladığımızı düşünüyorum. Münhallerimiz devam ediyor. Özellikle gişe asistanı ve müşteri temsilcisi olarak münhallerimiz açık.

 

“EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Doğru personeli seçmek kadar, kurum içi eğitim de büyük önem taşıyor. Son dönemlerde siz de eğitime verdiğiniz ağırlığı arttırdınız. Neler yapıyorsunuz eğitim kanadında?

Capital Bank olarak eğitimin önemini çok iyi biliyoruz. Bütün bu süreçlerimizde eğitim olmazsa olmazımız. Bunun için, yapmış olduğumuz transferlerde de bununla ilgili akademik olarak kariyer yapmış arkadaşlarımızı da istihdam ederek, bu yönümüzü daha da güçlendirmeye çalışıyoruz.

Öncelikle müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Dolayısıyla müşteri memnuniyetinde ilk yorumunun personelden geçtiğini biliyoruz. Personel memnuniyetinin yanında, tabii ki personelin değişim ve kendi konularına hakim olarak müşterilerimize doğru bilgiyi aktarma yönünde genel müdürlük olarak çok önem veriyoruz. Çünkü buralar sağlam olacak ki, müşterilerimize daha sağlıklı ve daha kaliteli hizmet verelim. O yüzden bunu prensip edindik ve iki haftada bir eğitim düzenliyoruz. Her eğitimin konusu farklı ama temel prensip olarak bu eğitimleri planlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

 

 

“BİREYSEL ÜRÜNLERDE AGRESİF ÇIKIŞ YAPACAĞIZ”

Banka hangi özelliği ile dikkat çekiyor? Projeleriyle mi, kredi fırsatlarıyla mı, müşteri hizmetleriyle mi?

Şu ana kadar bankanın gelmiş olduğu yön ticaret ağırlıklıydı. Biz bilinçli olarak o şekilde gittik çünkü piyasadan bir pay almamız gerekiyordu. En iyi olduğumuz uzmanlık alanımız ticaret tarafıydı. Dolayısıyla bankamız ticari yönden hızlı bir ivme kaydetti.

Ama dediğim gibi 2017 yılı içerisinde bireysel tarafta da çok iddialıyız. Çok ciddi ve agresif bir şekilde bireysel ürünlerimizle de halkımızın yanında olacağız.

Biz dijital anlamda da yatırımlarımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl mevcut bankacılık platformumuzun yeni nesil dijital bankacılığa geçmesi için kararımızı almıştık, bunu bu yıl içerisinde uygulamaya koyacağız.

Aslında biz uzun süredir internet bankacılığı hizmetini  veriyoruz.  Fakat bunu biraz daha geliştirip yeni nesil dediğimiz dijital bankacılığa adım atıyor olacağız. Bu tabii ki hem müşterilerimizin daha kaliteli bir hizmet alması, hem de daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak.

 

“YENİ GENEL MÜDÜRLÜK BİNASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI”

Bireysel bankacılık kanadındaki ürün hazırlıklarınız ve teknik yatırımlarınız dikkat çekici. Peki orta ve uzun vade için planlarınız neler?

Şimdi Caiptal Bank dediğim gibi artık genç dinamik bir banka ve çok ciddi bir potansiyele sahip. Şu anda baktığınız zaman Capital Bank sektörde büyüme anlamında görülmemiş bir hıza imza atıyor.

Orta vadede yeni bir genel müdürlük projemiz var. Çalışanlarımıza daha sağlıklı, daha verimli çalışabilecekleri ortamlar yaratıp, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için ana merkezimizi yapılandırmaya gidiyoruz. Aslında bu orta vade projemiz fakat bu da Capital Bank’ın hızıyla, kısa döneme çekilebilir. Hedefimiz 2018 sonu veya 2019 başında yeni genel merkezimizi açmak.

 

“YERLİ BANKALAR ARASINDA TEKİZ”

Az önce satır arasında büyüme hızından bahsettiniz. Biraz daha detay verir misiniz? Büyüme adına nasıl bir grafik çıkıyor Capital Bank?

Capital Bank dediğim gibi yerli bir banka. Dolayısıyla ekonomiye finansman olarak ciddi bir katkısı olduğuna inanıyorum. Şöyle örnek vereyim; Almış olduğu 100 TL’nin, 82 TL’sini piyasaya kaynak sunuyor. Bu da baktığınız zaman çok aktif ve verimli bir süreç. Piyasaya o finansman sağlayıcı gücünü veriyor. Finansal kaldıraç oranımıza baktığımız zaman yüzde 6,34’tür. Sektör ortalamasını 8,91 olarak düşünürsek, sektörün içerisinde en az riski olan bankalardan biriyiz.

Rakamsal olarak çok kısaca bahsedecek olursak; Bu beş yıl içerisinde, aslında beş yıl da diyemiyorum, 2012’nin Ağustos ayında tam faaliyet başladı. Yaklaşık 4-4,5 yıl gibi bir süre içerisinde mevduatlarımız 16 kat artmış durumda. Ayrıca bu hızda yerli bankalar içerisinde Kuzey Kıbrıs’ta tekiz.

Genel olarak şöyle bilgi verebilirim; Kredi ivme hızının yüzde 12,5 olduğunu düşünürsek, bankamız sektör ortalamasından 14 kat daha hızlı. Diğer taraftan mevduat büyüme hızımızı yüzde 12 olarak düşünürsek, sektör ortalamasından yine çok daha süratliyiz.