Küresel Piyasalar: Dolar kazançlarını korurken hisseler karışık!

Uluslararası piyasalarda, dolar çeyreğin son gününde kazançlarını korurken hisse senetleri karışık seyretti.


Küresel Piyasalar: Dolar kazançlarını korurken hisseler karışık!

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri karışık seyrederken, bölge hisselerini içeren endeks, küresel ekonominin güçlenmekte olduğuna ilişkin işaretlerle birlikte, son beş yılın en büyük çeyrek dönem yükselişine yöneldi. Dolar kazançlarını korurken, Petrol  varil başına 50 doların üzerinde seyretti.

Japonya'da Topix Endeksi, çekirdek tüketici fiyatlarının bir yılı aşkın süredir ilk kez iki ay üst üste artış göstermesinin ardından yükseldi. Çin hisse senetleri, resmi imalat sanayi göstergesinin yaklaşık beş yılın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte değer kazandı. Dolar, Fed yetkililerinin faizlerin piyasanın algıladığından daha hızlı artabileceğini işaret etmesinin ardından kazançlarını korudu. Güney Afrika randı, Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın maliye bakanını görevden uzaklaştırmasının ardından kayıplarını genişletti.

Melbourne'de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, "Döviz, tahvil ve hisse senedi piyasalarındaki tahmin edilemez akışlara ilişkin beklentiler, ay ve daha önemlisi çeyrek dönemin son gününe girilmesi ile birlikte yüksek" dedi. Japonya'da mali yıl Cuma günü sona eriyor.

Küresel hisse senetleri bu çeyrekte, Donald Trump'ın seçim zaferi ile tetiklenen reflasyon işlemlerinin (büyüme ve enflasyonun yükseleceği beklentileriile yapılan işlemler) gücünü göstermesi ve güçlü küresel büyümenin kazançları desteklemesi ile güçlü yükseldi. avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri bu hafta, politika yapıcıların parasal desteği çekmeyi planladıklarına ilişkin beklentileri zayıflatırken, Fed yetkilileri, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru ilerlemesi ile birlikte daha şahin bir tutum takınıyorlar.

 

New York Fed Başkanı William Dudley, ABD hükümet politikasının ekonomiyi daha da destekleyebileceğini ve nihayetinde zaten merkez bankasının resmi hedef seviyesine yaklaşan enflasyonun daha da artmasına sebep olabileceğini kaydetti. Bu yorumdan önce, Bostom Fed Başkanı Eric Rosengren, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomiyi aşırı ısınmadan korumak için 2017 yılında dört faiz artırımının gerekebileceğini ve San Francisco Fed Başkanı John Williams ise bu yıl üçten fazla faiz artırımı göardı etmediğini belirtti.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Cuma günü veri akışı oldukça yoğun. Bugün açıklanacak veriler arasında, Çin'de PMI verileri ve Japonya'da enflasyonun yanında, İngiltere'de 4. çeyrek büyüme, Euro Bölgesi TÜFE ve ardından ABD'de kişisel gelir ve harcamalr yer alıyor.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:04'te yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu, ancak endekste düşen hisse senedinden daha fazla sayıda hisse değer kazandı. Bölgesel endeks bu çeyrekte yüzde 9.4 ile Mart 2012'den bu yana en iyi çeyrek dönem performansını gerçekleştirmeye yööneldi.

*Japonya'da Topix Endeksi, Perşembe günkü yüzde 0.9'luk düşüşün ardından yüzde 0.6 yükseldi. Japonya'da çekirdek tüketici fiyatları Şubat ayında hafifçe yükselerek çıkışını ikinci aya yayarken, açıklanan diğer bir veri, sanayi üretiminin Şubat ayında beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Çin'in resmi iamalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisi yaklaşık beş yılın en yüksek seviyesine tırmandı ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde işlerin yolunda gittiğinin diğer bir işareti oldu.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.6 düştü.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 düşerken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yatay seyretti. Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düştü. Gösterge endeks Perşembe günü yüzde 0.3 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 tırmanarak Aralık 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında Perşembe günü yüzde 0.8 düştükten sonra yüzde 0.2 daha düşerek 112.10 seviyesine geldi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dün yüzde 0.4 yükseldikten sonra yüzde 0.1 daha tırmandı.

*Euro dolar karşısında Perşembe günü yüzde 0.9 düşerek üç günlük düşüşünü surdurduktan sonra 1.0675 seviyesinde yatay seyretti.

*Güney Afrika randı yüzde 1.2 düştü ve bu haftaki kaybını yüzde 8'e genişletti. Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, ülke finansmanı konusunda daha da sıkılaşma için, Maliye Bakanı Pravin Gordhan'ı görevden aldı ve yerine İçişleri Bakanı Malusi Gigaba'yı getirdi.