Digitürk ve Airtech Satış Pazarlama Koordinatörü Pembe Zaifoğlu, KKTC'de mobil teknolojiyi anlattı!

Mobil teknoloji artık giyilebilir oldu, ürün çeşidi gün geçtikçe artıyor. Peki KKTC bu gelişimi nasıl izliyor? Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Teknoloji ekine Digitürk ve Airtech Satış Pazarlama Koordinatörü Pembe Zaifoğlu konuk oldu, detayları paylaştı..


Digitürk ve Airtech Satış Pazarlama Koordinatörü Pembe Zaifoğlu, KKTC'de mobil teknolojiyi anlattı!

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE / TEKNOLOJİ

Akıllı telefonlar, giyilebilir teknoloji ürünleri ve diğer dijital ihtiyaçlara cevap veren bir çatı var Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde; Airtech.

Digitürk ve Airtech Satış Pazarlama Koordinatörü Pembe Zaifoğlu ile keyifli bir teknoloji değerlendirmesi yaptık.

 

“Telefoncu değil, mobil teknoloji uzmanı” olarak tanımlıyorsunuz firmanızı. Neler yapıyor Airtech?

Airtech’in bir kaç iş kolu var. Öncelikle biz Kuzey Kıbrıs Turkcell’in resmi cihaz distribütörü ve bayisiyiz. iPhone ve Samsung markalarının bir çok modelini, Turkcell T70’i ithal edip, Turkcell müşterileri ile buluşturuyoruz.

Bunun yanında Lefkoşa’da iki adet Turkcell İletişim Merkezi (TİM) ile birlikte müşterilerimize çok geniş bir yelpazede, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde GSM hizmetleri veriyoruz. Bu merkezlerde; Turkcell müşterilerinin taleplerini, isteklerini ve işlemlerini yapıp, onlar için en iyi çözümleri sunuyoruz.

Bunların yanında telefon ve aksesuar satışı da gerçekleştiriyoruz. Satışlarımızı müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini belirleyip bu doğrultuda sürdürüyoruz. Uzman ve eğitimli ekibimizle hem satış anlamında hem hizmet anlamında olabilecek en iyi müşteri deneyimi yaşatmak ana hedefimiz olarak bize yön veriyor.

Airtech bugün bir telefoncu olmanın çok ötesinde bir noktadadır, kelimenin tam anlamıyla kendimizi mobil teknoloji uzmanı olarak görüyoruz.

GSM hizmetlerinin yanı sıra Airtech’in diğer bir iş kolu da Dağıtım & Kurye Hizmetleri’dir. Adanın önde gelen pek çok şirket, banka ve kurumunun fatura, kredi kartı ekstresi, dergi, davetiye gibi pek çok evraklarının dağıtımı yapıyoruz. Bu sektörde adanın en gelişmiş filosuna ve hizmet kalitesine sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

“Adrese Teslim” süreci tamamen teknolojik bir altyapı ile uygulanıyor, takip edilebiliyor ve raporlanıyor. Bütün bunlara ek olarak; adanın önde gelen şirketlerinden biri

diğeri olan Digiturk’ün Teknik Servis Çözüm Ortaklığı’nı yapıyoruz. Yaptığımız çözüm ortaklığı anlaşması kapsamında, tüm kurulum, destek ve arıza süreçlerini bizim teknik destek ekibimiz gerçekleştiriyor.

                    

“MARKA BAĞIMLILIĞI OLDUKÇA YÜKSEK”

Yoğun bir iş temponuz var, kolaylıklar dileriz. Gelin biraz akıllı telefonları konuşalım. Model değişimi hızla sürüyor.

İş dünyası bu modayı nasıl takip ediyor?

Akıllı telefon kavramı artık yerini Akıllı cihaz kavramına bıraktı diyebiliriz. Bugün telefon diye yanımızda taşıdığımız bu cihazlar, görüşme ve mesajlaşma fonksiyonları barındırmasının yanısıra, artık mobil internet sağlayan bir modem, bir banka şubesi, bir alışveriş merkezi, bir müzik aleti olarak rahatlıkla adlandırabileceğimiz özelliklere sahip.

İş insanları akıllı cihazlarından E-posta kullanımı başta olmak üzere birçok uygulamayı kullanarak işlerini mobil olarak hızlı ve programlı bir şekilde yürütebiliyorlar. Ülkemizdeki gerek bireysel, gerekse kurumsal müşterilerin çok hızlı bir süreç haline gelen yeni modellerin piyasaya sürülmesini çok yakından takip ettiğini ve yoğun satın alma eğilimi gösterdiğini gözlemliyoruz.

Telefon modelleri konusundaki hızlı değişim trendi devam ederken, telefonların işletim sistemleri konusunda çok tutucu davranılıyor. Akıllı cihaz kullanıcılarının net olarak

Andoid’ciler ve IOS’cular olarak ikiye ayrılmış durumda olduğunu söyleyebilirim. Bu kitleler yeni model cihaz alsalar da kendi kullandıkları işletimciden vazgeçmiyorlar ve o işletim sistemini barındıran modelleri satın alıyorlar.

Marka bağımlılığı oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor, kimse tutkusundan ve  alışkanlığından kolay kolay vazgeçmiyor.

“SOSYAL MEDYA İLK SIRADA”

Sizce tüketiciler aldıkları cihazın özelliklerinin yüzde kaçını kullanıyor?

Bu oran gün geçtikçe dünyada da ülkemizde de artmaktadır. Akıllı telefonların işimizi, hayatımızı kolaylaştırmak için sunduğu kolaylıkların farkındalığı arttıkça tüketicilerin özellikleri kullanma yüzdesi de artıyor. Bir kısım kullanıcı telefonu satın alırken beklentilerini, ihtiyaçlarını, belirleyip, ihtiyaçlarını karşılayan telefonu satın alıyor ve neredeyse tüm özelliklerini biliyor ve kullanıyor diyebiliriz.

Genelde bu tüketiciler teknolojiyi seven ve yakından takip eden kişilerdir. Bir diğer tüketici grubu ise; telefonun tasarımını beğenen, öne çıkan bir özelliğinden hoşlanan veya yeni çıkan bir model olmasından etkilenen tüketicilerdir, bu tüketicier aldığı telefonun özelliklerini satın aldıktan sonra öğrenip, ihtiyaçlarına uygun özellikleri kullanıyorlar.

Ülkemizde akıllı cihaz kullanıcı profilinin genelde sosyal medya ağırlıklı olmak üzere eğlence servislerini daha yoğun kullandıklarını gözlemliyoruz. Hayatı bu kadar kolaylaştıran çok sayıda fonksiyonu barındırmasına ve bunların gün geçtikçe çoğalmasına paralel olarak ülkemizdeki kullanıcıların da bu cihazların özelliklerini daha da fazla kullanacaklarını düşünüyorum.

“TEKNOLOJİDE ÖNCÜ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Peki giyilebilir teknoloji ürünlerine gösterilen ilgi ne durumda? Bu ürünler kullanıcısına nasıl avantajlar sağlıyor?

Giyilebilir teknoloji ürünleri terimi hayatımıza yeni yeni girmeye başladı. Akıllı saatler, akıllı bileklikler, sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı giysiler olarak bilinen ve 2014 yılında meşhur olan “Giyilebilir Teknoloji” terimi, akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul ediliyor ve bu teknolojik buluş ile yapılabilecekler neredeyse sınırsız.

Giyilebilir teknoloji, üstünüze giydiğiniz teknolojik aletlerin genel adıdır ancak giyilebilir  derken günlük hayatta kullandığınız kulaklıklar bu alana girmiyor mesela. Giyilebilir teknolojilerin belirgin özellikleri akıllı olmaları ve genellikle internete bağlanabilir olmalarıdır.

Birçok giyilebilir teknolojik ürün akıllı telefonlara entegre olarak birçok farklı fonksiyonlar sunuyor.

Giyilebilir teknolojik ürünlerin hayatımıza yeni yeni girmeye başlamasından dolayı bu ürünlere şu anda ilgi çok yüksek seviyelerde değil ancak bu doğal bir süreç, önümüzdeki 10 yıl içerisinde artık insanlar üzerine teknolojiyi giyip sokağa çıkacaktır.

Biz de mağazalarımızda akıllı saat, sanal gerçeklik gözlüğü gibi giyilebilir ürünleri satıyoruz. Biz bu teknolojiyi çok yakından takip edip, en yeni, en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünleri Kuzey Kıbrıs’a getirmeye ve bu konuda öncü olmaya çalışıyoruz.