Ekin Adademir'den iş dünyasına destek çağrısı!

Her şey bir hayalle başladı geçen yıl, bu yıl ise katlanarak büyüdü. İkincisi düzenlenen Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu; KKTC’nin tanıtımı, turizmi ve ekonomisi adına da çok büyük taşıyor. Bu büyük organizasyona imza atan isimlerden Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir, “hep birlikte sınavı geçtik” diyor, gelecek yıl için başarı çıtasını daha da yükseltiyor.


Ekin Adademir'den iş dünyasına destek çağrısı!

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE / MART 2017

Sokaklar, caddeler, merkezler, tarihi noktalar, eşsiz manzaralar.. Tüm bunlara bir de bisikletin güzelliği eklendi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, dört gün boyunca uluslararası bisiklet sporcularını ağırladı.

2’inci Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu için büyük bir heyecan, yoğun bir hazırlık vardı. Takımların organizasyonundan misafirlerin ağırlanmasına, parkurların hazırlanması, güvenlik önlemleri, iletişim yönetimi derken dolu dolu bir proje çıktı ortaya.

Ülkeye bisiklet yolu yapılır mı, bütçesi bile hazır olan projeler hayata geçer mi bilinmez ama, bu dev organizasyon Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bisiklet sporu ve uluslararası bisikletçiler için ne kadar eşsiz bir bölge olduğunu bir kez daha gösterdi..

İşte o yüzden bisiklet ekonomisini kapağımıza taşıdık. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz, Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir.

 

 

“HER YÖNDEN DAHA GÜZEL OLDU”

Sizi ve tüm ekip arkadaşlarınızı kutlayarak başlayalım. Bisiklet turunda kinci yıl, ikinci heyecandı bu organizasyon. Nasıl geçti?

Çok teşekkürler. İkinci yıl her anlamda çok büyük bir organizasyon oldu. Birinciye göre üçe katladık birçok şeyi. Katlarken tabii ki, bununla beraber sorumluluk, görev, risk derken her şey beraber büyüdü. Ama çok daha güzel oldu. Her yönden daha güzel oldu.

Yarış süresi 3 turdu, ikiye katlandı. Yarışçı sayısı 90’dı, 160’a çıktı. Ülke sayısı 6’ydı, 16’ya çıktı. Takım sayısı 9’du, 18’e çıktı. Parkurlar değiştirildi. Farklı parkurlar yapıldı. 300’e yakın konuk ağırladık.  Düşünün ki 300 insan, her biri ayrı sorumluluk ve birebir ilgi istiyor, kontrol istiyor. En azından mutsuz etmememiz gerekiyor o insanları. Tabii ki mutlaka eksikliklerimiz ve daha iyi yapmamız gereken şeyler vardır ama genel resimde sınavı geçtik diyebiliriz.

 

“KALİTE ÇITASINI DAHA YUKARI ÇEKECEĞİZ”

İkincisi bitti, daha mola vermeden görüyoruz ki üçüncü tur hazırlıklarına başladınız. Başarı çıtasının giderek yükseldiği organizasyonda, bu kez neler planlıyorsunuz?

Sıcağı sıcağına yeni tur için sayfamızı açtık. Aslında sayı olarak dünya standartlarındayız şu an. Yani takım sayısı ve katılımcı sayısında..

Fransa turunda bile bu kadar var. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu’nda ise daha az.

Biz artık kalite çıtasını yükselteceğiz. Yani katılan takımların kalitesini, yapılan yarışın kalitesini daha yukarı çekmek, daha dikkat çekecek bir yarış haline getirip, dünyanın değişik ülkelerinden de ses getirmek istiyoruz.

Çünkü siz buraya Barcelona’yı dahil ederseniz ciddi bir ses getirirsiniz. Barcelona’nın buraya gelmesi burada değil sadece, dünyada da ses getirir. O yüzden biz takım ve yarışçıların kalitesini arttırdığımız zaman bu daha da yankı bulacak, daha da hedefe ulaşacak. Daha çok bilinir ve konuşulur olacak. Tüm bunlar da ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacak.

Bütün sporların ekonomik yanı var ama bisiklet yarışlarının çarpan bir etkisi var. Çünkü turizmi, tanıtımımızı, ülkenin güzelliklerini, özellikle butik otel veya yöresel bölgesel turizmi çok etkiler. Çünkü bisiklet ile gezen insanlar, gidip küçük köylerde ve butik otellerde kalırlar. Bir gece, iki gece kalır, ondan sonra bisikleti ile kilometrelerce yol yapar. Gider başka bir yöresel butik otelde kalır, bölgeyi tanır ve bu turizmin tanınmasını, yaygınlaşmasını sağlar.

Ülkemizde yaz turizmi var ama önemli olan kış turizmini de değerlendirmek. Bu tip alternatiflerin ülke turizmine ciddi bir artısı olur ki bu ada bisiklet kullanmaya çok uygun.

 

“GELECEK YIL DAHA DA GÜZELİ YAPILACAK”

Bisikletlilerin her kare fotoğrafı, KKTC’nin güzellikleriyle doluydu. Yeni turda da ülke güzellikleri ön plana çıkacak mı?

Kesinlikle. Çok güzel dönüşler aldık bu anlamda. O yüzden biraz daha genişleteceğiz bu güzellik turlarını.. Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve en son gün Lefkoşa’da olacağız ve o ilçelerde de doğal güzellikleri görmelerine fırsat sunacağız. Şöyle örnek vermek gerekir ise; Bisiklet turlarında, start noktasında yarışçılar pedala basar ama gerçek yarış, yarış direktörünün ikinci bir komutu ile başlar. Yarış direktörü önde gider, yarışçılar arkada gider ve yavaş ilerlerler. Bu kalabalık bisikletçiler grubunu, misal Gazimağusa’nın içerisinde gezdireceğiz. Kalenin içerisine gireceğiz, oradan Salamis Harabeleri’ne geçeceğiz. Böylece hem halk olarak tat alacağımız, hem de görsel olarak kazanç sağlayacağımız, İlçemizi tanıtacağımız bir etkinlik olur.  Girne’nin de yine aynı şekilde tarihi ve doğasıyla tanıtımını yapmış olacağız.

Tabii yaptıkça tecrübe kazanıyoruz. Neyi, nasıl daha iyi yapabileceğimizi görüyoruz. Gelen eleştirilerden veya gördüklerimizden mutlaka bir pay çıkartıyoruz. Emin olun gelecek yıl daha da güzeli yapılabilir, yapılacak da. Çünkü herkes doğru bir iş yapıldığının, doğru bir iş için uğraşıldığının farkında.

 

İŞ DÜNYASINA DESTEK ÇAĞRISI

“Gelecek yıl organizasyonumuzun tüm ayaklarını önceden başlatacağız ve özellikle özel sektördeki firmalarımızın desteğine ihtiyacımız var. Çünkü gerçekten çok ciddi bütçelerle yapılan bir yarış. Ama hem bize, hem ülkemize, hem gençliğimize, hem sporumuza geri dönüşü olan bir organizasyon. İşte bu yüzden herkesin az da olsa destek olması gerekir. Bütçe oluşturmaya şimdiden başlıyoruz ki önümüzü görebilelim.”

 

“BİSİKLET TURİZMİ BÜYÜK BİR FIRSAT”

Örneğin Mallorca, kış aylarında yılda 100 bin bisikletli turist kabul ediyor. Çok büyük bir potansiyel bisiklet turizmi için. Üstelik bisikletle hem gezeyim, hem göreyim, hem de dinleneyim diyen insanların gelir düzeyi de normalin üstünde oluyor. Bu şu demek, normal bir turist 10 Euro harcıyorsa, bisiklet turizmi için gelen turistte bu rakam 15-20 Euro’ya kadar çıkıyor.

Sadece turizm değil, ülke sporuna, gençliğine de katkısı var. Biz geçen yıl 7 sporcu ile katılmıştık, bir takımdık. Bu yıl ise iki takım, 16 sporcu olarak katıldık. Bu çocukların önünde bir hedef var artık. Bu yarışa hazırlanıyorlar. Yarış bitti, şimdiden 2018 için çalışmalar başladı. Eski yıllarda sadece kendi kendileri ile yarışıyorlardı ve kısır döngüye düşüyorlardı. Birinci olan, ikinci olan aşağı yukarı hep belli zaten. Kendi aralarında rekabet oluyordu ama çok hedefli olmuyordu. Şimdi gerçek anlamda bir hedefleri var. Sadece buradaki arkadaşlarıyla yarışmıyor, gelecek takımlarla da yarışabilecek düzeye çıkmaya çalışıyorlar. Yani etkinliğin fotoğrafını çekersek bir kez daha;  Bu yıl katılımcı sayısı değişti, bisiklet daha çok konuşulur oldu, bu spora ve organizasyona ilgi çok daha fazla arttı. O yüzden mutluyuz, tüm emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum.

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ ONLİNE OLARAK OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!