Lüks araçlar için kritik lastik uyarısı!

KKTC yollarında lüks otomobil sayısı bir hayli fazla. Peki bu araçların lastikleri ne kadar güvenli? Lastik ihmali nelere sebep oluyor? Lassa'yı KKTC’ye getiren Ercantan İnşaat Genel Müdürü Hakan Özdemir, Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine anlattı.


Lüks araçlar için kritik lastik uyarısı!

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

“İnsanların lastik konusunda daha hassas olmaları gerekli. Çocuğunuzun, eşinizin, dostunuzun ve kendinizin canını taşıyorsunuz. Geçen sene bu adaya 220.000 lastik girmiş. Bunun 120.000 adedi ‘uzak doğu’ dediğimiz kalitesi bilinmeyen ürünler.”

 

Otomotiv sektörü her geçen gün kendini geliştiriyor. Düne kadar lüks sayılan birçok özellik, artık standart donanım olarak müşteriye sunuluyor. Cazip faiz ve uzun vade seçenekleri de eklenince, istediğiniz araca sahip olmak daha da kolaylaşıyor.

Buraya kadar her şey güzel.. Düşünün ki hayalinizdeki araca sahip oldunuz. Güçlü bir motoru var, beygir gücü rakip tanımıyor, 0’dan 100’e 5 saniyede çıkıyor..

Peki bu cezbedici özelliklerle dolu otomobilin zemin ile tek bağlantısının lastikler olduğunu düşünüyor musunuz hiç?

Milyonluk araçları bile o gördüğünüz 4 lastik tutuyor..Peki biz bunun ne kadar farkındayız?

Hele bir de köstebek çukurunu andıran KKTC yollarını, her yağmurda bozulan asflatları düşündüğümüzde, KKTC için lastiğin önemi daha da artıyor.

Lastik bakımı ve değişimi konusunda ne kadar hassasız? Yeni lastik alımında nelere dikkat etmeliyiz?

Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, bu konuyu masaya yatırıyoruz.

Konuğumuz Lassa’yı KKTC’ye getiren Ercantan İnşaat Genel Müdürü Hakan Özdemir..

 

“100 BİN LİRALIK ARAÇTA, TAYVAN MALI LASTİK OLMAMALI”

Lüks araç yoğunluğunun fazla olduğu bir yer KKTC yolları. Peki araçlara verilen önemi, lastikler için de gösteriyor mu sürücüler?

Dediğiniz gibi trafikte araçların değer ortalaması yüksek. Ekonomik şartların da etkisiyle yeni ve lüks araç tüketimi yaygın KKTC’de. Fakat lastikler için aynı düşüncede değilim. Örneğin ortalama 100.000 liralık bir araç sürüyorsanız, lastiğiniz Tayvan malı olmamalı bir kere. Ama maalesef bu örneklerle karşılaşıyoruz. Sürücüler farkında olmadan büyük tehlikelere yol açıyor böyle yaparak.

Çünkü lüks dediğimiz araçlar; Mercedes, BMW ve Jeep’ler, hızlı ve seri araçlar. Yüksek performans lastiği isteyen araçlar bunlar. Yüksek performanslı dediğiniz zaman da yüksek hıza ve yüksek enerjiye, yani ısıya dayanıklı olması gerekiyor. Kendisini yememesi ve aşınmaması gerekiyor. Çünkü asfalt hammaddesi ile lastiğin hammaddesi aynı. Sonuçta lastik kauçuktur ve asfalt ile yüksek hızda giden bir arabanın lastiği, lastik sıcaklığı ile emişiyor. Aslında bu yol tutuş olarak da söyleniyor.  Araç çok süratli olduğunda lastiği aşındırır. Asfalt ile emişme oranı artar ve lastik hızlı yıpranır. Ve böyle zamanda kullandığınız lastiğin ürün kalitesi kendini gösterir. Eğer siz adını, sanını, kalitesini bilmeden bir lastik kullanıyorsanız, üzülerek söylüyorum ki bu tür durumlarda bedeli çok çok ağır olabilir. Çünkü konu araç ve güvenlik olduğunda, işin hiç şakası yok. O yüzden lüks araçlarda daha da hayati önem taşıyor lastik.

Normal halk araçlarında ise şehir içinde kullanılan bir aracın lastiğinin, yüksek performans lastiği olmasına gerek yok. Fazla hız yapmıyor ve 70-80 kilometreyi geçmiyor şehir içinde. Ancak şehir dışına çıktığında 110-120 kilometre hız yapıyorsa eğer, yüksek performans ve kaliteli bir lastiğe ihtiyaç var. Hem lastiğin balansı açısından titrememesi için, hem de güvenli bir sürüş sağlayabilmesi için.

 

“120 BİN LASTİK UZAK DOĞU ÜRÜNÜ”

 

Biraz rakam paylaşır mısınız bizimle? Ne kadar zamanda bir değişime giriyor araçlar? Ne kadar lastik satılıyor adada?

280,000 araç var trafikte. Biz her sene Ticaret Dairesi’nden ithalat rakamlarını alıp kontrol ediyoruz. Geçen sene bu adaya 220,000 lastik girmiş. Bunun 120,000 adedi uzak doğu dediğimiz ürünler.

Yolların bozukluğu ve sıcaklığın etkisiyle ortalama 30-40 bin kilometrede veya 4 senede bir değişim yapılıyor araçlarda. Yani 4 senede yaklaşık 1 milyon lastik satılıyor demek ki.

Ama tekrar altını çizmek istiyorum. Adaya giren 220,000 lastiğin 120,000 adedi kalitesi bilinmeyen ürünler.. İnsanların lastik konusunda daha hassas olmaları gerekli. Çocuğunuzu, eşinizi, dostunuzu ve kendi canınızı taşıyorsunuz.
Maalesef yeri geldiğinde hız da yapıyoruz. O hızda bir anda lastiğimiz patlarsa nasıl hakim oluruz diye hiç düşünmüyoruz.

Burada bir parantez açmak istiyorum. Uzak Doğu’dan gelen lastiklerin kalitelileri var ama marka lastikler kadar değil. Marka olarak adlandırdığımız lastikler birinci sınıf kauçuk kullanırken, Uzak Doğu’dan gelen lastikler daha düşük kalitede kauçuk kullanıyor. Dolayısıyla fiyatı da düşük oluyor.

 

“20 LİRA İÇİN BU HAYATİ RİSKE DEĞER Mİ?”

Ne kadar fark ediyor fiyat? Ve sürücüler lastiğin bu kadar önemli olduğunun farkın da mı?

Maalesef değiller. İnsanlar hala ucuz olduğu için Uzak doğu lastiklerini tercih ediyorlar. Aradaki kalite farkı o kadar çok ama fiyat farkı çok komik rakamlar. 20 Liralık fark var en küçük boy lastikte marka ile Uzak Doğu’dan gelen lastikler arasında. Aracı hareket ettiriyorsunuz, arkasında siyah izler bırakıyor. Değer mi 20 lira için?

Bizim tek amacımız piyasada marka lastiklerin satılması. Sadece Lassa değil, sektörde kaliteli lastik satan firmalarla birlikte marka lastik satışını artırmamız lazım. İnsanların can güvenliği söz konusu.

Bir ara yapılan kampanyalarla bunu başardık. İnsanlar marka lastik tercih etmeye başladılar. Ancak sonra yine ekonomik kriz başlayınca, tekrar isimsiz lastiklere yöneldiler.

 

“Lassa Shop örnek oldu”

Fakat insanların bir de hizmeti görmeleri gerekiyor. Bakın biz 3 senedir Lassa Shop’u açtık. Biraz da bizim lastikçilerimizden şikayet edeyim, onlarda inanın ki hizmet sıfır. Bir lastikçiye gidiyorsunuz, makinist garajı gibi. Bir bayan olarak zaten giremiyorsunuz, genellikle eşlerine verip gönderiyorlar lastiği gidip değiştirsin diye. Biz bunun için Lassa Shop yapalım dedik, örnek olsun insanlara ve lastikçilere. Şimdi şimdi biraz değiştirmeye başladık lastikçileri.  Bunun için bayanlardan çok teşekkür aldık.

 

LASTİK ALIRKEN DİKKAT!

O zaman biraz da tavsiyeler verin okurlarımız için. Lastik seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Hiç bilmeyen biri önce lastiğin tarihine bakabilir. Ambarda kalmış, üzerinden yıllar geçmiş lastiklere karşı dikkatli olmaları için bu önemli bir başlık. Neticede lastiğinde bir ömrü var. Uygun depolama koşulları sağlanmadığında ise bu ömür çok hızlı tükeniyor.

Bir de lastiğin kesilme diye bir olay var. Kauçuğun eskiyip kırılması, çabuk deforme olması, çabuk aşınması. Eski lastikte bu oluyor. Hiç kullanılmamış bile olsa, ambarda kalmışsa bu aşınmayı görebiliyorsunuz.

Onun için biz insanlara dedik ki bizim lastiklerimiz yenidir. Bizim her ay 4 tırımız geliyor Lassa’dan ama bazen ürünlerimiz tabii çok yavaş giden desenler var veya  çok yavaş giden ebatlar var, onu da bulundurmak zorundasınız ki her an müşteri talep edebilir ve siz yok diyemezsiniz. Böylelikle ambarda 5-6 ay bekleyebiliyor bu lastikler, sonra müşterilerimiz 6 aylık lastik istemem diyor. Aslında çok bilinçli bir hareket ve biz bunu takdir ediyoruz.

Daha sonra lastik ölçümlerine baksınlar, yol tutuşu gibi.

Ayrıca mümkün olduğu kadar kendi arabalarının ölçülerinde jantları taksınlar. Bu çok önemli bir ayrıntı. Maalesef gençlerimiz daha geniş olsun, daha ince olsun, ince yanak ve işte şu V çizgili olsun diye garip garip jantları takıyorlar araçlara. Bu sefer araçların performansı düşüyor, çekişi düşüyor, daha çok yakıt harcıyor, sürtünme çoğalıyor çünkü.

 

“DÖRT MEVSİM LASTİK YETERLİ”

Geçtiğimiz günlerde çok kısa süreli kar yağdı, buzlanma ve don uyarısı yapıldı. Polis dağa çıkış noktalarını kapattı. KKTC’de de kış için ayrı bir lastik gerekiyor mu?

Bizde kış lastiği yok. Adamız da gerekli değil. Havamız genelde sıfır derecenin altına inmiyor, inse bile kış ayında gece yarısı iniyor. Normalde adamızın sıcaklığı 8 ile 50 derece arasında değişiyor.

Kış lastiği karlı ve buzlu yollar için gerekli. Kış lastiği tırtıklıdır. Çelik desteklidir içi ve kolay yıpranmazlar ama çok sert lastiklerdir. Normal asfaltlarda sürdüğünüz zaman traktör gibi ses çıkarır, aracın balansını mahveder.

Adamız için 4 mevsim lastik yeterlidir.

[ilgili-haber=15311]

“KIBRIS İÇİN EN SAĞLAM LASTİK LASSA”

Lastik konusunda yapılan ihmalleri, sonuçlarını ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaştınız, teşekkürler. Son soru olarak, Lassa’dan da bahseder misiniz?

Dünyanın bir numarası olan Bridgestone ile Sabancı Grup, yaklaşık 6-7 yıl önce bir ortaklık kurdular. İsimleri BRİDSA oldu.

Bu Bridsa’da ne üretiliyor diye sorarsanız,  Bridgestone  ve Lassa üretiliyor aynı fabrikada. Tabii ‘made in Turkey’ oluyor. Avrupa’ya Bridgestone satıyorlar,  Türkiye’ye Lassa satıyorlar.

Bridgestone ile Lassa aynı kalitede. Tamamen Japon teknolojisi ile fabrika kuruldu ve sıfır hata ile lastik üretiliyor. Çünkü lastiğin arıza oranı lastiğin kalitesi ile orantılı.

Bizim de Ercantan İnşaat olarak, ada çapında bakarsanız yaklaşık 120 bayimiz var.

Şunu söylemeden geçemeyeceğim, bizim yollarımızda en iyi lastik Lassa.

Anadolu  yollarında da, Kıbrıs yollarında da çukurlarımız var. Lassa en sağlam lastiktir. Anadolu’da Türkiye’nin lastik satışının %60’ını Lassa sağlıyor. Bütün Anadolu yollarında Lassa kullanıyor. Kamyondan tutun, en küçük otomobile kadar, traktörüne kadar kullanılıyor. O yüzden sloganımız “Sağlamsa Lassa”..

Sizlere teşekkür ediyorum, tüm okurlarınıza da ‘lastik konusunda ihmal olmaz’ diyerek bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Herkese iyi sürüşler.