Semral Erel: İnşaat demiri ithalat ve satışında sektör lideri olduk!

Kıbrıs ekonomisi için 2016 nasıl geçti, 2017 beklentileri neler? Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige iş dünyasından değerlendirmeler aldı. Sırada Semra Ltd. Direktörü Semral Erel var..


Semral Erel: İnşaat demiri ithalat ve satışında sektör lideri olduk!

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

2016 yılında dikkat çeken isimlerden biri de seneye İş Kadınları Derneği Başkanı olarak başlayan Semral Erel’di. Birçok projeye imza atan Erel, yeni dönem için seçimlerde aday olmadı ve yoğunluğunu kendi işlerine verdi. İşletmesinin ürün portföyüne uluslararası markalar katan Erel, tüm olumsuzluklara rağmen zor başlayan 2017 için; ‘yılmayın ve çalışmaya devam edin’ diyor..

 

2016 NASIL BİR YIL OLDU SİZİN İÇİN?

2016 yılı yaşam açısından acılar ve zorluklar ile dolu bir yıl oldu. İş dünyası olarak da bu zorluk ve acılardan etkilenmemek mümkün değil. Bu neden ile işlerimiz açısından oldukça yıpratıcı mücadeleler vermemiz gereken bir yıl oldu. İnşaat sektöründe iş yapmamız demek direkt ve dolaylı olarak 250’ye yakın sektör ile irtibatlı olmamız demek. 2016 yılında öncelikli olarak Türkiye’de yaşanan başta darbe girişimi ve terör olayları ile Rusya ile yaşanan sorunlar ve bunlara bağlı olarak yabancı para birimlerinin TL karşısında yükselmesi İthalata dayalı (% 80’i Türkiye) ekonomimizi ve ticaretimizi zora soktu. Ancak biz 2016 yılında yatırım olarak tüm bu şartlara rağmen, şirketimizin bünyesine yeni markalar katmaya ve var olan markalarımızın da pazar paylarını artırmaya devam ettik.

Bu yıl da adamıza gelen inşaat demiri ithalat ve satışında sektör lideri olduk.

 

2017 İÇİN PLANLAR NE DURUMDA? YOL HARİTANIZDA NELER VAR?

2017 yılında önceliğimiz 2016 yılının gerisine düşmeden ticaretimize devam etmek, üretimimizi  artırmak, yeni istihdamlar yaratarak ülke gelişimine yardım etmek ve aklımızda olan sektörümüz ile ilgili 2 ya da 3 markayı ürün portföyümüze katmaktır.

 

YENİ YILDA ŞİRKETİNİZİN DAHA DA İYİ NOKTALARA GELMESİ İÇİN ÖNCELİKLERİNİZ NELER OLACAK?

2017 yılında da önceliğimiz her zamanki gibi önce müşteri memmuniyeti, dürüstlük, çalışanlarımızın mutluluğu ve huzurlu bir ortamda çalışmalarını sağlamak. Bu üç öncelik şirketimizin  vazgeçilmezi olup, bu üç önceliği başardığınızda gerisi zaten kendiliğinden geleceğine inanıyoruz..

 

2016’NIN SONLARINDA YAŞANAN SICAK GELİŞMELER 2017’YE OLUMSUZ YANSIR MI SİZCE?

2016 yılında yaşanan sıcak gelişmeleri iki bağlamda ele almak gerekir.

Birincisi Türkiye’de yaşanan gelişmeler.. Bu durum sektörümüz elbette olumsuz yönde etkileyecektir.

İkincisi ise Kıbrıs sorununda yaşanan sıcak gelişmeler ki bir anlaşma olması halinde sadece sektörümüzü değil, tüm bölgeyi olumlu yönde yansıyacaktır. Biz anlaşma olması veya olmaması durumuna göre tedbirlerimizi alma gayretleri içerisindeyiz.

Şu an için bir şeyler ifade etmeyen yatırımlar anlaşma olması halinde çok şeyler ifade edeceğini düşünmekte ve buna göre planlarımızı yapmaktayız.

Anlaşma olmaması halinde de  konumumuzu koruyup yeni projeleri hayata geçirmeyi planlamaktayız.

Türkiye’de yaşanan olumsuzlukların bir kısmı bize emlak satışlarının artması, üniversite öğrencilerinin sayısının artması şeklinde olumlu yansıması oldu. Turizm bu yıl beklendiği kadar kötü geçmedi. Ancak 2017 yılını  etkilemesi halinde sıkıntı yaşayabiliriz.

Çünkü ülkemizin döviz açığını 700 milyon dolar ile kapatan sektördür turizm. Umarım iyi geçer.

 

İŞ DÜNYASINA VE GİRİŞİMCİLERE BİR MESAJINIZ VAR MI?

Çalışın, çalışın, çalışın. Yılmayın! Kimsenin karşısında ezilmeyin.

Ve yasal düzenlemeleri  yerine getirerek tüm vergilerinizi bir tamam ödeyiniz. Görünen o ki devlet tarafında, ülkenin gelişmesi tamamen özel sektör tarafından sağlanacak olup; bizler devlete yükümlülüklerimizi yerine getirirsek ülke kalkınacaktır. (Tabii ödediğimiz vergi-resim-ve harçların nerelerde harcandığın kontrol etmemiz gerekiyor.)

[ilgili-haber=15160]

[ilgili-haber=15070]

[ilgili-haber=15056]