GİAD Başkanı Gülercan, 2017'yi yatırım yılı ilan etti..

Kıbrıs ekonomisinde güzel gelişmeler de oluyor. Genç İş Adamları Derneği Başkanı Cemal Gülercan, 2017'yi yatırım yılı ilan etti. İşte Gülercan'ın Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine yaptığı değerlendirme..


GİAD Başkanı Gülercan, 2017'yi yatırım yılı ilan etti..

 

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Ekonomi Kıbrıs'ta 2016'nın değerlendirmesi, 2017'nin beklentilerini almaya devam ediyoruz.

2016 yılında, Kıbrıs Türk ekonomisinde aktif rol oynayan isimlerden biri de Cemal Gülercan. Gülercan hem aile şirketlerinin direktörlüğünü üstleniyor, hem de Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı. 2017 için dikkat çeken projeleri, son sayan yatırımları var. 
 

2016 NASIL BİR YIL OLDU SİZİN İÇİN? 

Öncelikle 2016 yılında hem ülkemiz ekonomisi hem de şirketimiz için çok güzel geçtiğini söylemek zor. Ülkemiz ve çevre coğrafyalarda yaşanan olumsuz gelişmeler ülkemizin ekonomisini de ister istemez etkiliyor. Sizlerin de bildiği gibi Kıbrıs konusundaki müzakerelerin devam etmesi, bunun yanında ülkemizde yaşadığımız iç sorunlar da buna eklenince ülke ekonomisi çok zor bir yılı daha geride bıraktı.

2017 İÇİN PLANLAR NE DURUMDA? YOL HARİTANIZDA NELER VAR?

Şirketimiz için genelde hedeflerimiz orta ve ileri vadede olduğu için, 2017 yılında da planlandığı gibi farklı iş kollarında yatırım yapmaya devam edeceğiz.  2016 yılında ülkemiz ekonomisinde yaşadığımız olumsuzluklar neticesinde şirket olarak 2017 yılında temkinli bir şekilde koyduğumuz hedeflere doğru ilerleyip Şubat ayı içerisinde 2016 yılında başladığımız yatırımlardan bir tanesinin açılışını yapacağız. 

Ümit ediyorum ki 2017 yılında hedeflerimiz şaşmaz ve hizmet sektörüne yönelik planladığımız yatırımlarımızı artırırız. Emin adımlarla yolumuza devam ederiz..

YENİ YILDA ŞİRKETİNİZİN DAHA DA İYİ NOKTALARA GELMESİ İÇİN ÖNCELİKLERİNİZ NELER OLACAK?

2017 yılı için genelde gerek ekonomist arkadaşlar, gerekse iş dünyasındaki arkadaşlar mevcut yapının bile korunmasını başarı olarak nitelendirebileceğimizi belirtirken, ben şirketlerin çalışanlarının eğitimlerine ve verilen hizmetlerin çeşitlendirilmesi ile daha iyi noktalara gelinebileceği kanısındayım. 

Her zaman önceliğimiz personel eğitimi ve hizmet kalitemizi artırmak olmalı.

Bunun yanında günümüzde sosyal medyanın gücünü de göz ardı etmeden reklam bütçelerini artırıp daha iyi sonuçlar almayı hedefliyoruz.

2016’NIN SONLARINDA YAŞANAN SICAK GELİŞMELER 2017’YE OLUMSUZ YANSIR MI SİZCE? 

Evet, kesinlikle olumsuz yansıyacaktır. Ne yazık ki hem ülkemizde hem de komşu ülkelerde yaşanan olumsuzluklar hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak hepsimizi etkiliyor. Türk lirasının 2016 yılında yaklaşık %25 değer kaybetmesi hayatı pahalılaştırıp alım gücünü ciddi anlamda etkileyip istikrarsızlığa neden oluyor. 

Ne yazık ki, üzülerek söylemek gerekirse 2017 yılında Türk lirası, Türkiye’de yaşanılan olayların devam etmesi halinde yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam edecektir.

İŞ DÜNYASINA VE GİRİŞİMCİLERE BİR MESAJINIZ VAR MI?

Evet, belki her geçen yıl ülke ekonomimiz kötüye gidiyor fakat bu sadece Kıbrıs için geçerli değildir. Bütün dünya ciddi anlamda büyük ekonomik krizlerle mücadele ediyor. 

Önemli olan her zaman bir çıkış yolu bulup, yolumuza bir şekilde devam etmektir. Krizler çeşitli önemleler ve mücadeleler ile atlatılabilir fakat asla yılmamak her zaman yenilikçi ve girişken olmak gerek. 

Üretmekten, yeni sektörlere girmekten ve her şeyden önce yatırım yapmaktan korkmamak ve yolumuza devam etmek gerekiyor. 

Buradan sizin vasıtanızla tüm iş dünyasına ve girişimci arkadaşlarıma 2017 yılının bol kazançlı ve başarılar ile dolu olması dileklerimle.