Para piyasalarında neler oluyor? İşte günlük ekonomi analizi!

Merkez Bankası kritik toplantıyı pas geçti, faiz arttırmadı. Peki bundan sonra neler olacak? 2017 için beklentiler ne durumda? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu günlük ekonomi analizinde dikkat çeken detaylara vurgu yaptı!


Para piyasalarında neler oluyor? İşte günlük ekonomi analizi!

TCMB, baz senaryomuza uygun, politika faizini ve faiz koridorunu yılın son olağan toplantısında değiştirmedi

 

Ancak, küresel olarak faizlerin artmaya başladığı bir ortamda TCMB’nin de pasif duruşunu uzun süre koruyamayacağını düşünüyoruz

 

Yaklaşan Noel ve yıl başı nedeniyle işlem hacminin düştüğü günlere giriyoruz

 

Bu minvalde, olumsuz bir gelişme olmaması kaydı ile, kurda göreceli sakin seyir önümüzdeki günlerde korunabilir

 

Ancak, USD/TL kurunda, teknik resim, farklı bir senaryoya işaret ediyor olabilir (bakınız grafik)

 

Küresel piyasaların 2017 yılının ikinci haftasında yeniden satış baskısı ile karşı karşıya kalabileceğini düşünüyoruz

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün küresel mali piyasaların genelinde ılımlı havanın etkili olduğunu gördük. Her yılın sonunu iyi bitirme isteğinin bir yansıması olarak görülen ve Santa yada Noel Baba rallisi olarak adlandırılan iyimserlik, küresel hisse senedi endekslerine sirayet etti. ABD’nin gösterge endeksi olan Dow Jones sanayi endeksi dün 19,974 puan seviyesinden geceyi kapatarak psikolojik 20bin seviyesine yaklaştı. Elbette, Santa kadar Trump’ın da ABD ekonomisine öyle yada böyle bir dinamizm getireceğini ve büyümenin geleceğini satın alan piyasalar, yılın sonunu olumlu tamamlamaya çalışıyor. Her ne kadar, Almanya’da insanların arasına dalan tırın yarattığı ve IŞİD’in üstlendiği terör eylemi dün gün içerisinde EUR/USD paritesini 1,0350 seviyeleri ile 2002’den bu yana en düşük düzeye itse de, Avrupa genelinde hisse senedi endekslerinin günü yeşillerde tamamladığın görüyoruz.

 

İçerde ise dün gündem Rusya’nın Ankara büyükelçisinin elim bir suikaste kurban gitmesinin ardından ortaya çıkan soru işaretleri ile TCMB’nin olağan Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı arasında sıkıştı. Her ne kadar bir önceki gün akşam saatlerinde gerçekleşen elim olay ve tırmanan risk algılarına paralel TCMB’nin belki de hamle yapmasının zaruri olabileceğini belirtmiş olsak da, bir önceki gün sabah bültenimizde ön plana çıkardığımız baz senaryomuz olan TCMB’nin bu ayı pas geçeceği beklentisi gerçek oldu. Yılın son olağan toplantısı ardından açıklanan  politika metninin oldukça yalın ve basit ibareler içerdiğini görüyoruz. Politika metninde, özellikle TÜİK’nin güncellenmiş serilerine rağmen yılın 3Ç’de görülen % 1,8 daralma ardından, son çeyrekte kısmi bir toparlanma yaşanabileceğini öngörülmüş. Özelikle kısmı toplarlanmaya yer verilmesi, ekonominin büyümesi anlamında bazı çekinceleri yansıtıyor. Öte yandan, enflasyon cephesinde ise, metinde geçen aya nazaran bir miktar değişim görülüyor. Geçen ay toplam talepteki yavaşlamanın enflasyondaki düşüşe verdiği destek metinden çıkarılarak yerine “Yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki artışa bağlı olarak yaşanan döviz kuru hareketleri ve petrol fiyatlarındaki yükseliş enflasyon görünümüne dairyukarı yönlü risk oluşturmaktadır. Öte yandan, toplam talep gelişmeleri bu etkileri sınırlamaktadır” gibi dengeli bir ibareye yer verilmiş. Her ne kadar enflasyon vurgusu daha belirgin bir şekilde metinde yer alsa da, faiz oranlarının değiştirilmediği ve sabit bırakıldığını görüyoruz. TCMB’nin işlerin istenmeyen noktaya gitmesi veya kurun enflasyon görünümüne tolere edilebilirin ötesinde zarar vermeye başlaması durumunda devreye girebileceğini; aksi takdirde pasif duruşunu şartların el verdiği ölçüde korumaya devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak, ABD cephesinde faizlerin artmaya başlaması, yan kulvarımızda koşan Meksika’nın faiz artırması, Brezilya ve Rusya’nın vermiş oldukları enflasyonun ötesine reel getiri nedeniyle TCMB’nin de bir noktada faiz artırmaya (panadol tedavisi ile - kademeli) yöneleceğini düşünüyoruz. Şu noktda, TCMB’den antibiyotik tedavisi tarzında önden yüklemeli yüksek montanlı bir faiz artırımına olanak tanımıyoruz.

 

TCMB’nin dünkü politika duruşu her ne kadar yıl sonu ve Trump’ın koltuğa oturmasına kadar geçecek zaman dilimi olan 1 aylık zaman zarfında mantıklı bir hamle olsa da, artan iç ve dış güvenlik endişeleri ve diğer olumsuz beklentiler nedeniyle TL üzerinde var olan kırılganlıkları da artıracağına kesin gözüyle bakıyoruz. Bugüne dönersek, yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında sakin bir seyir var. Kuvvetle muhtemel yıl sonu etkisi gün boyu devam edebilir. TL ve TL cinsi varlıkların da iyimser havadan nasiplenmesi ümit ediyoruz ancak temkinli duruşumuz da elden bırakmıyoruz.

 

Ø  USD/TL kurunda aşağıda 3,5120; yukarda ise 3,5400 seviyesine dikkat etmek gerekiyor... 3,54 seviyesinin üzerinde hareket sertleşebilir (ters üçgen formasyonu)

 

TCMB’nin dün politika faizi ve faiz koridorunu değiştirmemesi ardından USD/TL kurunda tahmin ettiğimiz bant aralığında salınım yaşandı. Karar öncesi aşağıda 3,50 seviyesine yaklaşan USD/TL kuru, karar ardından anlık olarak 3,54 seviyesine temas etse de, günü 3,52 – 3,53 aralığında tamamladı. Tüm önde gelen gelişmiş ülke merkez bankalarının olağan toplantılarının bitmesi ve dün TCMB’nin de yılın son toplantısını tamamlaması ardından USD/TL kurunda sığ işlem hacmi ile yatay bantta salınım görebileceğimizi düşünüyoruz. Ancak, USD/TL kuruna teknik bir bakış açısı ile yaklaşırsak, ters üçgen formasyonunu oluşmaya başladığını görüyoruz. Teknik analizde en başarılı (% 58) formasyonlardan biri olan ters üçgen veya yükselen üçgenin 3,5400 seviyesini yukarı yönlü kırması durumunda (grafiğin içine formasyonu anlatması bağlamında örnek bir grafik daha ekledim (eur/usd gerçek grafik)) 3,59 - 3,60 seviyelerine doğru bir hareketin önünün açılabileceğine ihtmal veriyoruz. Öte yandan, grafiğin 3,5400 seviyesinin yukarı yönlü değil de 3,5120 seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda ise, yükselen üçgen formasyonu başarısı zolacak ve bu durumda ilk etapta 3,4750 seviyesini hedefleyeceğiz.  

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ