Tunalı İnşaat Direktörü Ceyhun Tunalı Kıbrıs emlak sektöründe yatırım fırsatlarını sıraladı.

Kıbrıs emlak sektörünün gözü İstanbul'da düzenlenen fuardaydı. Kıbrıs Emlak Merkezi de fuarı yerinde izledi. Kıbrıs'ta yatırım yapmanın ne kadar avantajlı olduğunu anlatan Tunalı İnşaat Direktörü Ceyhun Tunalı, 'doğru tanıtım' vurgusu da yaptı..


Tunalı İnşaat Direktörü Ceyhun Tunalı Kıbrıs emlak sektöründe yatırım fırsatlarını sıraladı.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

Hangi projelerle katıldınız fuara?

Bizim Tunalı İnşaat olarak hem Lefkoşa bölgesinde hem de Girne bölgesinde apartman projelerimiz, müstakil villa projelerimiz var. Bunlarla katılmış bulunuyoruz. İlgiden gayet de memnunuz açıkçası. Çünkü Türkiye fiyatlarına göre Kıbrıs emlak fiyatları biraz daha uygun kalıyor. Kira getirisi çok kısa zamanda, 10-12 yılda dönüş sağlıyor. Bu insanların ilgisini çekiyor. O yüzden memnunuz. Fuarda iyi ilişkiler kuruyoruz, daha sonra bu diyaloğu sürdürüyoruz.

Hangi yatırımcı profilinin ilgisi daha yoğun?

Aslında ilk bakışta konut yatırımı yapmak isteyen herkes ilgileniyor Kıbrıs Emlaklarıyla. Bahsettiğim gibi alırken kazanıyorsunuz, sonra da çok kısa sürede yatırımın geri dönüşünü sağlıyorsunuz. Bu hesabı yapan herkes için avantajlı bir yatırım adası Kıbrıs. Profil olarak ise son dönemde Arapların ilgisini görüyoruz. Fuarda da aynı şekilde, birçok Arap yatırımcı ilgileniyor projelerimizle. İkinci detay ise dikkatimizi çeken öğrenciler. Daha doğrusu daha önce Kıbrıs’ta okumuş ve iş hayatına atılmış kişiler. Adayı en iyi şekilde tanıyorlar, fırsatların farkındalar. Onlardan da bayağı bir geri dönüş aldık.

Öğrenciler büyük bir potansiyel, iyi değerlendirmek gerekir.

Peki tanıtım sürecini nasıl yorumluyorsunuz? Sizce Kıbrıs doğru anlatılıyor mu?

Çaba var ama yeter mi derseniz, bence değil. Fakat biz özel firmalar olarak bu tür fuarlara elimizden geldikçe katılmaya çalışıyoruz. Son zamanlarda son turizm bakanımız Fikri Ataoğlu da yoğun bir tempoda tanıtımları sürdürüyor. İngiltere, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde fuarlara katılıyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da Kıbrıs fuarı düzenlendi. Tanıtımlar yavaş yavaş başlıyor, hatta hızlanıyor. Bunların artısı da olacak muhakkak. Hem turist çekme açısından, hem de ülkenin doluluk oranının artmasından büyük fayda. Tabii turist geldikçe emlak sektörü de hareketlenecek. Ben olumluyum açıkçası. Yeterli derecede, doğru bir tanıtım olursa, geri dönüşünü hep birlikte göreceğiz. Ülke ekonomisi adına büyük bir kazanım olacak.

[ilgili-haber=14614]

O zaman yatırımcıya mesajınız ne olacak? Hangi özellikleri sıralamak istersiniz?

Birincisi yatırım fırsatı olur hiç şüphesiz. Kuzey Kıbrıs şu anda yatırım için tamamen uygun bir ada. Çünkü projeler şu anda hem çok hesaplı, hem de çok kazançlı. Az önce de bahsettiğim gibi, burada yapılan yatırımın geri dönüşü çok çok hızlı. Tabii Kuzey Kıbrıs’ın geniş bir öğrenci ağı var şu anda. Yeni dönemde hedef 100 bin. O da çok büyük bir etki. Her yıl yeni konut talebi doğuyor. Kiralar da aynı oranda yükseliyor.

Bir de ülkemizin güvenlik avantajını öne çıkarmak gerekir. Her ne kadar bazı konulardan şikayetçi olsak da, Türkiye’ye göre, özellikle de İstanbul’a göre daha rahat, çok daha güvenli bir yaşam sürüyoruz. Üstelik havamız da cazip, neredeyse 8 ay güneşimiz var. Bu da büyük bir avantaj.

[ilgili-haber=14605]

[ilgili-haber=14447]