Çağatay Özbirim Ekonomi Kıbrıs'a konuk oldu, Kıbrıs emlak sektörü için mortgage yasası çağrısı yaptı!

Kıbrıs emlak sektörünün dikkat çeken konut projesi Milos Park Homes 9 ödülle kırılması zor bir rekora imza attı. Peki Kıbrıs Developments'ın yeni yol haritasında neler var? Blue Way Group Of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim, Atıl Ayaz'ın hazırlayıp sunduğu Ekonomi Kıbrıs'a konuk oldu. Kıbrıs emlak sektörü için hayati bir de öneri sundu; 'Mortgage yasası şart' dedi!


Çağatay Özbirim Ekonomi Kıbrıs'a konuk oldu, Kıbrıs emlak sektörü için mortgage yasası çağrısı yaptı!

 

Daha birinci yılı dolmadan projesi tamamlandı, koçanları teslim edildi, KKTC ve Türkiye’de en özel ödülleri kazandı. Kıbrıs emlak sektöründe kalite çıtasını yükselten, imza attığı ilklerle ezber bozan Milos Park Homes projesini, bu kez Blue Way Group Of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim anlattı.

Özbirim, Atıl Ayaz’ın Kıbrıs Genç TV’de hazırlayıp sunduğu Ekonomi Kıbrıs programına konuk oldu.

Şimdiden Milos Park Homes projesinde yüzde 90 gibi yüksek bir satış rakamına ulaştıklarını söyleyen Özbirim, “ilk ödülü bizi tercih eden yatırımcılarımızdan aldık, diğer 9 ödül ise başarımızı taçlandırdı” dedi..

Sign Of The City yarışmasını düzenleyen Hürriyet Gazetesi ve Property NC Awards’ı gerçekleştiren Mehmet Kozansoy’a teşekkür eden Çağatay Özbirim, yarışmaların sektörde motivasyonu arttırdığını ve her yeni projede kalite standartlarını yükselttiğini söyledi. “Bu tatlı rekabet, her zaman yatırımcının kazancınadır” sözleriyle de geri dönüşünü özetledi.

 

“Türkiye’de büyük bir potansiyel var”

Milos Park Homes projesi, İş Bankası özel bir anlaşma yaptı bir süre önce. Bu protokol ile bankacılık sektörünün amiral gemisi İş Bankası, Kıbrıs Developments imzalı Milos Park Homes projelerine daha inşaat halindeyken kredi fırsatı sundu. Bu anlaşma ile Türkiye’den birçok yatırımcı Girne Alsancak’ta ev sahibi oldu.

Çağatay Özbirim KKTC’de bir ilk olan bu anlaşmanın önemine vurgu yaptı, sektörün geneline yayılmalı önerisinde bulundu. Ve ekledi; “sadece bu tür krediler yetmez, KKTC bir an önce mortgage ile tanışmalı” dedi.

 

“Mortgage başlarsa, kira öder gibi ev sahibi olacaklar”

Mortgage, yani 20 yıl/240 ay gibi uzun vadeli konut kredilerinin artık olmazsa olmaz olduğunu, bu uygulamanın başlamasıyla birlikte özellikle yeni evlenen çiftlerin çok daha rahat ev sahibi olacağını anlatan Özbirim, “toplu birikimi olmayan gençler de kira öder gibi kendi evine kavuşacak. Bu süreç hem onlara, hem de inşaat ve emlak sektörüne kazandıracak. Türkiye’de, Avrupa’da, dünyada mortagage var. Kıbrıs emlak sektörü için de morgage şart” sözleriyle dikkat çeken bu detaya vurgu yaptı.

 

“Konut fiyatlarına zam gelebilir”

Para piyasalarındaki hareket ve döviz kurundaki durdurulamayan artış da Ekonomi Kıbrıs’ta gündeme geldi. Blue Way Group Of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim; “Mevcut projeler için zam ihtimali düşük, çünkü onların malzemeleri düşük kurdan alındı. Fakat yeni projeler zamlı olarak hammadde olacak, bu da fiyatlara yansıyacak” diyerek, gayrimenkul sektöründeki muhtemel artışa dikkat çekti!

 

“Gayrimenkule yatırım yapan kazanır”

Zam gelebilir dedi ama yatırımcıya da kazançlı bir mesaj verdi Çağatay Özbirim. Son dört yılda döviz kuru ve konut fiyatlarını kıyasladı, gayrimenkul yatırımının her geçen gün değerine değer kattığını, gayrimenkule doğru yerde, doğru zamanda yatırım yapanın her zaman kazandığını rakamlarla örnekledi. Gayrimenkul yatırımının her kriz döneminde en güvenli liman olduğunun altını çizdi.. 

 

Yeni projeler için geri sayım

Programın finalinde ise merakla beklenen yeni yol haritasından küçük kopya verdi Özbirim. “Yeni projelerimizi ilk önce Atıl Ayaz öğrenecek” dedi ve bu kez bir değil, iki özel projenin aynı anda yola çıkacağını söyledi..

[ilgili-haber=14394]

[ilgili-haber=14275]

[ilgili-haber=13743]