Para piyasalarında neler oluyor? İşte günlük ekonomi analizi..

Ekonomi dünyası sıcak gelişmeler yaşıyor. Kıbrıs ekonomisi de süreci yakından takip ediyor. Peki son durum ne, piyasalarda hangi gelişmeler bekleniyor? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yazdı..


Para piyasalarında neler oluyor? İşte günlük ekonomi analizi..

 

İşte Değirmencioğlu'nun 2 Ağustos 2016 tarihli günlük ekonomi analizi; 

 

ABD’de açıklanan zayıf büyüme verisi ve FED’in güvercin duruşu doların ayın son iş gününde değer kaybetmesine neden oldu

 

KKTC Mali piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu dünkü günde USD/TL kuru 2,9725 seviyesini test etti

 

Veri akışı olarak önemli bir haftanın içindeyiz

 

Yarın TÜİK Temmuz ayı enflasyon rakamını açıklıyor. Gıda ve tütün kaynaklı enflasyonda yükseliş bekleniyor

 

Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın Brexit ardından tahvil alım programının artırması ve politika faizini düşürmesini bekliyoruz

 

Cuma gününün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam raporuna bakmakta fayda var

 

Cuma gecesini Cumartesi’ye bağlayan zaman dilimide ise Moody’s’in Türkiye raporunu takip edeceğiz

 

Baz senaryomuz Moody’s’in rapor yayımlamandan “pas” geçeceği yönünde

 

USD/TL kurunda 2,98 hedefimizin dün gerçekleşmesi ardından aşağıda yeni hedefimiz 2,94 (bakınız grafik)

 

Portföylerde, gelişmekte olan ülke borsalarında devam eden ralliye paralel, bir miktar hisse senedi taşınmasının, akıllıca bir yatırım davranışı olacağını düşünmeye devam ediyoruz

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

KKTC Mali piyasalarının dün tatil nedeniyle kapalı olduğu günde yurtdışı piyasalarda hareketli bir seyri yaşanmış. Öncelikle en sert hareketin petrol cephesinde olduğunu not etmek gerekiyor. Petrol üreticisi olarak piyasaya yeni giren İran ile rekabet etmek adına Suudi Arabistan’ın fiyat kıracağı ve bunu yanısıra Libya’nın yeniden petrol ihracatına başlayacağı ve yıl sonuna kadar 900 bin varil ihracat yapabileceği haberi petrol fiyatları üzerinde ciddi anlamda etkili olmuş. Petrolün son dönemlerde dip yaptığı 27 dolar seviyelerine nazaran Haziran başında kabaca % 100 yakın  bir değer artışı ile 53 dolar seviyesine yaklaşması ardından bu sabah 42 dolar seviyesinde işlem görüyor. Petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilmenin % 20’den fazla olması, piyasa yaklaşımı ile “ayı piyasasına” girildiğine işaret ediyor. Petroldeki sert geri çekilme ise ister istemez piyasaların risk iştahını bir miktar etkiliyor. Öte yandan, petrol fiyatlarının düşük seyir nedeniyle baskı altında kalan enflasyona paralel bir türlü faiz artıramayan FED’in de desteği ile hisse senedi piyaslarında ise yükseliş eğilimli seyrin de devam ettiğini söyleyebiliriz.  

 

Cuma günü ABD’de açıklanan ve beklentilerin altında kalan büyüme verisine paralel FED’den beklenen faiz artırımının biraz daha ötelenmesi ile haftayı psikolojik 3 seviyesinin altında tamamlayan USD/TL kuru, dün KKTC’nin tatil nedeniyle kapalı olduğu günde 2,9725 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Doların gün içinde toparlanması ile kapanışın 2,9950 seviyelerinde olduğunu da not edelim. Benzer bir şekilde, dün bir ara % 2 civarında primlenen Borsa İstanbul’un, günün ikinci yarısında doların güçlenmesi ile günü % 1,7 yükselişle tamamladığını görüyoruz. Gelişmekte olan ülke borsalarına yönelik rallinin devam ettiği bir ortamda, Borsa İstanbul 100 endeksi, darbe girişimi ardından özellikle dolar bazında oldukça ucuzlamasına paralel son günlerde kademeli de olsa bir toparlanma gayreti içinde olduğunu görüyoruz. Türkiye cephesinde görülen normalleşme ile yavaş yavaş yükselişin devam etmesini ihtimal tanıyoruz. Portföylerde lokomotif hisseler arasından bankacılık sektörü ve ekonomik aktivitenin ivme kazanması için girişimlerin artacağı beklentisi ile emlak sektörü ölçülü miktarda portföylerde yer alabilir.

 

Önemli bir haftanın içinde bulunuyoruz. İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul için geçerli olan enflasyonu yüksek açıklaması ardından (TCMB’nin enflasyon raporunda da belirttiği üzere tütün kaynaklı gelişmeler etkili) yarın TÜİK tarafından açıklanacak Temmuz ayı enflasyon rakamlarına dikkat etmekte fayda var. Geçen ay, Ağustos ayını işaret eden İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günü sonuçlanacak olağan faiz toplantısına da bakmakta fayda görüyoruz. İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini 25 baz puan indirerek % 0,25 seviyesine çekmesi ve tahvil alım programını genişletmesini bekliyoruz. Böyle bir gerçekleşme, sterlinin değer kaybetmesini yardımcı olabilir. Sterlin’den en azından 1 sene uzak durmakta fayda var. Cuma gününün ikinci yarısında ise her ayın ilk Cuması olduğu üzere ABD’de Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak istihdam raporu ABD ekonomisinin ne durumda olduğuna ışık tutacaktır. Türk mali piyasalarının ana konsantrasyonu, Cuma gecesini Cumartesiye bağlayan zaman dilimide uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye hakkındaki raporuna çevrilmiş durumda. Baz senaryomuz, Moody’s’in rapor yayımlamadan “pas” geçeceği yönünde. Bu nedenle, önümüzdeki hafta Türk Lirası ve Türk Lirası varlıklarda ralli yaşanmasını bekliyoruz.

 

Ø  Moody’s beklenirken, USD/TL kurunda aşağıda yeni hedef 2,9434

 

Darbe girişimi ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen ve haliyle pek de iyimser olmayan açıklamalara paralel oldukça kritik bir haftanın içine girmiş bulunuyoruz. Türkiye’yi izlemeye alan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 5 Ağustos Cuma günü, muhtemelen gece yarısından sonra, Türkiye’nin mevcut notunu ve görünümünü gözden geçrecek. Bu noktada oldukça yuvarlak kelimeler kullanmaya özen gösteriyorum. Notun güncellenme ihtimali var. Takdir edersiniz ki, söz konusu tarih, yani 5 Ağustos, tamamen önceden belirlenen bir tarih. Darbe girişimi arkasına gelmesinin belli bir sebebi yok. Rutin gözden geçirme tarihi. Moodys’in söz konusu tarihte herhangi bir güncelleme zorunluluğu da bulunmuyor. Bu nedenle, Türk Mali piyasaları ile ilgili olan birçok kişi Cuma gecesinin Cumartesiye sarkan diliminde Moodys’in kararını bekleyecek. Türkiye’ye şu anda makroekonomik olarak bakıldığında, birçok yatırım yapılabilir notu olan Avrupa ekonomilerinden çok daha iyi bir noktada olduğu aşikar. Yine de, kredi derecelendirme kuruluşlarının özellikle 2008 finansal krizinde nasıl repütasyon kaybettiğini hepimiz biliyoruz. Eğer henüz seyretmeyen varsa, “Big Short” isimli filmi görmelerini şiddetle tavsiye ederim. Dönelim Moody’s kararına. Moody’s’in, S&P’nin düştüğü hataya düşmeyerek, OHAL uygulamasının devrede olduğu bir zamanda, darbe girişiminin sonuçlarını görmek ve darbe girişimi ardından açıklanacak makroekonomik verileri izlemek isteyeceğini düşündüğümden, Cuma akşamı herhangi bir rapor açıklamadan “pas” geçmesini bekliyorum. Özellikle, Türkiye – ABD ilişkilerinin gergin seyrettiği bir ortamda, yatırım yapılabilir notun “junk / çöp” seviyesine çekilmesi, ilişkileri bir miktar daha hırpalayabilir. Şayet, Moody's 5 Ağustos tarihinde rapor yayımlamadan değerlendirmeyi pas geçerse, USD/TL kurunun yeni haftaya düşüş isteği ile başlayacağını ve aşağıda bir sonraki teknik seviyenin 2,9435 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Not indirimi gelmesi durumunda, Türkiye 2 yatırım yapılabilir notdan birini kaybedeceğinden, Türkiye’ye yatırım yapan yabancı fonların tüzükleri gereği pozisyonlarını 6 ay içinde likidite etmeleri gerekiyor. Böyle bir beklenti elbette 8 Ağustos sabahı negatif anlamda Türk mali piyasalarında hissedilecektir (kurun yükselmesi, borsanın düşmesi ve faizlerin artmasın anlamını taşıyor). Lakin, baz senaryomun şu anda bu olmadığını söyleyebilirim.

(Kaynak: Reuters)

 

EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ