Su üretip satan firmalar için son gün 11 Temmuz!

Aylardır su tartışmasıyla yatıp kalkan KKTC için bu kez su firmalarına çağrı var. Su üretip satan firmalar için 11 Temmuz'a kadar tarih verildi. İşte detaylar..


Su üretip satan firmalar için son gün 11 Temmuz!

Türkiye’den KKTC’ye su geliyor, peki bu süreçten sonra su üretip satan firmaların durumu ne olacak? Uzmanlara göre henüz bir ekonomik plan yok, birçok firma dara düşebilir.

Bu konuda henüz bir adım atılmadı ama Sağlık Bakanlığı, ambalajlanmış içme suyu üretimi ve satışı yapan şirketlerin üretim ve satış izni başvuru beyannamesini 11Temmuz’a kadar tamamlamaları gerektiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, şirketlerin, Sağlık Bakanlığı internet sitesinden veya Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden temin edecekleri  “üretim ve satış izni’ başvuru formunu doldurması ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne mesai saatleri içerisinde teslim etmesi gerekiyor.

“Ambalajlanmış Kaynak Suyu ve İçme Suyu Yasası”na aykırı olarak üretim ve satış izni almadan üretim veya satış yapan işletmelere izin verilmeyeceği gibi izinsiz üretim ve satış yapan şirketlere asgari ücretin dört katı tutarında idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Ayrıca izinsiz üretim ve satış yapan şirketlerin suları bakanlık tarafından toplatılıp, işletme kapatılacak.