Kombos Otomotiv'den Meral Adil Fiat Egea'yı anlattı..

Türk otomotiv sektörünün efsanesi Fiat, 16 yıl sonra Egea ile üretime geri döndü. Türkiye'de büyük ilgi gören Egea için KKTC'den de yoğun talep var. Kombos Otomotiv Ticari Araç Satış Müdürü Meral Adil, Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine konuk oldu..


Kombos Otomotiv'den Meral Adil Fiat Egea'yı anlattı..

 

YILIN OTOMOBİLİ FIAT EGEA İLE TANIŞTINIZ MI?

Bursa’da üretildi, dünyaya açıldı. Göz alıcı tasarımı ve sınıfında ezber bozan özellikleri ile öne çıkan Fiat Egea, KKTC’de de büyük ilgi görüyor..

 

Efsane geri döndü diyebiliriz aslında. İtalyan Fiat ve Koç Holding tarafından kurulan Türk Otomobil Fabrikaları Anonim Şirketi, yani Tofaş: tam 16 yıl sonra yeniden adı gibi otomobil üreticisi oldu. Şahin, Doğan, Kartal ile bir döneme damgasını vuran “Kuş Serisi Modelleri” sonrası hafif ticari araçlara yönelen Tofaş, Fiat’ın ezber bozan modeli Egea ile çok hızlı bir çıkış yaptı..

Göz dolduran Egea için harcanan yatırım bedeli tam 1 milyar dolar. Üretimin adresi ise Tofaş’ın Bursa’daki fabrikası.

Bursa’da üretiliyor, ismini Türkiye’nin Ege Bölgesi’nden alıyor Egea. Sedan, hatcback ve station wagon modelleri var. Türkiye, KKTC, İtalya ve 40 ayrı ülkede daha satılıyor.

Tofaş tarafından geliştirilen yeni Egea’nın projesinde 2 bin mühendis görev almış. Yüzde 70’i aşan Türk mühendisliği oranıyla da dikkatleri üzerine çeken araçtan beklentiler büyük. Marka Egea’yı, halen satışı devam eden Linea modelinin bir üst segmenti olarak konumlandırıyor.

4.59 metre uzunluğa, 1.79 metre genişliğe ve 1.49 metre yüksekliğe sahip Fiat Egea’nın iddialı olduğu konuların başında geniş iç hacim geliyor. İç mekan tasarımı ve özellikle arka koltukların özel konumlandırılmasıyla 5 kişilik bir ailenin rahatça seyahat edebileceği bir alan yaratılmış. Yaklaşık 1.90 metre boyunda bir sürücünün direksiyon başında rahat oturduğu bir pozisyonda, arka koltuklarda hala yeterli baş ve diz mesafesinin sunulması önemli bir artı olarak dikkat çekiyor. 520 litre standart bagaj hacmi bulunan aracın içerisinde, çeşitli bölgelere serpiştirilmiş 12 litre saklama hacmine sahip eşya gözleri bulunuyor.

Önemli bir tecrübenin ürünü olan Fiat Egea, yüksek hızlarda dahi rüzgar ve yol sesini kabin yansıtmayarak araç içi konforunu yüksekte tutmayı başarıyor.

Yılın En İyisi Seçildi

Dünya lansmanı İstanbul’da yapılan, Autoshow 2015’te görücüye çıkan Egea kısa sürede büyük yol kat etti. Özellikle ünlü oyunca Erdal Beşikçioğlu’nun rol aldığı reklam filmi ve ‘Ezber Bozan Sedan’ sloganı büyük beğeni topladı.

Sadece tüketici beğenisi değil bu, sektörün profesyonelleri de tam not verdi Egea’ya. Türkiye imzası taşıyan Fiat Egea, Avrupa’nın en iyilerinin ödüllendirildiği AUTOBEST tarafından ‘Yılın En İyi Otomobili’ seçildi.

Avrupa ülkeleri nüfusunun %91’inin temsil eden jüri üyelerinden 1.492 puan alan Fiat Egea, tasarım, sürüş konforu, teknoloji, geniş iç hacim, yakıt tüketimi, dağıtım, yedek parça ve fiyat gibi 13 parametrede değerlendirildi.

 

FIAT EGEA, KOMBOS OTOMOTİV’DE

 

Fiat Marka Şefi Olivier François, Egea için farklı bir tanımlama yapıyor. “Ikea gibi ulaşılabilir ancak gösterişli olacak” diyor. Peki Türkiye ve İtalya’da yoğun talep gören Fiat Egea için KKTC’de durum nasıl?

Bursalı Egea’nın satışını, Fiat’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki distribütörü Kombos Otomotiv gerçekleştiriyor.

Konuğumuz Kombos Otomotiv Ticari Araç Satış Müdürü Meral Adil..

 

 

“Fiat Egea çok farklı ve gerçekten ezber bozan bir araç oldu. Büyük bir beklentimiz var Kıbrıs’ta bu Egea için.

Çünkü Egea güçlü İtalyan tasarımıyla karşımıza çıkıyor, Türk mühendisliğinin kalitesini taşıyor. Hem çok güçlü, hem de geniş bir aile aracı..”

 

Kombos Otomotiv'in tecrübeli satış müdüresi Meral Adil, böyle anlatıyor Fiat’ın ezber bozan Egea’sını. İlk bakışta büyük ilgi gören şık tasarımına vurgu yapıyor, kullanıcısına sağladığı avantajları sıralıyor..

 

Fiat Egea’nın hedef kitlesi nedir?

Bireysel satışımız fazla olur diye düşünüyorum. Gerçi sadece bireysel değil, kiralık araç işletmecileri, yani rent a car firmaları da çok çok fazla tercih edecek bu aracı. Çünkü sedan modeli rakiplerine göre daha geniş, daha tasarruflu ve bu bizim önceliğimiz olacak. Rakipleriyle kıyaslayınca da çok daha ön planda yer alacak. Hatcback modeli ise apayrı. Etkileyici ve sportif bir duruşu var.

 

Başlangıç Fiyatı; 19 Bin Euro

Bu kadar iddialı, bu kadar şık Egea’nın satış fiyatları nasıl?

Fiat Egea için 19 bin Euro’dan başlayıp, 23 bin Euro’ya kadar değişen fiyatlarımız var. Ama şunu belirtmeliyim ki; En fazla özelliğe sahip ama en hesaplı otomobil emin olun ki bizde olacak.

Şu an elinizde araç var mı?

Aslında herkesin sorduğu soru bu. Büyük ilgi var Egea’ya. Henüz KKTC yollarına çıkmadı Egea. Kombos Otomotiv showroomunda sol direksiyon bir sedan Egea modelimiz var. Ağustos’ta Fiat Egea’nın görkemli bir lansmanı olacak. Daha sonra da sağ direksiyon araçlarımız gelecek.

 

Düşük Yakıt Sarfiyatıyla Dikkat Çekiyor

 

Dediğiniz gibi, ilgi büyük araca. Peki bu süreçte, yani sağ direksiyonlar gelmeden siparişlerinizi aldınız mı?

Güzel bir başlangıç yaptık ilk siparişler için. Başarıyla devam ediyor. Ağustos’ta tüm renkleriyle birlikte gelecek. O zaman tüketici daha yakından inceleme fırsatı da bulacak. 1,6 motor, 110 beygir gücünde, benzinli ve tam otomatik bir araç geliyor.

Oldukça tasarruflu bir otomobil. Yakıt sarfiyatı 100 kilometrede ortalama 5 litre olan bir araç. Çok iyi bir yakıt tüketimi var.

Sadece aracımıza değil, Serhan Kombos Otomotiv olarak satış ekibimize ve satış sonrası ekibimize çok güveniyoruz. Fiat Egea da iyi olunca, hepsi birbirini tamamlıyor zaten. Bizim için, Egea için güzel bir dönem olacak..  

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE HAZİRAN SAYISINI E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!