Günün gazete manşetleri.. 13 Haziran Pazartesi..

13 Haziran Pazartesi günün gazete manşetlerinde hangi konular var?


Günün gazete manşetleri.. 13 Haziran Pazartesi..

 

Basında bugün öne çıkan manşetler...

MİLLİYET

-- Yasa tasarısı taslağına göre stratejik yerlerde görev yapan özel güvenlikçiler, elle arama ve araç araması yapabilecek, trafik belgelerini kontrol edebilecek.

-- Florida Orlando'da Afgan asıllı Amerikalı Omar Mateen, silahlı saldırıyla ortalığı kan gölüne çevirdi: 50 ölü, 53 yaralı.

-- Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerinde dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu kararı çıktı.

-- MHP'ye ahlaksız oyunlar oynandığını belirten Genel Başkan Bahçeli, "Olağanüstü Büyük Kurultay tarihini 10 Temmuz olarak belirledim. Buna karşılık 19 Haziran dayatması kaos seviciliktir" dedi.

-- Almanya'da 1915 tasarısı nedeniyle ölüm tehdidi alan Türk kökenli 11 vekile koruma verildi. Bakan Özoğuz, "Kökenimize sahip çıktığımızı ancak Türkiye'nin uzanan eli olmadığımızı herkes anlamalı" dedi.

HÜRRİYET

-- Son bir yılda yüzde 150'lerin üzerine çıkan ve büyük tartışmalara neden olan trafik sigortasında fiyat artışı Nisan ayında uygulamaya giren yasa ile yavaşladı. Mayıs ayında ortalama prim 823 lira oldu.

-- Beyaz Saray'ın eski İran Direktörü Richard Nephew, ABD yaptırımların delinmesinin ABD'de büyük suç olduğunu belirterek, "Başsavcı Bharara bu suça nelerin dahil olduğunu bulabilmek ve suçlu bulunduğu takdirde Reza Zarrab'ı bunlardan sorumlu tutabilmek için her şeyi yapacaktır. Çünkü Zerrab, Amerikan finans sistemini istismar etti" dedi.

-- İngiliz Sunday Times'ın ulaştığı Birleşik Krallık diplomatlarının iç yazışmalarına göre İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas'ın "özel pasaport" sahibi Türkler için İngiltere'ye vizesiz giriş hakkı tanımasını önerdiği ortaya çıktı. Yeşil pasaport olarak bilinen "Hususi Damgalı Pasaport" sahibi yaklaşık 1.5 milyon Türk vatandaşı bu kapsama giriyor.

-- Euro 2016'daki ilk maçında dün Hırvatistan'a 1-0 yenilen ay-yıldızlılar turnuvaya tatsız başlangıç yaptı.

SABAH

-- İstihbarat birimlerinin raporu: Gülen örgütü, ABD gizli servisi CIA için kendi isteğiyle işbirliği ve ajanlık yapıyor.

-- Son Bakanlar Kurulu'nda PKK ve FETÖ'ye karşı strateji güncellendi: PKK'ya militan devşiren belediye kursları kamuya devredilecek, kamudaki elemanlar memuriyetten çıkarılacak.

-- Hükümet kıdemden teşvik politikalarına kadar 10 adımlık "ekonomi devrim" paketi hazırladı. Hedef büyümeyi hızlandırmak. Turizm de ihracat sayılacak, kritik sektörlerde "kişiye özel teşvik" verilecek.

-- 14 yılda büyük başarı hikayesi yazan Türkiye'nin bu yıl birinci çeyrekte 4.8 büyüdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan: Nerede diğerleri? İşte bak nal topluyorlar.

-- DAEŞ'i (IŞİD) Suriye'nin kuzeyinde yuvalandığı yerleşim bölgelerinden çıkarmak için operasyonlar yürüten ABD ordusunun, kendi eğittiği muhalif gruplardan birini vurduğu ortaya çıktı.

HABERTÜRK

-- Kalkınma Bakanlığı, turizme yeni bir model kazandırmak üzere kolları sıvadı. Müslüman dostu turizm sistemi için hazırladığı raporu ilgili taraflarla paylaşan bakanlık, destek istedi.

-- SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, aile içi çekişmelerden dolayı kurumsallaşamayan şirketlerin üçüncü kuşak tarafından batırıldığını belirterek, "Halka açılmalısınız" dedi.

-- Türkiye'de 2015 sonu itibarıyla sivil havacılık sektörünün cirosu 23.4 milyar dolar, sektörde istihdam edilen personel sayısı 191,716 oldu.

-- Milli Savunma Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri modernizasyon projelerine mali imkan sağlayan Savunma Sanayi Destekleme Fonu'nda Şubat ayı itibarıyla 9.3 milyar TL kaynak bulunduğunu açıkladı.

-- İngiltere'nin AB'den çıkması halinde 2020'ye kadar toplam 57 milyar dolarlık bir zarara uğrayacağı belirtiliyor. Başbakan Cameron ise çıkış kararının emeklilik maaşlarından otobüs biletlerine kadar pek çok konuyu kötü etkileyeceğini söyledi.

DÜNYA

-- Otomotivde bayilik düzeni sil baştan. Rekabet Kurumu'nun tebliğ taslağı kesinleşirse ana firma bayi ile sözleşmesini sebep göstermeksizin iptal edebilecek.

-- BTK, elektronik pazarlamada yanıltıcı başlık kullanımını yasakladı. Toplu mesaj gönderen şirketler "sigorta" "banka", "kargo" gibi başlıklara sahip SMS göndermeyecek, her firma kendi unvan ve markasıyla mesaj atabilecek.

-- Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ikinci çeyreğe ilişkin verilerin (büyümede) yavaşlamaya işaret ettiğini belirterek, devletin özel kesim yatırımlarını teşvik edici destek vermesini istedi.

-- İstanbul Finans ve Yatırım Zirvesi gerçekleştirildi. Destek Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, yıl sonu için dolar/TL beklentisinin 3.05-3.10 TL olduğunu bildirdi.

-- Dünyanın en değerli markaları listesinde 229.1 milyar dolarlık değeriyle Google ilk sırada yer aldı. İkinci marka 228.4 milyar dolar marka değeriyle Aplle, üçüncü marka ise 121.8 milyar dolar marka değeriyle Microsoft oldu.

CUMHURİYET

-- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Erdoğan'ı düzeltti. Bozdağ, Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nun cezaevlerinde PKK'ları ziyaret etiği yönündeki açıklamalarına ilişkin "Komisyon üyelerinin ziyareti olduğu iyi belirtilse, ifade yumuşamış olurdu" açıklamasını yaptı.

-- Soykırım tasarısını Alman meclisine sunan Cem Özdemir, "Tahayyülü imkansız suçlar işlemiş ittihatçıların kahramanlaştırılmasına" itiraz ettiğini, Ermenileri kurtaran vicdan sahibi Osmanlı valileri ve Müslümanların da olduğunu belirtti.

-- AB ile varılan mutabakat kapsamında Avrupa'ya gönderilecek mültecilerden eğitimli olanların Türkiye'den çıkışına izin verilmiyor. AB komisyonu rahatsız.

-- 15 yılda beş kez değiştirilmeye çalışılan zeytinciliği koruma kanunu yine gündeme geldi. Yeni tasarıyla 25 dekar altı alanların sanayiye açılması planlanıyor.

-- Orlando'da eşcinsel gece kulübünde 50 kişiyi öldüren saldırganın saldırı tüfeği ve tabanca taşıdığı, üzerinde patlayıcı düzeneği olduğu belirtildi. Saldırıyı IŞİD üstlenirken, zanlının 2013'ten sonra radikal örgütler soruşturmasında üç kez sorgulandığı belirtildi.

 

http://www.ekonomikibris.com