Yeni hükümet ne zaman kurulacak? Ak Parti'de süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar..

Ak Parti için genel başkan, Türkiye için de başbakan değişiyor. Binali Yıldırım ile başlayacak yeni dönemde, hükümet kurma çalışması ne zaman tamamlanacak? Yeni kabine ne zaman teslim edilecek? İşte dikkat çeken takvimin detayları..


Yeni hükümet ne zaman kurulacak? Ak Parti'de süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar..

 

Tüm gözler Ak Parti’deydi.. Yeni genel başkan ve dolayısıyla başbakan adayı açıklandı. Binali Yıldırım ismi ile birlikte 22 Mayıs için de geri sayım başladı.

Pazar günü Ak Partililer sandığa gidecek, Binali Yıldırım’ın adaylığını oylayacak. Peki sonrasında süreç nasıl işleyecek? Yani ne zaman devir teslim yapılacak, yeni başbakan ne zaman hükümet kurmakla görevlendirilecek?

Bu kez süreç oldukça hızlı ilerleyecek. Kulislere göre kurultayın hemen ardından, yani Pazar akşamı Davutoğlu ile Yıldırım arasında devir teslim yapılacak.

Ve yine taslak takvime göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü kongre bitimi Rize’den Ankara’ya geçecek ve Binali Yıldırım’a hükümeti kurma görevini verecek.

Aslında Binali Yıldırım’ın kabinesi hazır ama iki günlük bir süresi daha olacak. Yıldırım, pazartesi ve salı günlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacağı kabine listesinin yanı sıra hükümet programı üzerinde çalışarak geçirecek.

Kabine üzerinde Erdoğan ve Yıldırım’ın salı gecesi bir araya gelerek,  son değerlendirmeleri yapması da bekleniyor. 

Ve finalde  Türkiye Cumhuriyeti’nin 65’inci hükümetinin Çarşamba günü açıklanması planlanıyor.