Altın fiyatlarında tarihi rekor!

Para piyasalarında yükselen ateşin adı altın. Altının gram fiyatı öyle bir yükseldi ki, tüm gözler onda. İşte çeyrek altın ve cumhuriyet altında son fiyat..


Altın fiyatlarında tarihi rekor!

 

Altın almayı düşünen, ya da bozdurmak isteyenler için para piyasalarından sıcak haberler var. Altının gram fiyatı, küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle, 122.55 liraya çıkarak, tarihi zirvesini test etti.

Gram altın, bugün altının ons fiyatının değer kazanması ve dolar  kurundaki artışla yükselişe geçerek 122,55 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Dolar kurunun 2,97'nin üzerinde tutunamayarak 2,9640'a gerilemesi ile kazançlarının bir kısmını geri veren gram altın, saat 10.20 itibarıyla dünkü kapanışa göre yüzde 0,5 primle 122,1 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 201 liradan, Cumhuriyet altını ise 819 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da yeni haftaya yükselişle başlayarak, önceki kapanışa göre yüzde 0,6 artarak 1.281 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altının gram fiyatının, dolar kurundan aldığı destekle ons fiyatına göre daha iyi bir performans gösterdiğini belirterek, "Bu hafta altın fiyatlarının seyrini ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları ve ABD verilerinin belirlemesini bekliyoruz. Bu hafta açıklanacak kritik Fed tutanaklarında, Fed'in 2016 yılına ilişkin nasıl bir yol izleyeceğine dair ipuçları arayacağız" dedi.