Borusan Oto Kıbrıs, F-Pace ile çok iddialı!

Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisi, otomotiv sektörünün en yenilerinden Jaguar F-Pace modelini sayfalarına taşıdı. Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Mehmed Özokan, Jaguar'ın ilk SUV modeli ile yaptığı testleri ve daha şimdiden başlayan sipariş sürecini anlattı..


Borusan Oto Kıbrıs, F-Pace ile çok iddialı!

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE - ÖZEL

Kıbrıs otomobil dünyası yeni bir araç için geri sayıma başladı. Jaguar ile dikkat çeken bir yükselişe geçen Borusan Oto Kıbrıs, bu kez Jaguar'ın ilk SUV modeli F-Pace ile tanıştıracak KKTC halkını.. 

Şık tasarımı, güçlü yapısı ve hayran bırakan performansı ile F-Pace, iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor KKTC pazarına.. 

59 bin 900 euroluk başlangıç paketiyle daha şimdiden sipariş almaya başlayan F-Pace, Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige'e konuk oldu. 

Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Mehmed Özokan, Miami ve Bahamalar'daki test deneyimlerini anlattı, Borusan Oto Kıbrıs'ın yeni yol haritasını paylaştı.. 

İşte o röportaj;

 

 

KIBRIS’A DAMGASINI VURACAK BİR SUV GELİYOR;

JAGUAR F-PACE

 

Otomobil dünyasında güzel gelişmeler var. Kendine has çizgileri, rakiplerini kıskandıran performansı ve dikkat çeken fiyat avantajıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde pazara iddialı bir giriş yapan İngiliz efsanesi Jaguar, bu kez F-Pace ile ezber bozacak.

Çünkü Jaguar’ın ilk SUV modeli F-Pace, bu segmentteki bir araçtan beklenen tüm özellikleri, ileri teknoloji ve güçlü performans ile buluşturuyor.

Düşünün ki bu araç henüz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yok ama daha şimdiden birçok kişi görmeden siparişini verdi..

Kıbrıs iş dünyasının rehberi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, Jaguar’ın bu çok özel F-Pace modelini mercek altına alıyoruz.

Konuğumuz; herkesten önce F-Pace ile tanışan, Miami’de, Bahama’da lansmanına katılan, hatta Nascar pistinde bu aracı test eden Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Mehmed Özokan..

 

 

“BEN BU ARACI ALMAK İSTİYORUM”

 

Bir süredir otomobil severlerin gözü hem bireysel, hem de kurumsal olarak yaptığınız sosyal medya paylaşımlarınızda. Özellikle de Jaguar’ın yeni F-Pace modelini merak ediyoruz. Biz fotoğraflarını incelerken, siz gittiniz dünyanın bir ucunda ve çeşitli zeminlerde bu aracı test ettiniz. Nasıl bir araç olmuş F-Pace?

 

Tek kelimeyle ‘harika’ diyebilirim. F-PACE geçen sene Discovery Sport’ta olduğu gibi çok başarılı bir araç. Görülen o ki Discovery Sport’un da başarısının üstünde bir araç olacak.

Ve Jaguar’ın şimdiye kadar hiç SUV modeli olmamıştı, o açıdan da bir ilk. Dolayısıyla her yönden çok heyecanlıyız.

F-Pace lansmanı için Jaguar firması dünyada ilk kez çok büyük bir aktivite yapmak istedi. Kimsenin aklına gelmeyen, kimsenin düşünmediği bir lansman yaptı hatta.

Bu lansman Miami’de gerçekleşti. Önce Miami’de kaldık, sonra cruise gemisiyle F-Pace test sürüşü için bir Nascar pistine götürdüler bizi.

Nascar pistinde Jaguar F Type SVR 575 beygirlik bir araç önümüzde, biz arkadan konvoy halinde 3.0 benzin ve 3.0 dizel olmak üzere 2 seri araçla takip ettik. Nascar pistini düşünün, belli açıda bir eğim var, yuvarlar.  Gözünüzü bir an bile yoldan ayırmamanız gerek. Bizim kullandığımız aracın gücü 380 beygir, öndeki araba 575 beygir. Düşünün ki o önde gidiyor, siz onu takip edeceksiniz. Arkanızdan gelen araç da sizinle aynı süratte. Dolayısıyla inanılmaz bir adrenalin, inanılmaz bir heyecan yaşıyorsunuz ve o tecrübeyle ‘ben bu aracı almak istiyorum’ diyorsunuz.

Ben daha önce bir SUV aracın bu kadar hızlı ve güven verici olabileceğini düşünemezdim. Orada 340 beygir dizel, 380 beygir benzin kullandım ve emin oldum.

Sonrasında tekrar cruise gemisine geçtik. Gece yol aldık ve sabaha kendimizi Bahama adasında bulduk. Bizi 200 adet silver, 2.0 dizel, 180 beygir F-Pace karşıladı. Bahama turuna çıktık hep beraber. Plajda gittik araçlarla. Aslında şimdiye kadar bir Jaguar’ın plajda gitmesi zordu ve F-Pace ile durum değişti. O yüzden Jaguar için de yeni bir tecrübeydi. Şunu belirtmeliyim ki, aracın kumdaki performansı, beklediğimden kat kat üstündü.

Jaguar F-Pace, Land Rover’dan aldığı teknolojiyi kullandığı için, sizi istediğinizden fazla tatmin ediyor. Rahatlıkla soft off-road yapabilirisiniz, hard off-road yaparken de emin olun Range Rover ve Evouqe’un arkasında kalmaz. Bu araç -40 ve +60 derecede, 4 iklim ve tam 4 kıtada denemiş özel bir araç.

 

                        

 

“10 ÜZERİNDEN 11’LİK BİR ARAÇ F-PACE”

 

Çok keyifle anlatıyorsunuz ve görüyorum ki anlatırken yine o heyecanı ve adrenalini yaşıyorsunuz. Peki ilk izlenimlerinize göre bir değerlendirme yapsanız F-Pace için, 10 üzerinden kaç verirsiniz?

Dediğiniz gibi, farklı bir deneyim F-Pace ve her yönüyle etkileyici bir araç. Biz bu lansman sürecinde 3 tip aracı da kullandık. 2.0 dizel, 3.0 benzin ve 3.0 dizel seçenekleri tek tek denedik, birçok koşulda test ettik. Rahatlıkla söyleyebilirim ki ben 10 üzerinden 11 veririm bu araca. Hayran kaldım kesinlikle.

 

“TÜM RAKİPLER BU ARAÇTAN KORKSUN”

 

Siz hayran kaldınız, o hayranlığı sosyal medyaya da taşıdınız. Daha şimdiden F-Pace modelinin gelişini sabırsızlıkla bekleyenler var. Peki bu hayranlık Kıbrıs geneline de yayılır mı?

Kıbrıs’ta Evouqe’un 2011 yılında piyasaya çıkmasıyla yeni bir trend başladı. Range Rover Evoque, 4 senede tahmini 150 adet sattı. Arkasından Range Rover Sport çıktı, yaklaşık ondan da 150 tane sattık. Discovery Sport geçen seneden bu yana yaklaşık 50 tane satıldı. Dolayısıyla Kıbrıs aslında SUV segmentine aşık olduğunu gösteriyor.

Son günlerdeki Kıbrıs satış adetlerine bakıldığı zaman, Range Rover veya Jaguar segmentlerinden ziyade daha alt seviyedeki SUV araçların satışlarında artış olduğunu görüyoruz.

Bunun başlıca sebepleri yol güvenliği, yüksekte olma hissi ve daha fazla kendini gösterebilme duygusu ön plana çıkıyor. Yoksa Kıbrıs’ta bu araçlardan alıp da çok fazla off-road yapan yok.

Dolayısıyla F-pace‘in geleceği ortam çok müsait bir ortam. Hatta efsane bir ortam. Çünkü Jaguar’ın bütün model gamı tanınmış oldu, XE, XF, XJ, F-type şimdi de F-PACE.. Dolayısıyla Jaguar’da Borusan Oto Kıbrıs olarak ürün gamımız tarihimizin maksimum seviyesine ulaşmış olacak.

Ayrıca F-Pace öyle bir zamanda geliyor ki, bütün rakiplerin bu araçtan korkması gerekecek. Çünkü en doğru fiyattan, 59 bin 900 eurodan başlıyor satış rakamları. Hem fiyat avantajı ile, hem de Jaguar’ın SUV modeli olduğu için de şimdiden bir sıfır önde..

                           

BAŞLANGIÇ FİYATI; 59 BİN 900 EURO

“Rakipler bu araçtan korksun” sözü iddialı ve bir o kadar dikkat çeken bir çıkış oldu. O zaman sektörde yükselen kalite çıtası, rekabete de yansıyacak ve keyifli bir dönem olacak tüketici için.. 59 bin 900 euro başlangıç fiyatı. Sonrası nasıl? Ne kadara kadar çıkıyor F-Pace?

Jaguar F-Pace birçok seçenek sunuyor müşterisine. 2.0 dizel 59 bin 900 eurodan başlıyor ve yaklaşık 100 bin euro seviyelerine kadar çıkarabiliyor. Çünkü 4 seviye var. Portfolio seviyesini 80 bin euronun üzerine rahatlıkla çıkarabilmek mümkün. Yaklaşık 50 tane aksesuar koyabilirsiniz.

3.0 motorlar için ise fiyat aralığı 80 bin euro ile 120 bin euro arasında. Yani en üst olabilecek fiyat 120 bin euro.

O yüzden F-Pace’in fiyat aralığı için 60-120 bin euro arası demek doğru olur. Tahminimiz ve ilk izlenimlerimiz Kıbrıs’ta en çok 60 ile 100 bin euro arasındaki model ve donanımlarda satış yapacağımız yönünde.

 

                         

 

“ARACIN FOTOĞRAFINI GÖREN SİPARİŞ VERİYOR”

 

Peki aracın piyasadaki mevcutlara göre fiyat-performans değerlendirmesi nasıl?

Kıbrıs şartlarına bakıldığında 2.0 bir dizel motorun ortalama bir fiyatı var. 2.0 Suv almak isteyen müşterilerin beklentisi yaklaşık olarak 55-75 bin euro arasında premium bir araç için.  Dolayısıyla bizim bu aracı 59 bin 900 euro olarak konumlandırmamızın sebebi, beklentinin altında bir fiyat oluşturmaktı, öyle de oldu. Müşterilerimiz bu aracı ya bu fiyattan alıyor, ya da istekleri doğrultusunda 75 bin euroya kadar çıkarabiliyor.

Hem Premium, hem de SUV olduğunu düşünürseniz aracın, aslında iki araç birden alıyorsunuz.

 Ve tabi ki Jaguar olduğu için, talebin yüksek olması kaçınılmaz.

Hem dünyada, hem de Kuzey Kıbrıs’ta F-Pace’e büyük bir talep var. Ön siparişler aldı başını gidiyor diyebiliriz. Müşterilerimiz sadece gördüğü resimlere bakarak sipariş veriyor.

 

“F-PACE MODELİNİ GÖRECEK İLK 10 KİŞİYE DİREKT SATARIZ”

 

Böyle giderse seneye, özellikle de satışlara damgasını vurur mu F-Pace? Beklentiniz nedir?

Bu sene bu araç için kurumsal olarak seçtiğimiz hedef 12. Bu da üreticinin bize verdiği hedef doğrultusunda. Ama ben 12 olan hedefimizi aşacağımıza inanıyorum. Daha şu anda ekstra 8 tane daha sipariş aldık. Dolayısıyla en az 20 adet satacağımızı düşünüyoruz. Bu satış rakamı, bir aracın ilk senesi için çok iyi bir rakam, hiç örneği de olmayan bir rakam.

Aracın Borusan Oto Kıbrıs showroomuna gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Daha göstereceğimiz ilk 10 kişiye de direkt satarız diye düşünüyoruz.  Çünkü şimdiden inanılmaz bir F-Pace tutkusu başladı müşterilerimizde.

 

BORUSAN OTO KIBRIS YENİLENİYOR

 

Bir yanda F-Pace heyecanı, diğer yanda yenilenme sürecinin yoğun temposu bir arada sizde. Borusan Oto Kıbrıs olarak köklü bir değişime giriyorsunuz. Neler olacak, neler değişecek showroomda?

Bu sene “Jaguar Land Rover ARCH concept” diye bir konseptimiz var. Tüm dünyadaki showroomların aynı standartlarda olması için bir standart geliştirdiler. Şu anda dünyanın %20’sine yakın oranda bu showroomlar değişti. Bir showrooma girdiğinizde, kılık kıyafetten tutunda kafe kısımlarına kadar tüm görüntü aynı şekilde olacak.

Servis atölyeleri klinik gibi ter temiz olacak. Tabi ki modern tasarımlar olacak içeride. Jaguar ve Land Rover biraz ayrı duruyordu. Ama son birkaç yıldır bunları birleştirmeye başladılar. Artık Jaguar Land Rover’ın bir firma olup, iki ürün gamı olduğu anlaşılır bir şekilde dizayn edilecek. 

Tüm showroomlar simetrik olacak, çok rahat ve huzurlu ortamlar olacak.

İnşaat ne zaman başlıyor ve ne kadar sürecek?

İnşaat takribi Haziran’da başlayacak, Ekim sonunda bitmesini bekliyoruz. 2017 yılında yeni konsept ve yeni araçlarla bomba gibi olacak..

 

“HEDEF 150 ARAÇ”

 

Peki yeni ürünler ve yenilenecek showroom ile Borusan Oto Kıbrıs’ta hedefler değişecek mi?

Geçen sene satışlarda 73 hedefliyorduk, 89’da bitirdik. Bir rekorumuz var zaten. Çok ciddi bir büyümeydi. bu sene 93 hedef aldık. Tahminlerimiz tutar ve satışlarımız iyi giderse 120 yapabiliriz satılan araç sayısını.

Hedefimiz 2017 yılının sonunda 150 adete ulaşmak. Bu rakama ulaşmak çok zor olmayacak. Çünkü Jaguar’ın ürün gamı tamamlandı. 50 satışın oradan gelmesini bekliyoruz. 100 adet de Land Rover satarsak hedefi tuttururuz.. 

 

E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!