Ekonomik Protokol'de peşkeş uyarısı!

TC-KKTC 2016- 2018 Ekonomik ve Mali Protokol’ü imza aşamasına geldi. Sendikalarla sivil toplum kuruluşları protokolde yer alan özelleştirme öngörüsüne tepki gösterdi. Sendikalar özelleştirmeyi toptan reddederken, iş adamları peşkeşe dönüşmemesi uyarısı yaptı..


Ekonomik Protokol'de peşkeş uyarısı!

 

TC-KKTC 2016- 2018 Ekonomik ve Mali Protokol’ü imza aşamasına geldi. Sendikalarla sivil toplum kuruluşları protokolde yer alan özelleştirme öngörüsüne tepki gösterdi. Sendikalar özelleştirmeyi toptan reddederken, iş adamları peşkeşe dönüşmemesi uyarısı yaptı.

 

 

ÖZELLEŞTİRMELER SIKINTILI:

2016- 2018 TC- KKTC Yapısal Reform Protokolü taslağında özelleştirme öngörüsü sivil toplum örgütleri tarafından endişe ve öfkeyle karşılandı. Sivil toplum örgütleri Türkiye’nin, telekomünikasyon ve limanlarda tamamen, Kıb-Tek’tin ise “dağıtım” ayağında ısrar ettiği “yap- işlet- devret” modelinin peşkeşe dönüşeceğinden endişe ediyor.

 

 

PEŞKEŞ OLMAMALI:

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği Başkanı Metin Şadi, olarak özelleştirmelere karşı olmadıklarının ancak, özelleştirmelerin alelacele değil, zaman yayılarak yapılması gerektiğini belirtti. Şadi, “Özelleştirme birilerine peşkeş için yapılmamalı. Belli bir sürece yayılması gerek. Ercan konusunda içimiz yanıyor” dedi.

 

 

“KURUMU SAVUNACAĞIZ”:

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer ise Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun dağıtım bölümünün özelleştirilmesini kesin dille reddetti. Cesurer: Kıb-Tek şu an yüzde 97 tahsilat oranıyla işleyen, yatırım kapasitesi oldukça yukarılarda olan bir kurum. Her türlü özelleştirmeye karşı kurumu savunacağız.

 

 

KTAMS VE KAMU-SEN’DEN TEPKİ:

Kamu-Sen ile KTAMS Türkiye ile yapılacak 2016-2018 mali protokolünde Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) kapatılacağı yönünde bir ifade olduğunu, bugün bunu basından üzüntüyle öğrendiklerini kaydederek, “Bu ibare mali protokolden derhal çıkarılmalı” dedi.

 

http://www.ekonomikibris.com