Reklam
  • Reklam
Güvenlik kamerası ve alarm taktırırken dikkat!

Güvenlik kamerası ve alarm taktırırken dikkat!

Elektronik güvenlik son yıllarda ihtiyaç haline geldi. Peki bu ürünlerin tercihi sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisi Mart sayısına özel hazırlanan Teknoloji ekinde bu konuya değindi. Okisan Güvenlik Kıbrıs Bölge Müdürü Metin Bulut'un tavsiyelerine kulak verin..

Reklam
15 Mart 2017 - 09:16 - Güncelleme: 17 Mart 2017 - 10:26
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE / TEKNOLOJİ EKİ

Ekonominin sıkıntıya düştüğü dönemlerde, güvenlik ihtiyacı daha artıyor. Hem bireysel, hem de işletmeler bazında değerlendirebiliriz bu talebi. Talep fazla olunca, arz edenlerin sayısı da artıyor hızla. Dikkat ederseniz sayısı diyoruz, çünkü kalitenin yükselişi aynı oranda değil maalesef.

Özellikle uzakdoğudan sadece fiyat odaklı ithalat yapanlar, günü kurtarmak için ürün satanlar hem tüketicileri mağdur ediyor, hem de sektöre zarar veriyor.

İşte bu tercih döneminde, Türkiye’nin güvenlik devi Okisan’ın Kıbrıs Bölge Müdürlüğü dikkat çekiyor.

Elektronik güvenlik ürünlerinde dünya lideri olarak gösterilen Dahua’nın Türkiye ve KKTC’deki distribütörlüğünü üstlenen Okisan, kısa sürede dikkat çeken projelere imza attı.

Konuğumuz Okisan Güvenlik Kıbrıs Bölge Müdürü Metin Bulut..

 

“OKİSAN HER ZAMAN EN İYİLERLE ÇALIŞIYOR”

Okisan Türkiye’de sektörün lider firması. Peki KKTC’de neler yapıyor?

Gerçekten öyle. Okisan her anlamda lider ve çok özel bir kuruluş. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Özkara, 25 yıllık tecrübesi ile sektöre yön veriyor ve bu yüzden Okisan her zaman en iyilerle çalışıyor.

Düşünün ki elektronik güvenlik piyasasının; detaylandırırsak eğer güvenlik kamerası, parmak izi, kapı giriş kontrol, interkom, IP güvenlik, otomasyon ve mobese gibi ürün gruplarında dünya liderlerinden Dahua’nın Türkiye ve KKTC’deki tek distribütörü Okisan..

Biz KKTC’de bu adımı attığımız için mutluyuz, hız kesmeden de yatırımlara ve teknolojik atılımlara devam edeceğimizi de paylaşalım buradan.

 

“MARKASIZ UZAKDOĞU ÜRÜNLERİNE DİKKAT”

Özellikle Dahua ve kalite vurgusu yaptınız satır aralarında. Güvenlik sektöründe bu konuda bir sıkıntı var mı sizce?

Olduğunu düşünüyorum, olduğunu görüyorum.

Dahua her amaca ve her bütçeye göre ürünler sunuyor. Çok ucuz, kaliteli kameralar da mevcut listesinde.. Çok üst düzey, askeri projelerde de kullanılacak kameralar da var. Markanın her segmentteki müşteriye çözümler sunması, pratik olması, kurduğu platformaların birbirleriyle entegreli çalışabilmesi ki bu yazılımın kendimize ait olmasındandır, Dahua’yı daha da kuvvetli kılan en önemli noktalardan bir tanesi.

Benim güvenlik kameraları konusunda hem Çin, hem de İsrail tecrübem var. Bir önceki çalıştığım şirkette Çin’den kendi kameralarımızı getiriyorduk. Yine piyasada bunu çokça yapanlar var. En ufak bir bağlantı kuran firma, Çin’den ya da diğer Uzakdoğu ülkelerinden kendi siparişini veriyor ve önemli bir alım yapıldığını zannediyorlar. Oysa alınan bu ürünler gerçek bir marka değil. Siz kendi kendinize gelen ürünlerin üzerine kendi isminizi yazabilirsiniz ama bu ürünlerin daha sonra idamesinde sıkıntı var. Arızalanma olasılığı çok yüksek. Aslında kurduğunuz sistemin 2-3 kere arızalanması demek, genelde hem siz, hem de tüketici adına zarar demek.

Rekabet etmek için çok ucuza alayım ama kaliteli ürünle aynı fiyata satayım mantığıyla hareket eden firmalar, aslında çok zarar ediyorlar ve uzun bir süreçten sonra bize dönüyorlar.

“KAMERANIN MONTAJI ÇOK ÖNEMLİ”

Sadece ürün değil, aslında satan ve montaj yapan ekiplerin de önemi yok mu bu süreçte?

Kesinlikle evet.. Tabi bizim piyasada ciddi bir bilgi ve ticaret kirliliği var. Herkes önüne gelen ürünü piyasaya sürüyor ve kimse bu ürünler hakkında yeterli bir bilgiye sahip değil. Özellikle de son kullanıcı. Son kullanıcı sadece evinde veya iş yerinde bir olay olduğunda bakıyor ve bu görüntü neden net değil, bu görüntü niçin bize faili bulamıyor diye soruyor. Bu işin çok detayı var, montaj doğru yapılmış mı? Montaj yükseklikleri doğru seçilmiş mi? Bu sisteme müşterin ihtiyacına uygun sistemler seçilmiş mi? Uygun kamera, monitör ve kayıt cihazı seçilmiş mi? Uygun kablo kullanılmış mı? Bunlar bu işte inanılmaz önemli, aslında önemsiz gibi görünebilir ama gerçekten çok kritik.

Ayrıca bizim buradaki iklim şartları da büyük bir etken, o da göz önüne alınmalı.. İşte günün sonunda ürünler bu birçok kritere göre seçilmezse, güvenlik için yaptığınız harcamaları çöpe atmış oluyorsunuz.

 

ALARM SİSTEMİ TAKTIRIRKEN DİKKAT!

Son dönemde büyük talep gören alarm sistemini de soralım size. Neden bu sisteme ihtiyaç duyulur?

Alarm sistemleri genellikle;

*Hırsızlık

*Yangın

* Acil Sağlık

* Gaz Kaçağı gibi temel tehdit ve kazalardan sizi korumak için tasarlanmıştır. Bunların her biri için ayrı ayrı alarmlar alabilir ya da güvenlik şirketlerinin birlikte sunduğu çözümler ile evinizi ya da işyerinizin geniş bir çerçevede güvenliğini sağlayabilirsiniz. Güvenlik şirketleri bu alarm sistemleriyle birlikte, alarm izleme merkezleri ve panik butonu ya da kamera kaydı vb. ek hizmetler de sunmaktadır. O nedenle alarm sistemlerini alıp taktırmanın sağlayacağı güvenliğin bir sonraki aşamasına bu güvenlik şirketlerinden biriyle anlaşarak ulaşabilir ve kendinizi tam anlamıyla güvende hissedebilirsiniz. Ama ne olursa olsun seçtiğiniz firmadan ve kullanılan üründen emin olmanız lazım. Belki hayatınızda bir kez lazım olacak, o yüzden kesinlikle sizi yarı yolda bırakmamalı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018