Reklam
  • Reklam
Günlük ekonomi ve piyasa yorumu!

Günlük ekonomi ve piyasa yorumu!

Para piyasalarında neler oluyor, neler olacak? Albank Özel Bankacılık Müdürü Serkan Dönmez, gelişmeleri Ekonomi Kıbrıs için günlük ekonomi analizinde değerlendirdi. İşte detaylar.

Reklam
28 Eylül 2017 - 10:32 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 - 12:58
Reklam

Haber akışından önce biraz piyasaya değinmek istiyorum. Piyasada önem arz eden birkaç data birlikte son dönem yaşadığımız trendler hakkında dönüşüm işareti vermekte. Öncelikle Fed şahin duruşunu ısrarlı bir şekilde devam ettirmesi piyasayı faiz artışı hususunda ikna etmiş gözüküyor.

Şöyle ki ABD 2 yıllık ve ABD 10 yıllık faiz oranları zirve hareketi yapıp teknik olarak güçlenmekteler. ABD 2 yıllık tahvil faizleri ile USD/TRY arasında ilişkiyi daha önce belirtmiştim. Diğer taraftan Dolar endeksinin 93,60 üzeri fiyatlamalar ile trend değişiklik işareti vermesi USD için farklı bir gündem oluşacağı yönünde iyi bir öncü gösterge niteliğinde.

USD/TRY açısından bakacak olursan 3,5930 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama düzeyine kadar bir hareket olması düşündürücü.  Sonuç olarak daha önce döviz satış fırsatı olarak değerlendirdiğimiz seviyeler hakkında çok daha temkinli davranmaktayız.

 

 

 

 

 

 

·         Orta Vadeli Program açıklandı. Detaylara bakıldığın da vergi yükümlülüklerin pek çok alanda artırıldığı görülüyor. Diğer taraftan savunma, yüksek teknoloji gibi katma değer yaratan alanlarda yeniden yapılanma ve desteklerin planladığını gördük. Kamu maliyesinde son dönem bozulmayı düşünecek olursak gelir artırıcı kararları olumlu karşılamakla beraber büyüme üzerindeki etkisini takip edeceğiz.

·         Trump seçim vaatlerinden biri olan vergi reformu tasarısını açıkladı. Temsilciler meclisi ve senato süreçlerini takip edeceğiz.

 

 

USD/TRY 3,5930 200 günlük hareketli ortalama seviyesini önemli direnç olarak görmemekle beraber kararlı şekilde aşılması durumunda USD alımların kuvvetleneceğini düşünüyoruz. 3,5550 seviyesinin üzerinde kurun gücünü koruyacağının düşünüyoruz.

 

EUR/USD Almanya koalisyon çalışmalarının uzun bir süreçte tamamlana bileceği yönündeki görünümün yanı sıra FED in duruşunun ardında ABD faizlerinin yukarı yönlü hareketi pariteyi aşağı yönlü olarak baskılamakta. 1,1680 seviyesini önemli görüyoruz. Aşağı sarkması durumunda paritede 1,15 ler gündeme gelecektir.

 

 

USD/GBP: BOE açıklamaları sonrasında hareketlenen GBP moment kaybı yaşamakta. USD nin gelişmiş ülke para birimleri karşında değer kazancında nasibine düşeni alan Gbp'nin USD harekenin etkisi ile bir süre daha zayıf seyredeceğini düşünüyoruz.

 

SERKAN DÖNMEZ

ALBANK ÖZEL BANKACILIK MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018