Reklam
  • Reklam
Günlük ekonomi analizi!

Günlük ekonomi analizi!

Kıbrıs ekonomisi için para piyasalarındaki sert hareketler büyük etki gösteriyor. Peki yeni haftada hangi başlıklara dikkat etmek lazım? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu günlük ekonomi analizinde madde madde sıraladı.

Reklam
11 Temmuz 2017 - 11:02
Reklam

Cuma günü açıklanan ve zayıf olarak okunan ABD istihdam raporu doların ateşini bir miktar da olsa dindirdi

 

Son haftaların en yüksek seviyelerinde gezinen küresel tahvil faizlerinin seyri, piyasaların gidişatını tayin edecektir

 

FED Başkanı Yellen’in yarın TSİ17:00’de para politikasına yönelik yapacağı konuşma piyasaların ana gündem maddesini teşkil ediyor

 

Devamında ise Cuma günü açıklanacak TÜFE enflasyonu ve perakende satışlar verisi ön plana çıkıyor

 

USD/TL kurunda 100 günlük ortalamaların geçtiği 3,6015 seviyesine dikkat etmekte yarar var

 

Üzerinde kalınması durumunda yukarda sırası ile 3,6450 ve 3,75 ; altında ise 200 günlük ortalama seviyesine kadar geri çekilme görülebilir (bakınız grafik)

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Her ayın ilk Cuma günü olduğu üzere, ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı resmi istihdam raporu, küresel piyasaların seyrini etkiledi. Hatırlanacağı üzere, ABD, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarını küresel kriz döneminden çıkmak için piyasalara vermiş oldukları adeta uçsuz bucaksız likiditenin reel ekonomi yerine sermaye piyasalarına akması, yeni varlık balon riskini meydana getirerek, merkez bankalarının son dönemlerde söylem değişikliğine gitmesine (rahatsız oldukları yönünde açıklamalar) neden oldu. Merkez Bankalarının likiditiyi kısma ve teşvikleri azaltma hatta çok düşük faiz oranlarının yaratacağı yeni risklere dikkat çekmeye başlaması, küresel tahvil faizlerinde sert yükselişe neden olurken, piyasaları da adeta parti havasından çıkararak doların değer kazanmasını beraberinde getirdi. Cuma günü açıklanan istihdam raporu, merkez bankalarının endişelerini teyit edip etmeyeceği bağlamında piyasaları tarafından dikkatle takip edildi. Keza, dünyanın en büyük ekonomisinde yeni istihdamların yaratılması hatta saatlik ücretlerde olası bir artış, enflasyonun gelmeye başladığı algısını artırarak FED’in de daha sıkı bir para politikasına geçebileceği algısını kuvvetlendirecekti. Lakin, verinin bir miktar da olsa kafa karıştırdığını da not etmek gerekiyor. Manşet istihdam artışı son 4 ayın en yüksek aylık artışına işaret ederken (son aylara yönelik veriler de yukarı revize edilirken), enflasyon göstergesi olan saatlik ücretler beklentilerin altında artış kaydetti. Bu veri ile birlikte piyasalar, ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna lakin henüz enflasyon üretecek veya ısınma ibareleri taşımadığına kanaat getirerek haftayı dolar satarak tamamladı. Bu minvalde Cuma günü 3,6470 seviyesine kadar yükselen USD/TL kuru, haftayı gerileyerek tamamlarken, dün aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere aşağıda 3,6015 seviyesindeki 100 günlük ortalama seviyesini kadar geri çekilme devam etti. TL’de yaşanan rahatlama hisse senedi ve tahvil bono piyasalarına da sirayet etti. BİST100 endeksi dünkü günü % 1 yükselişle tamamlarken, 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de Cumaya nazaran günü 9 baz puan düşüşle tamamladı.

 

Yeni haftanın ana gündem maddesini ABD cephesi oluşturmaya devam ediyor. FED Başkanı Yellen’in Çarşamba ve Perşembe günleri Kongre’ye yapacağı sunum piyasalar tarafından dikkatle takip edilecektir. Özellikle, FED’in faiz artırım patikası ve belki de daha önemlisi devasa boyutlara ulaşan bilançosunu nasıl ve ne zaman daraltmaya başlanacağı yönünde vereceği ip uçları, piyasaların haftanın devamındaki seyrini tayin edebilir. Yellen’in konuşmasının yanısıra, ABD'de Cuma günü açıklanacak olan TÜFE enflasyonu ve perakende satışlar verileri de makroekonomik veri takviminin diğer önemli bacaklarını oluşturuyor. Şu anda piyasanın modu ile FED’in anlattıkları arasında bir miktar da olsa fikir ayrılığı yaşandığını not etmemiz lazım. FED enflasyondan söz ederken, piyasa ise buna şimdilik pek prim vermiyor. Bu bağlamda, bu yıla ait faiz artırım ihtimalinin de her geçen gün azaldığını görüyoruz. Piyasaların kanımca daha fazla konsantre olacakları başlık, bilanço daraltma konusunda atılacak adımlar üzerinde olacaktır.

 

Cuma günü ABD verisi ardından 3,64’lü seviyelerden gerileyen USD/TL kuru, aşağıda 3,6015 seviyesindeki 100 günlük ortalamalardan destek buldu. Teknik anlamda USD/TL cephesinde olası beklentilerimizi aşağıda grafikte anlatmaya çalıştım. Kur cephesinde hareket boyutunun FED Başkanı Yellen’in konuşması sonrasında şekil bulacağını düşünüyorum. Bu zaman diliminde, son haftaların en sert yükselişini kaydeden tahvil faizlerinin seyri daha belirleyici olabilir. Faizlerde yukarı yönlü seyrin devam etmesi, risk iştahını baltalamak suretiyle gelişmekte olan ülke para birimlerini baskılayabilir.

 

Ø  Gözler küresel tahvil faizlerinin seyrine odaklanış durumda

 

Önde gelen merkez bankalarının sanki koordineli bir şekilde şahinleşen bir duruşa geçmesi, 2008 yılından bu yana piyasalara verdikleri güçlü destek ve teşvikleri geri çekmeye başlayabilecekleri yönünde söylemleri, aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, küresel faiz oranlarında yükselişe neden oluyor. Teşviklerin geri çekilmeye başlanacağı beklentisi, riskli pozisyonların azalmasına ve doların güçlenmesi anlamını taşırken, ABD cephesinde tutarsız veriler doların yükselişini tam olarak desteklemiyor. Cuma günü ABD’de açıklanan ve ABD ekonomisinin sağlığı açısından öncü bir veri olarak görülen resmi istihdam raporu kafaları karıştırdı. Tarım dışı sektörde istihdam edilen kişi sayısı son 4 ayın en yüksek düzeyinde artarken, saatlik ücretlerde artış beklenildiği kadar güçlü olmaması, ABD ekonomisinin ısınmadığına hatta enflasyon üretmekte güçlük yaşadığı algısının perçinleyerek doların değer kaybetmesine neden oldu. FED’den yılın geriye kalan ayları ile ilgili faiz artış beklentisi azalırken, gözler daha fazla bilanço küçültmesine ne zaman başlanacağına çevrildi.

 


Ø  USD/TL kurunda 3,6450 seviyesine dikkat etmek gerekiyor. Üzerinde olası bir gecelik kapanış 3,75 seviyesini hedef sahasına alacaktır

 

Geride bıraktığımız hafta yükselen küresel tahvil faizleri ve 7 farklı önde gelen kurumun TL öneren raporları ardından aşırı alıma sahne olan USD/TL kuru, teknik formasyonun 3,55 seviyesinin üzerinde çıkması ile sert bir yükselişle sahne oldu. 3,55 seviyesinin üzerinde bir sonraki direnç seviyesi olan 3,6450 seviyesi test edildikten sonra, 100 günlük ortalamaların geçtiği 3,6015 seviyesi dün test edilse de, gecelik kapanışın 3,61 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. USD/TL kurunda aşağıda 3,6015 ; yukarda ise 3,6450 seviyeleri önemle takip edilmelidir. Geçildiği yöne doğru hareket hızlanabilir. 3,6450 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış 3,75 seviyelerini ; 3,6015 seviyesinin altında kapanış ise 3,5289 (200 günlük ortalama) seviyelerinin test edilmesine olanak tanıyabilir.


İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018