Reklam
  • Reklam
Günlük ekonomi analizi!

Günlük ekonomi analizi!

Kıbrıs ekonomisi için para piyasalarındaki sert hareketler büyük etki gösteriyor. Peki yeni haftada hangi başlıklara dikkat etmek lazım? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu günlük ekonomi analizinde madde madde sıraladı.

Reklam
28 Haziran 2017 - 11:47
Reklam

FED’den sonra ECB’nin de bol likiditenin yarattığı vurdumduymazlıktan hoşnut olmadığını hissettiren açıklamaları, küresel piyasaların seyrini değiştirdi

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi dünkü şahin açıklamaları ardından bugün yine mikrofon karşısına geçecek

 

Draghi’nin enflasyon vurgusu ve teşvikleri azaltabileceği anlamı çıkarılan açıklamalarını devam ettirmesi durumunda, EUR/USD paritesinde bir sonraki durak 1,1450 seviyesi olarak ön plana çıkıyor (bakınız grafik)

 

Öte yandan, ECB’nin teşviklerin azaltılacağı beklentisi, gelişmekte olan ülke para birimleri açısından da pek iyi bir haber değil. EUR/TL kuru dün psikolojik 4 seviyesinin üzerine yükseldi (bakınız grafik)

 

USD/TL kuru, 3,50 seviyesinin altından üçüncü kez alımlarla karşılanıyor. Kısa vade, 3,5285 seviyesinin üzerine olası bir atak, devamında 3,55’li seviyeleri gündeme getirecektir (bakınız grafik)

 

Küresel borsaların dün günü olumsuz tamamlaması ve dahası sabah Asya cephesinde hakim olan satıcılı hava, Borsa Istanbul için bugün iyimser konuşmamızı engelliyor

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün Türk mali piyasaları bayram tatili nedeniyle kapalı konumda olsa da, küresel mali piyasalarda ciddi anlamda volatilite yaşandığını görüyoruz. İlk olarak dün sabah saatlerinde, EUR/USD paritesi 1,1180 ; USD/TL kuru 3,4940 seviyelerinde sakin bir seyir izlerken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Portekiz’de bir panelde yaptığı konuşma piyasaların seyrini değiştirdi. Draghi, ECB’nin uyguladığı para politikasının etkili olduğuna ve iletişim sürecinin işe yarayacağına olan güvene vurgu yaparak, Avro Bölgesindeki güçlenme ve genişlenme yaşandığını; deflasyonel unsurların yerini enflasyonel unsurlara terk ettiğini söyleyerek EUR çaprazlarında ciddi anlamda volatilite yaşanmasına neden oldu. Draghi, hala enflasyonun gidişatını baskılayan faktörler olmasına karşın bunların şu anda merkez bankasının tipik olarak gözlemleyebileceği geçici faktörler olduğunu belirtmesi (tıpkı FED gibi) piyasalarda teşviklerin yakın zamanda geri alınabileceği hissini doğurarak EUR’da yükselişe, gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise satışlara neden oldu. EUR/USD paritesi son 1 senenin zirvesi olan 1,1350 seviyesini test ederken, gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akışlarının azalacağı beklentisi ile USD/TL kuru 3,49 seviyesinden 3,5250 seviyesine yükseldi. En belirgin hareketin ise EUR/TL kurunda olduğunu görüyoruz. Günlerdir 3,90 seviyelerinin diplerinde gezinen EUR/TL psikolojik 4 seviyesini yükselerek günlük bazda % 2’den fazla artış kaydetti. Draghi’nin yaratmış olduğu volatilitenin ötesinde, FED Başkanı Yellen’in dünkü açıklamaları; ABD’de sağlık reformu yasa tasarısının yeniden geri çekilmesi ve Google’a kesilen 2.4 milyar dolarlık ceza da piyasaların risk iştahını törpüledi. Yellen, dünkü konuşmasında Amerikan ekonomisinin gücüne dikkat çekerken, ilginç bir söyleme de imza attı. Yellen, “ömrü boyunca yeni bir finansal kriz yaşanmasını beklemediğini” açıkladı. Sosyal medyayı sallayan bu ifade sonrası piyasalar faiz artırımının devam edeceğini satın alarak bir miktar daha gerildi. Amerikan 10 yıllık tahvil faizi % 2.21 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. İç gündemi meşgul eden diğer bir gündem maddesi de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde PYD/YPG'nin kontrolünde olan Afrin’e yönelik askeri operasyonu oldu. Göz ardı edilen jeopolitik risklerin her geçen gün biraz daha artmaya başladığını da not etmek gerekiyor. Türkiye'nin YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmesi ancak ABD’nin Rakka’da müttefik olarak YPG ile ilerlemesi nedeniyle ABD - Türkiye ilişkilerinin seyri piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

 

Yeni gün başlangıcında, yukardaki paragraftan da anlaşılacağı üzere, pek de iyimser güne başlamıyoruz. Teknik bir bakış açısı ile, EUR/TL kurunda 4,00 psikolojik seviyesinin üzerinde yükseliş için ilave bir baskı oluşabilir. Benzer bir şekilde, USD/TL kurundan da, 3,5285 seviyesinin üzerinde hızlı bir şekilde 3,55 seviyesine doğru bir atak görebileceğimizi düşünüyoruz. ABD borsalarındaki dünkü satışlar, ECB’nin enflasyon vurgusu ile teşvikleri geri çekme yönünde vermiş olduğu sinyal nedeniyle Borsa Istanbul’un da bugün satış baskısı ile güne başlayacağını düşünüyoruz. Makroekonomik veri takvimi cılız olsa da, bugün öğleden sonra tekrar konuşacak olan Draghi’nin tonlamasına dikkat çekmek istiyoruz. Dünkü şahin duruşunu koruması durumunda, bir sonraki önemli teknik seviye 1,1450 olarak ön plana çıkıyor.  

 

Ø  EUR/USD paritesinde bir sonraki hedef 1,1450

 

ECB Başkanı Draghi’nin dün piyasalar tarafından oldukça şahin bulunan açıklamaları ardından EUR’da değer kazancı neredeyse son 1 senenin zirvesine yükseldi. Bugün yeniden konuşacak olan Draghi’nin açıklamaları EUR’nun seyrini belirleyecektir. Şahin tutumunu devam ettirmesi durumunda, EUR/USD paritesinde bir sonraki durak 1,1450 olarak görülüyor. Aksi takdirde, 1,1280 – 1,13 direncinin altına doğru sarkma görebileceğimizi düşünüyoruz.

 


Ø  EUR/TL cephesinde oyunun rengi psikolojik 4 seviyesinin üzerinde değişecektir

 

Dün Draghi sonrası başlayan EUR’da değer kazancı ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybı ardından EUR/TL kuru hızlı bir şekilde psikolojik 4 seviyesinin hemen üzerini test etti. Hareketin devam edebilmesi için 4 seviyesinin üzerine doğru atak görmek gerekiyor. Aksi takdirde, 3,91 – 4,00 arasında sıkışık seyir (daralan sıkışma alanı) bir müddet daha korunabilir.


EMRE DEĞİRMENCİOĞLU

İKTİSATBANK HAZİNE GRUP MÜDÜRÜ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..