Reklam
  • Reklam
Güney Kıbrıs’tan Türk malı arazi hamlesi!

Güney Kıbrıs'tan Türk malı arazi hamlesi!

Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında çözüm henüz sağlanamadı, toprak belirsizliği de sürüyor. Bu kez Rum yönetiminden bir toprak satın alma haberi geldi. İşte detaylar.

Reklam
05 Eylül 2017 - 07:01 - Güncelleme: 06 Eylül 2017 - 08:39
Reklam

“Nisu” köyünde (Dizdarköy) bulunan 180 numaralı Kıbrıs Türk arazisinin, Rum Yönetimi tarafından “satın alındığı” bildirildi.

Politis gazetesi, “Kıbrıs Türk Taşınmazı Devlet Tarafından Satın Alındı” başlığıyla aktardığı haberinde, arazinin 1999 yılında, 21 Rum göçmene verildiğini ve bu göçmenlerin, arazinin parselasyonunu, yol haritasını ve araziye inşa edilecek binaların masrafını kendilerinin karşıladığını yazdı.

Gazete, 21 Rum göçmenin, Temmuz ayında Rum İçişleri Bakanlığı’na gönderdikleri mektupta, bu arazilerin kira veya farklı bir prosedürle, yaptıkları harcamalar da göz önünde bulundurularak kendilerine tahsis edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Haberde, küçük endüstriyle uğraştıkları belirtilen bu kişilerin, devlete endüstriyel kira ödememe ve Kıbrıs Türk malları için öngörülen, iki yılda bir kira artışı uygulamasından muaf olma talebinde bulundukları da belirtildi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, söz konusu taşınmazın idaresinin Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nden alınıp, devlete verilmesi prosedürünün tamamlandığını yazdı.

Habere göre, Lefkoşa Rum Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada da, 180 numaralı arazinin kullanıcılarıyla ilgili kararın, siyasi düzeyde alınacağı ifade edildi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..