Reklam
  • Reklam
Güney Kıbrıs’ta Mavi Dil hastalığı hızla yayılıyor!

Güney Kıbrıs'ta Mavi Dil hastalığı hızla yayılıyor!

Güney Kıbrıs'ta krizin adı Mavi Dil hastalığı. Hayvanlarda görülen ve sineklerin taşıdığı hastalığa karşı tedbirler en üst düzeye çıkarıldı, vatandaş uyarılıyor. İşte bu hastalık ile ilgili detaylar..

Reklam
01 Ekim 2016 - 03:25
Reklam

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, Güney Kıbrıs’ta küçükbaş hayvanlarda görülen mavi dil hastalığıyla ilgili KKTC’de herhangi bir vaka tespit edilmediğini yineledi.

Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki veteriner dairelerinin teknik komitelerinin mavi dil hastalığıyla ilgili çarşamba günü toplantı yaptığını belirten Ataben, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

“GÜNEY’DEKİ 6 KÖYDE, 8 İŞLETMEDE MAVİ DİL GÖRÜLDÜ. NUMUNELER AB LABORATUARINA GÖNDERİLDİ”

Ataben, Güney Kıbrıs Veteriner Dairesi teknik komitesinin kendilerine Güney’de toplam 6 köyde, 8 işletmede hastalık tespit edildiğine dair bilgi verdiğini söyledi.

Yine bu bilgi doğrultusunda Güney’de 71 hayvanın mavi dil nedeniyle telef olduğunu aktaran Ataben, Güney’in hastalığın suşunun tespiti için Avrupa Birliği’nin Mavi Dil Referans Laboratuarı’na numune gönderdiğini ve sonuç beklediğini kaydetti.

Sonucun kendileriyle paylaşılacağının bildirildiğini söyleyen Ataben, laboratuardan gelecek sonucun aşının gerekli olup olmadığıyla ilgili kararı belirleyeceğini, bunda mavi dilin bulaşma seyrinin de göz önünde bulundurulacağını dile getirdi.

“SINIR BÖLGELERİNDE İLAÇLAMA YAPIYORUZ...”

Şu an Güney’de hastalıkla mücadele çerçevesinde işletmeklerde, ağıllarda hastalığa neden olan sokucu sineklere karşı ilaçlama yapıldığını ve bunun zorunlu kılındığını aktaran Hüseyin Ataben, “Güney’in aldığı tedbirler kapsamında biz de sınır bölgelerinde, Akıncılar’da, Beyarmudu’nda, Pile’de, ara bölgede ve Derinya’da ilgili belediyelerle işbirliği içinde hastalığı bulaştırabilecek sineklere yönelik ilaçlama yapıyoruz” dedi.

Sınır köylerinde gerekli kontrollerin yapıldığını, üreticilerin bilgilendirdiğini belirten Ataben, “Şu an itibarıyla KKTC’de vaka tespit edilmedi” dedi.

HAYVAN GEÇİŞLERİ İKİNCİ BİR KARARA KADAR DURDURULDU...

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, KKTC’de kayıtlı üreticilere ait hayvanların Pile’den ve ara bölgeden geçişlerinin durdurulduğunu duyurmuştu.

Ataben, mavi dil hastalığıyla ilgili bu kararın, ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağını da belirtilmişti.

“HASTALIK KÜÇÜKBAŞLARDA KLİNİK SEMPTOM GÖSTERİRKEN, BÜYÜKBAŞLARDA KENDİNİ BELLİ ETMİYOR”

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, “gulicoides” cinsi sokucu bir sinek türü aracılığıyla bulaşan mavi dil hastalığının küçükbaş hayvanlarda klinik semptomlarla kendini gösterdiğini, ancak büyükbaş hayvanlarda gözle görülür belirti vermediğini kaydetmişti.

GÖZ VE BURUN ÇEVRESİNDE AKINTI, KABUKLANMA, AĞIZDA YARA VE VÜCUT ISISINDA ARTIŞ...

Ataben, hastalığın küçükbaş hayvanlarda göz ve burun çevresinde akıntı ve kabuklanma, salya artışı, ağızda yara, vücut ısısında artışı, özellikle göz ve burun çevresinde şişkinlik, deri üstü veya deri altında kanama, solunum problemleri gibi klinik belirtilerle teşhis edilebildiğini aktarmış, hastalığın Güney Kıbrıs’ta en son 2014’te görüldüğünü bildirmişti.

“GÜNEY’DEKİ ÜRETİCİLERİN HAYVANLARINI OTLATTIKLARI BÖLGELERDEN UZAK DURUN”

Ataben, açıklamasında şunları de ifade etmişti:

“Hayvan üreticilerimize bu hassas dönemde Güney’deki üreticilerle karşılıklı ziyaretlerini askıya almalarını tavsiye ettik. Üreticilerimizin hayvanlarını mavi dil hastalığından korunmak için Güney’deki üreticilerin hayvanlarını otlattıkları bölgelerden de uzak tutmaları gerekiyor.”

“MAVİ DİL HAYVANLARDAN VE HAYVANSAL GIDALARDAN BULAŞMAZ....”

Ataben, mavi dil hastalığının hayvanlardan veya hayvansal gıdalardan insanlara buluşmadığını, bu nedenle halk sağlığını riske atan bir durum olmadığını belirtmişti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018