Reklam
  • Reklam
Güneş Sigorta Satış Danışmanı Hikmet Doğru konut...

Güneş Sigorta Satış Danışmanı Hikmet Doğru konut sigortasını yazdı.

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinin sigorta köşesinde bu kez gündem konut sigortası. Araçlarınız sigortalı, peki ya evlerin durumu ne? Güneş Sigorta Satış Danışmanı Hikmet Doğru konut sigortasını kaleme aldı.

Reklam
17 Kasım 2016 - 16:54 - Güncelleme: 19 Kasım 2016 - 09:53
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE

Gelişen sigorta bilinci, yasal zorunluluklar ve karşılaşılan riskler sonrasında, kişi ve kurumlar ihtiyaçları doğrultusunda sigortalarını yaptırmaktadır. Araç sigortalarına göre çok daha düşük primlerle yapılan konut sigortalarına olan ilginin, beklenen seviyelerde olmadığı görülmektedir. Bunun sebepleri arasında konut sigortası teminatlarının bilinmemesi, primlerinin yüksek olacağının düşünülmesi ve yaşanabilecek riskler ile ilgili fikir sahibi olunmaması gösterilebilir. Sonbahar mevsimine girerken başlayan yağmurlar, rüzgârlı havalar ve kışın yaklaşması ile birlikte, doğal afet risklerinin fark edilmesi sonrası konut sigortası talepleri artmaktadır. Konut sigortası ihtiyacının belirdiği bugünlerde sigortalılar ve satış kaynakları nelere dikkat etmeli? Elbette sigortalılar tüm risklere karşı en iyi güvenceyle mallarını teminat altına almak istemektedirler. Konut sigortası satışını yapan acente ve banka personellerinin; teminat içerikleri, özel şartlar ve muafiyetler ile ilgili sigortalılara doğru bilgiyi aktarmaları büyük önem taşımaktadır.

Konutlara ait sigorta poliçesi tanzim ederken, dikkat edilmesi gereken en önemli husus sigortalının talep ettiği teminatları içeren doğru poliçe düzenlemektir. Su borularının patlaması veya su oluklarının tıkanarak yağmur sularının içeri girmesi gibi dahili su hasarları, sel, yangın, hırsızlık, kötü niyetli hareketler ve fırtına riskleri en çok karşılaşılan hasarlar arasındadır. Konut sigortalarında ana teminat yangın teminatı olup, ek teminat olarak ise deprem, sel-su basması, hırsızlık ve G.L.K.HH.KNH-Terör fırtına, dahili su, yer kayması, enkaz kaldırma, duman, dolu, kara ve hava taşıtları çarpması, kar ağırlığı, kiracı ve komşu mali sorumluluk teminatlarının alındığı görülmektedir. Görüldüğü gibi komşuya veya kiracıya ve ev sahibine karşı sorumluluklar da teminat altına alınabilmektedir. İhtiyaca göre teminat seçilmesi hususunda örneğin; denize kıyısı olmayan bir yerdeki konuta deniz taşıtları çarpması teminatı verilmemesi, üçüncü katta yer alan bir daireye sel teminatı verilmemesi veya kar yağışının çok nadir yaşandığı ülkemizde kar ağırlığı teminatının poliçeye eklenmemesi doğru poliçe tanzim etmek ve sigortalının güvenini sağlamak adına önemlidir. Yangın sigortalarında yer alan ek teminatların her biri yaşanabilecek riskleri içerdiği için, ihtiyaç olan ek teminatların tümünün olduğu bir konut sigortası poliçesi, oluşabilecek risklere karşı kayıpları en aza indirgeyecektir. Günümüzde konut sigortası poliçelerine, Elektronik Cihaz Sigortası,  Makine Kırılması Sigortası, 3. Şahıs Sorumluluk Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası gibi farklı sigorta branşlarına ait ürünlerin de eklendiği görülmektedir. Böylece, konusu farklı sigorta branşlarında yer alan risklere karşı da güvence sağlanabilmektedir.

Konutta yer alan televizyon, müzik seti, bilgisayar, beyaz eşyalar, kombi gibi cihazları Elektronik Cihaz Sigortası ile; jeneratör, havuz motorları, hidrofor, güneş kolektörleri gibi makineleri de Makine Kırılması Sigortası ile; voltaj dalgalanmaları, kısa devre, çarpma, ıslanma  gibi nedenlerle oluşabilecek hasarlara karşı güvence altına alınabilmektedir.  Bahçe ve çevre duvarları, garaj, yardımcı ev, havuz, uydu anteni, güneş kollektörleri gibi eklentilerin poliçede belirtilmesi gerekmektedir. Binanın yapı tarzı, sigortalı ve adrese ilişkin bilgilerin doğru yazılması konut sigorta poliçesinin tanzimindeki ilk koşuldur. Bina bedelinin tespitinde, arsa hariç bina yeniden yapım bedeli dikkate alınmalı, Mimarlar Odası’nın her üç ayda bir yenilediği binanın yapı tarzı ve kullanımına göre güncel m² birim maliyeti ve varsa yapılan ekstra harcamaların da hesaplanarak doğru sigorta bedeli belirlenmeli ve böylece, aşkın veya eksik sigorta yapılmasının önüne geçilerek doğru poliçe tanzim edilmeli ve sigortalının maddi kaybının önlenmesi amaçlanmalıdır. Eşya bedeli, cam bedeli ve varsa değerli eşya bedelleri de poliçede ayrıca belirtilmelidir. Konut sigorta poliçelerinde eşya niteliği taşıyan antika, altın, gümüş ve bunlardan mamul ziynet eşyası, mücevherler, kıymetli taş, değerli sanat eserleri gibi değerli eşya tanımında yer alan eşyaların sigorta poliçesine listeli olarak eklenmesi gerekmektedir. Konutların bahçelerinde ısıtma amaçlı kullanılan LPG tanklarının bir infilak neticesinde 3. şahsılara karşı verebilecekleri zararlarla ilgili, ülkemizde tüpgaz zorunlu sorumluluk sigortasının henüz olmaması sebebiyle bu risklere ilişkin teminat sağlanamamaktadır. Bazı gaz firmalarının konuyla ilgili özel sorumluluk sigortası poliçesi yaptırdıkları ve bu riskleri en aza indirgemeye çalıştıkları gözlemlenmiştir. Konutta yer alan LPG tankları poliçede eşya bedelinin içerisine dahil edilerek, poliçede yer alan teminatlara karşı güvence altına alınabilmektedir. LPG tanklarında yer alan  makine ve ekipmanlar için Makine Kırılması Sigortası yapılması ile bu makinelerin başına gelebilecek risklere karşı teminat sağlanabilmektedir. Konut sigortaları ihtiyacının iyice anlaşılması ve doğru sigorta poliçelerinin tanzim edilmesi ile birlikte konut sigortalarında ilerleyen günlerde artış gözlemleneceği beklenmektedir.

 

Hikmet DOĞRU

Güneş Sigorta A.Ş.

Sigorta Satış Danışmanı/Uzman

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018