Reklam
  • Reklam
Göçmen gemisine baskın..

Göçmen gemisine baskın..

Yakıt almak için Mağusa Limanı’na giren Djibouti bayraklı C Star isimli gemideki mürettebat sayısını fazla bulan Sahil Güvenliğin soruşturması bir insanlık dramını ortaya çıkardı

Reklam
27 Temmuz 2017 - 11:05
Reklam

Mağusa Limanı’nda 2 gündür demir atan ve yapılan geniş sorgulama sonucu mülteci taşıdığı ortaya çıkan  “C-Star” isimli geminin, Avrupa’da “Defend Europe” isimli aşırı sağcı grubun mültecilerin gemilerini engellemek amacıyla topladığı fonlarla satın aldığı gemi olduğu belirtildi.

Sri Lanka’dan hareket edip Süveyş Kanalı’ndan geçerek 9 liman dolaştıktan sonra 10’uncu liman olarak Mağusa Limanı’na yönelen C Star isimli gemiden 20 mülteci çıktı.

İtalya’ya gitmek için para ödediler

Gemide bulunan 15 kişinin, polise yaptığı ilk beyanda araştırma öğrencisi olduğunu iddia etmeleri üzerine önceki gün Gazimağusa Limanı’nda yapılan muhaceret işlemlerinin ardından, polis eşliğinde ihraç edilmek üzere Ercan Havalimanı’na götürüldü.

Sığınma talebinde bulunan 5 mülteci ise dün polise verdikleri ifadelerinde para karşılığı İtalya’ya götürüleceklerini beyan etmeleri üzerine, polis öğle saatlerinde soruşturmasını ilerletti.

Geminin evrakları da sahte çıktı

Polis yaptığı ileri soruşturmada,  gemiyle bağlantılı olan ancak gemide değil de Mağusa’da bulunan armatör Sven Thomas Egerstorm, gemi kaptanı Noyana Don, kaptan yardımcısını ve 7 mürettebatı gözaltına alındı ve gemiye el konuldu.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekipleri, dün gün boyu gemide yaptığı geniş çaplı aramada geminin evraklarının sahte olduğunu ortaya çıkardı.

Mürettebat sayısı şüphe yarattı

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik ekipleri,  önceki gün KKTC sularında bulunan ve takip sonucu 29 mürettebatı olduğu tespit edilen C Star isimli araştırma gemisi, şüpheli görülerek Mağusa Limanı’na yanaştırıldı.

Gemide ihtiyaçtan fazla çok sayıda Sri Lankalı mürettebat olması nedeni ile mülteci olduklarından şüphelenilirken, gemide soruşturma başlatıldı. Soruşturmada 20 yasadışı göçmen olduğu ortaya çıktı.

Sığınma talebinde bulunan 5 kişi serbest

Polisten sığınma talebinde bulunan 5 mülteci, dün öğle saatlerine kadar yapılan sorgulamanın ardından, KKTC’de 10 gün izinli kalmak şartı ile serbest kaldı.

Mülteciler, dün polis gözetiminde Mağusa’da bir otele yerleştirildi.

10 kişinin bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor

Polis soruşturması sonucunda “İnsan kaçakçılığı”, “Sahte evrak düzenleme” ve “Sahte belgeyi tedavüle sürme” suçlarından tutuklanan bir armatör, C Star isimli geminin kaptanı, kaptan yardımcısı ve 7 mürettebatın bugün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılmaları bekleniyor.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..