Reklam
  • Reklam
Girne’yi sivrisinekler bastı!

Girne'yi sivrisinekler bastı!

Son günlerde Girne’yi neredeyse istila eden sivrisinekler, vatandaşları canından bezdirdi. Vatandaşlar Girne genelinde, belediye çalışmalarının yetersiz olduğunu belirtti.

Reklam
21 Haziran 2017 - 09:41
Reklam

Son günlerde ülkeyi neredeyse istila eden sivrisinekler vatandaşları canından bezdirdi. Vatandaşlar ülke genelinde belediye çalışmalarının yetersiz olduğunu belirtirken, konuyla ilgili bilgilerini aldığımız belediyeler ise çalışmaların sürekli devam ettiğini, ama eski tip ilaçlama yapılmadığı için vatandaşın çalışma yapılmıyormuş gibi algıladığını belirtti. 

Ülkemizde son günlerde sivrisinek ve bunun gibi uçan böceklerin sayısının artışı vatandaşları rahatsız ediyor. Sürekli olarak rahatsızlıklarını dile getiren vatandaşlar belediyelerin çalışmalarının yeterli olmadığını düşünüyor.

Özverel “Biz mücadelemizi sürdürüyoruz” 

Konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilerini aldığımız LTB Sağlık Şubesi Amiri ve Müdür Muavini Levent Özverel, çalışmalarını 24 saat aralıksız olarak sürdürdüklerini belirterek “Biz mücadelemizi sürdürüyoruz. Biyolojik mücadele yapıyoruz. Biliyorsunuz ki yasalarla kimyasal mücadele yasaklanmıştır. Lefkoşa’da bize gelen yoğun bir şikayet yok. Biz belediye olarak kaynağında mücadele yapıyoruz. Açık alan mücadelesi yapmıyoruz. Vatandaş artık eskisi gibi kimyasal çalışmaları görmediği için bir önlem alınmadığını düşünüyor. Halbuki bu doğru değil. Sinek larvasını öldüren biyolojik maddeler kullanıyoruz. Kaynaklardan mücaadele ediyoruz. Biliyorsunuz çiçeğe meraklı bir ülkeyiz. Doğal olarak bu da bir kaynak oluşturuyor. Sulanan çiçekler ya da bitkiler beş gün içerisinde kaynak haline geliyor ve burada larvalar oluşuyor. Bunun önüne geçiyoruz. Sahipsiz bitkileri de aynı şekilde önlemlerini alıyoruz. İnsanlar araç dolaşmadığı için psikolojik olarak belediyenin çalışmadığını düşünüyorlar” dedi. 

“Ekiplerimiz ev ev kontrol ediyor”

Özverel, biyolojik ilaçlarla mücadelenin devam ettiğini belirterek “Ekiplerimiz var ev ev dolaşıyorlar, ilaçlamaları yapıyorlar kontrollerini sürdürüyorlar. Şu anda uygulanan yöntem eski yöntemden maddi olarak daha pahalı, ama insan sağlığı bizler için daha önce geldiği için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz” dedi. 

Tarkan “Ev bazında ilaçlama yapmıyoruz”

Güzelyurt Belediyesi Sağlık İşleri Bölüm Sorumlusu Ahmet Tarkan ise “Ev bazında uçuculara karşı herhangi bir ilaç kullanılamaz. Bütün belediyeler bunu kaldırmış durumdadır. Biyolojik larvasit ilaçlama yapıyoruz. Bunlar durgun suya konulan ilaçlardır. Kaynağından yapılıyor. Doğaya zarar vermeyen ilaçlardır, doğanın dengesini bozmayan ilaçlardır. Çalışmalarımız aralıksız olarak devam etmektedir” şeklinde konuştu. 

Girne Belediyesi vatandaşı bilinçlendirmek için broşür dağıtıyor 

Girne Belediyesi ise sineklerle mücadele çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Belediye larva ve haşare mücadele programı çerçevesinde; Sağlık Şubesi ekipleri tarafından konutların logar, septik ve kuyu ilaçlama işlemlerini devam ettirirken vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bilgilendirme broşürleri de dağıtıyor.

Öte yandan vatandaşlar sosyal medyada tepkilerini dile getirdiler.

Sosyal medyada gündem sivrisinekler! 

Gün içerisinde sosyal medya kullanıcılarının ortak şikayetleri sivrisinekler olurken çok ilginç paylaşımlar da yer alıyor. Ortak düşünce belediyelerin yeterli ilaçlama çalışması yapmadığı olurken komik paylaşımlarda ortaya çıktı.

İşte yapılan paylaşımlardan bazıları: 

“Benim sivrilerim senin sivrilerini yener” 
“Bu bölgede yeni türler var. Geçen senekilere benzemeyen, maşallah hiç ses yok görüntü de yok sadece acıyı hissedince anlarsın başına geleni” 
“Tüm belediyeler ilaçlamayı kaldırmış. Yaban hayata saygıdan… Eee biz ne olacağız?” 
“Örümcek adam oldum duvarların üstünde”
“Organik ilaçlama diyerek sinekler gayet organik oldular

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
Coldwell Banker Novest, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..