Reklam
 • Reklam
Girişimcilik adayları 100 bin TL hibeye bir adım daha yaklaştı!

Girişimcilik adayları 100 bin TL hibeye bir adım daha yaklaştı!

Genç fikirlerle başladı her şey. Girişimci adayları önce bir proje buldu, başvurdu. Sonra danışmanlık eğitim aldı. Şimdi ise heyecanın adı projenin sunumuydu. Jüri karşısına çıktılar. Hibeye giden yolda, projelerinin “neden önemli” olduğunu anlattılar..

Reklam
30 Eylül 2016 - 11:26 - Güncelleme: 03 Ekim 2016 - 13:22
Reklam

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE 

Rakamlara bakınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir eğitim adası. Birçok üniversite bu sektörde hizmet veriyor, her yıl binlerce öğrenci mezun ediyor. O yüzden genç nüfusun potansiyeli yüksek. Fakat gençlerin ilk tercihi genelde özel sektör yerine, kısa yoldan kamunun kapısından içeri girmek. Memur olmak, garanti maaş ve garanti iş ile hayatını idame ettirmek.

Fakat bu gidişatın sonu yok. O yüzden günden güne körelen girişimcilik ruhunun yeniden körüklenmesi lazım. İşte bu amaçla bir süre önce özel bir girişimcilik projesi başladı. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, KOBİGEM ve TEB tarafından gerçekleştirildi proje.

Genç fikri olanlar için hibe fırsatı sunan bu programa tam 412 başvuru aldı. Mart ayının sonunda tamamlanan değerlendirmeler ile 100 aday seçildi. Yani onlar Girişimcilik Eğitim Programı’na katılmaya hak kazandı.

24 SAAT EĞİTİM

Bu hibe programı daha önce yapılanlardan çok farklıydı. O yüzden eğitim ve danışmanlık büyük önem taşıyordu. Hibeye giden yolda üç başlık sunuldu girişimcilerin önüne; eğitim, danışmanlık ve sonunda hibe desteği.

“Girişimcilik Eğitim Programı” 4 farklı grup ile 4’er gün, günde 6 saat olmak üzere toplamda 24 saat olarak gerçekleşti.

 1. Girişimcilik Özelliklerinin Sınanması ve Girişimci Ekip Yönetimi 13-14 Mayıs 2016
 2. Pazarlama ve Satış Planı Hazırlama 20-21 Mayıs 2016
 3. Üretim/Hizmet Planı Hazırlama Eğitimi 5-6 Haziran 2016

4.Finansman Planı Hazırlama 10-11 Haziran 2016

“Girişimcilik Eğitim Programı”na katılan girişimci adaylarından 92’si eğitimleri başarı ile tamamlayarak projenin danışmanlık aşamasına katılmaya hak kazandı. Eğitimleri başarıyla tamamlayan 92 girişimci adayı ile bire bir danışmanlık görüşmeleri ile her adayın iş planı özelinde yönlendirmeler gerçekleştirildi.

71 ADAY SUNUM YAPTI

Danışmanlık görüşmeleri, her bir girişimci adayıyla 2 aylık süreç içerisinde toplamda 6 saat olarak planlandı ve bu görüşmeler sonucunda 71 girişimci adayı iş planlarını tamamlayarak Komite Sunumu’na girmeye hak kazandı.

Hem girişimciler, hem de komite için heyecanlı bir süreç vardı.

71 girişimci adayı projelerini sunum halinde tek tek anlattı. Onlar sunum yaptı, jüri detayları değerlendirdi. Tabii bu değerlendirme sürecinde jürinin bazı kriterleri vardı.

 • Ekonomiye Katkı
  • Teknoloji Geliştirme Amacı Var mı?
  • İhracat/İthal İkame Potansiyeli Var mı?
  • Mevcut Pazarı Geliştirecek mi /Yeni Pazar Oluşturacak mı?
  • İstihdam Potansiyeli Var mı?
 • Sunum Performansı
  • İş Fikrine Hakim mi?
  • Etkileyici Sunum Yapabiliyor mu?

Sunumlar tamamlandı, şimdi sırada sonuçların açıklanması var. Danışmanlık görüşmeleri değerlendirmeleri ve komite değerlendirmeleri doğrultusunda tüm girişimciler puan sıralamasına göre ihtiyaç analizi ve ayrılan bütçe doğrultusunda 100.000 TL’ye kadar desteklenecek.

Değerlendirme komitesinin vereceği karar sonrasında şirket kurulumları ve hibe destek süreci başlayacak.

Projeyle ilgili detayları Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige ve www.ekonomikibris.com haber portalından takip edebilirsiniz.. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018