Reklam
  • Reklam
Gemikonağı’nda yeniden madencilik mi?

Gemikonağı'nda yeniden madencilik mi?

Lefke Gemikonağı bölgesinde 1975 yılından beri atıl durumda duran CMC maden alanını temizlemek vaadi ile ihaleye girip kazanan ama şartnamelere uymayan Port-İsbi şirketi yanında CMC’ yi yeni bir firmanın talep ettiği ortaya çıktı.

Reklam
29 Mayıs 2017 - 09:45
Reklam

Seval Oyaltan

İsmi Kuzey Kıbrıs Türk Santral Madencilik Şirketi olan, Türkiye’deki Gür – İş isimli şirketin, maden atıklarının temizlenmesi ve yer altındaki madenin işletme iznini almak için KKTC makamlarına muhtelif zamanlarda toplam altı kez dilekçe yazdığı ortaya çıktı. Yazılan dilekçelerden birisinin de güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek ve devlete satmak için talep dilekçesi olduğu öğrenildi. 

BÖLGE HALKI RAHATSIZ 

Devletten aldığı ihaleye göre CMC bölgesini temizlemek şartıyla kendisine “serbest bölge ve liman” yapıp işletme imtiyazı verilen Port-İsbi şirketinin, ihale şartlarına uymadığı, tehlikeli atıkların alınacak ÇED raporuna göre temizlenmesi gerekirken bu raporu hala almadığı ve bu şirketin kontratının iptal edilmesini savunan bölgedeki Sivil Toplum Örgütleri, hükümeti ve ilgili bakanlığı göreve çağırırken, şimdi de bir başka şirket bu işe talip olduğunu açıkladı. Bu şirketlerin buraya talip olma niyetlerinin, bölgeyi 40 yıldır zehirleyen CMC atıklarından temizlemek değil, Lefke’nin altında bulunan maden yatağı olduğunu söyleyen Lefke ve yöresi Sivil Toplum Örgütleri, ihale şartnamesine uymayan bir şirketten kurtulalım derken başka bir şirkete kucak açmanın tehlikeli olacağı düşüncesinde. Hükümetin de bu noktadaki duyarsızlığına dikkat çeken örgütler, CMC alanının derhal temizlenmesi çalışmalarının başlaması gerektiğine dikkat çekti.

Şirketlerin zamana oynadığına ve maden çalıştırma onayı alınması için kulisler yapıldığına işaret eden örgütler, hükümetin halkın sağlığı yanında yer alması gerekirken, bu şirketlere prim verilmemesi yönünde görüş bildirdiler.

 

 

Reklam
Reklam
Kaynak: Star Kıbrıs

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
Kaner Şirketler Grubu, münhal açtı!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 22 Eylül 2018