Reklam
  • Reklam
Fikir Tarlası üniversitelerle buluşuyor..

Fikir Tarlası üniversitelerle buluşuyor..

Kıbrıs ekonomisine yeni bir vizyon katan Fikir Tarlası projesi bu kez üniversitelerde.. Kıbrıs'ı bilişim adası yapma yönünde atılan en somut adım için adres Doğu Akdeniz Üniveritesi'ydi..

Reklam
07 Kasım 2016 - 16:07
Reklam

Kuzey Kıbrıs Turkcell, büyük girişimlere dönüşecek fikirler için uygun ekosistemi yaratmak ve dünya yazılım pazarından pay almak yönünde attığı önemli adımı Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) anlattı.

Kuzey Kıbrıs Turkcell, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Bilişim Derneği yetkilileri “Fikir Tarlası”  projelerini Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde dekan, öğretim görevlisi ve yetkililerle paylaştı. Proje, interaktif bir sunumla anlatıldı, sorular cevaplandı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin ‘Fikir Tarlası’na katılımı için destek istendi.

Yoğun ilgi

Fikir Tarlası’nın DAÜ’deki sunumuna DAÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aykut Hocanın, Bilgisayar Bölümü Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ünveren, Endüstri Mühendisliği Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Sahand Daneshvar, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eralp Bektaş, İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Korhan Gökmenoğlu, Girişimcilik Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tümer, Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahire Özad, Akademik İşler Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özkaramanlı, Akademik İşler Koordinatörü Doç. Dr. Orhan Korhan, Teknopark yöneticisi Necdet İcil, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcıları Ozan Çağlar Aslan, Ayhan Barış, Kurumsal Servisler ve Yeni İşler Kıdemli Uzmanı Kerim Özgür Yel, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Bulancak ve Bilişim Derneği Başkanı Nihat Yılmaz katıldı.

100 bin TL destek

Kurumsal Servisler ve Yeni İşler Kıdemli Uzmanı Kerim Özgür Yel, kapsamlı bir sunumla proje hakkında bilgiler aktardı.

Sunumda, Kuzey Kıbrıs Turkcell, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Bilişim Derneği’nin inovasyonu merkeze alarak, ülkedeki teknoloji geliştirme potansiyelini ortaya çıkarmayı hedeflediği anlatıldı.
Projeye girişimci bireyler, fikri olan ama yazılım ya da geliştirme bilgisi olmayanlar, projelerini hayata geçirmek isteyen öğrenciler ve yazılım geliştirme firmalarının katılabileceği belirtilirken, başvuruların bir komite tarafından değerlendirileceği de hatırlatıldı.
100 bin TL mali destek sağlanacak projede, 18 Aralık 2016’ya kadar başvuru kabul edilecek.
“Bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yeni fikirler, özellikle de özgünse, ekonomik olarak hemen uygulanabilecek potansiyele sahipse hemen değerlendirmeye alınacağı” belirtilen sunumda, 100 bin TL maddi desteğin yanı sıra bilgi, deneyim, altyapı paylaşımı da yapılacağına dikkat çekildi.
Fikir Tarlası isimli proje Ağustos ayı sonunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım gecesi ile ülke geneline tanıtıldı devlet ve hükümet yetkilileri başta olmak üzere yazılım sektörü temsilcilerinden de önemli destek gördü.
Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından www.fikirtarlasi.org web sayfası üzerinden projeye başvuru yapılabileceği ve detaylara da ilgili adresten ulaşılabileceği belirtildi.

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 18 Eylül 2018
"Türk lirası" Garanti Bankası ile daha avantajlı!..