Reklam
  • Reklam
FED ne zaman faiz artışı yapacak?

FED ne zaman faiz artışı yapacak?

Para piyasasının, ekonomi dünyasının gözü FED'in yapacağı faiz artışında. Peki Eylül'de artış gelir mi? Gelmezse sonrası için düşünceler ne yönde? İşte ekonomistlerin faiz senaryoları..

Reklam
19 Ağustos 2016 - 11:03
Reklam

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) temmuz toplantısına ilişkin tutanaklarını değerlendiren ABD'li ekonomistler, FED'in Eylül'de faiz artırmayacağı görüşünü taşıyor. Brookings Enstitüsü Mali ve Parasal Politikalar Merkezi Direktörü David Wessel, FOMC tutanaklarının, zamanlama konusunda yaşanan görüş ayrılığı yansıtması açısından önem taşıdığını belirterek, "Tutanaklardaki en kritik nokta  üyeler arasında çok fazla anlaşmazlığın olmasıydı. Faiz oranları hakkında düşünülebilecek ne kadar farklı görüş varsa, her biri FOMC'den birinin desteğini aldı." diye konuştu. Komitede görüş birliğine varılamamasının Fed'in faiz artışı için beklemeye devam etmesine neden olabileceğini belirten Wessel, "Bu yıl içinde faiz artışına gidebilmek için açık kapı bıraktılar ancak bunun çok yakında olacağına dair herhangi bir sinyal vermediler. Enflasyonun düşük seyretmesi Fed'e daha fazla bekleme süresi tanıyor." dedi.

Wessel, ekonominin genel hatlarının değişmemesi halinde faiz artışına aralık ayında gidilebileceği beklentisini paylaşırken, "Ekonomi açık şekilde iyileşiyor. Tüm veriler aynı yönde olmasa da gidişat genel anlamda daha iyi gözüküyor. Şu anki şartlara bakıldığında, aralık toplantısına kadar beklemeleri muhtemel ancak o zamana kadar çok şey değişebilir." ifadelerini kullandı. 

"FED'İN UTANGAÇ OLMASI DOĞRU YAKLAŞIM" 

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet de Fed'in zamanlama konusunda "utangaç" davrandığını belirterek, "Tutanaklar genel olarak şaşırtıcı değildi. Fed'in faizleri ne zaman artıracağı konusunda utangaç olması doğru yaklaşım." değerlendirmesini yaptı. Bununla birlikte bir sonraki faiz artışının zamanını tam olarak hiç kimsenin bilmediğini düşünen Sweet, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerçekten verilere bağımlılar, özellikle de enflasyon konusunda. Fed bu nedenle tutanaklarda enflasyona ilişkin risklerin altını çizdi. Temmuz toplantısı yapıldığında temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerine sahip değildiler. Temmuz ayına ait çekirdek TÜFE son dönemdeki trendin altında kaldı. Fed'in, faiz artışına gitmeden önce enflasyonun yüzde 2'ye yaklaştığından daha fazla emin olmak istediğini düşünüyorum."

 "ŞAHİNLER SABIRSIZLAŞACAK" 

Ryan Sweet, Fed'in "şahin" üyelerinin ise faiz artırılmayan her toplantıda daha sabırsız hale geleceğini, özellikle tam istihdama yaklaşan iş gücü piyasasının bu gruptaki üyeleri endişelendirdiğini söyledi. Buna karşın, "güvercin" grubun şu an daha güçlü olduğunu belirten Sweet, "Ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklerin azaldığını görüyorlar ancak riskler henüz dengelenmedi. Fed'in ekonomik görünüme ilişkin risklerin dengelenmeden harekete geçeceğini sanmıyorum. Dolayısıyla aralıkta faiz artırmaları bence daha olası." ifadelerini kullandı. Sweet, Fed'in diğer taraftan piyasaları her toplantının "canlı" olduğuna ikna etmek istediğini ifade ederek, "Fed, piyasaların gelecek birkaç toplantıya yönelik faiz beklentisinin daha yüksek olmasını istiyor. Çünkü piyasaları şaşırtma riskiyle karşılaşmaktan korkuyor. Ancak Fed'in aralıkta faiz artırma olasılığı bence hala yüzde 60. Eylülde ya da kasımda faiz artırma olasılıkları toplamı ise yüzde 40." şeklinde konuştu.

"FAİZLERİN YIL SONUNDA ARTIRILMASINA YÜZDE 50 İHTİMAL VERİYORUM" 

Goldman Management Başkanı Steve Goldman ise tutanakları beklediğinden daha "şahin" bulduğunu söyledi. 
Tahvil piyasalarında tutanaklardaki "şahin tona" rağmen gerileme yaşanmasını sürpriz olarak nitelendiren Goldman, "Eylülün faiz artırmak için çok erken olduğunu düşünüyorum" dedi. Goldman, FOMC'nin aralık toplantısında ise zor bir dönemece gireceğine işaret ederken, faizlerin tıpkı 2015'te olduğu gibi yıl sonunda artırılmasına yüzde 50 ihtimal verdiğini sözlerine ekledi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Telsim Vodafone Grup Şirketi, münhal açtı!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenliyor!..
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, “Meme Kanseri...