Reklam
  • Reklam
Ergün Oza: Olası bir çözümde Rumlarla rekabet edecek...

Ergün Oza: Olası bir çözümde Rumlarla rekabet edecek güçteyiz…

Ortadoğu’nun en modern kahve üretim tesisine sahip olan Ergün Oza Kahve Ltd.’in Direktörü Ergün Oza, olası bir çözümde Rumlarla rekabet edecek güçte olduklarına dikkat çekti…

Reklam
12 Kasım 2016 - 11:52
Reklam

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizin önde gelen kahve üreticilerinden ve Ortadoğu’nun en modern kahve üretim tesislerine sahip olan Ergün Oza Kahve Ltd. Direktörü Ergün Oza, olası bir çözümde kahve sektöründe Rum meslektaşlarıyla rekabet edecek güçte olduklarını söyledi.

Oza, KKTC’deki belli kuruluşların Rumların fabrikalarından daha gelişmiş fabrikalara sahip olduğuna değinirken, olası çözümde Kıbrıs Türk sanayicisinin ayakta durabileceğini ve Rumlarla rekabet edebileceğinin altını çizdi.

Oza, en büyük sıkıntılarının KKTC’nin tanınmamış bir ülke olması olduğunu belirterek Kıbrıs’ta çözüme destek verdiğini ancak çözüm için tüm haklarımızı devretmemiz gerektiğini, özellikle de bölgede büyük güç olan Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün çözümde yer alması gerektiğine inandığına vurgu yaptı.

Ortadoğu’nun en modern tesisi

Ergün Oza Kahve Ltd. Direktörü Ergün Oza, Salamis Hotel’in teknik bölümünde çalıştığı sırada siyasi görüşünden dolayı işten çıkarılmasının ardından kahve üretimi sektörüne atılmaya karar verdiğini söyledi.

Bir değirmenle tamamen ilkel şartlarda 28 Mart 1984 tarihinde kahve üretimine başladığını anlatan Oza, günümüzde ise sadece Kıbrıs’ın değil tüm Ortadoğu’nun en modern ve kaliteli kahve üretim tesisine sahip olduğunu dile getirdi.

Oza, kapalı sistemle el değmeden hijyenik şekilde üretim yapan tesisinin benzerinin Rum tarafında dahi bulunmadığını bildirdi. Gerekmesi halinde günde 3 personelle 5 ton kahve üretebildiğine değinen Oza, yatırımlarına devam ettiğini olası bir çözümde Rum pazarından nasıl pay alabileceklerinin çalışmasını yaptıklarını kaydetti.

Oza, koyu kahve, orta kavrulmuş kahve, az kavrulmuş kahve, espresso, filtre, 2’si bir arada ve 3’ü bir arada kahve üretiminin yanında ikinci bir sektöre de girdiklerini söyledi.

“Oza Coffee House” adı altında kahve zincirleri işine girdiklerini belirten Oza, biri Girne’de “Oza Coffee House” ve diğeri de Ankara’da “Oza Coffee House ve Bistro” adı altında iki iş yeri kurduklarını kaydetti. Oza, ekim ayında da İstanbul’da “Bayiim Olur musun?” isimli fuara katılacaklarını açıkladı.

Oza, yaşadıkları sıkıntılara da değinirken, KKTC’de sanayicileri koruma tedbirlerinin bulunmadığından yakındı. Yabancı birçok ürünün çok rahat bir şekilde KKTC piyasasına girebildiğinden yakınan Oza, bunun yanlış olduğunu savundu.

“Bürokrasi oyalıyor”

Ergün Oza, yerli üretimin kullanılması için devletin vatandaşı teşvik etmesi gerektiğinin altını çizerek özellikle de otellerde yerli ürünlerin kullandırılarak turistlere ülke üretiminin tanıtılmasının ve yabancı ülkelere taşınmasının yolunun açılması gerektiğini söyledi.

Ülkemizdeki bürokrasinin sanayiciyi oldukça oyladığına da şikayet eden Oza, ihracat yapmak istediklerinde gerekli belgeleri temin edebilmek için uzun süre harcandığını bildirdi. Ergün Oza, örneğin makinelerinin bir parçası bozulduğunda Türkiye’den alıp gelmeye çalıştıklarında çıkış kapısında büyük zorluk yaşadıklarından söz etti. Oza, üretimin zaman kaybı yaşamaması gerekliliğine vurgu yaparken, devletin bu konuda sanayicilere kolaylık sağlaması gerektiğini söyledi.

Ergün Oza, başka bir ülkeden üretim için makine ve ham madde getirdiklerinde yüksek vergi ödediklerinden şikayet ederken, yatırımcıların bu ihtiyaçları için gümrük ve yüksek vergi alınmaması gerektiğini ve sanayiciye destek olunması gerektiğine dikkat çekti.

Oza, bir başka garipliğin ise devletin kendi alacağı vergiyi peşin olarak almasına rağmen, sanayicinin KDV alacağını devletten alamadığını söyledi. Devletin bu alacakla ilgili olarak mahsuplaşmaya da yanaşmadığından yakınan Oza, devletin alacağını her zaman peşin istediğini ancak kendi ödeyeceğini geciktirdiğini, sorunun çözümüne de yanaşmadığını dile getirdi.

Oza, KKTC’ye her türlü nakliyatın kolaylıkla yapılabilmesine rağmen Kıbrıs’ın diğer ülkelere mal sevkiyatının çok zor olduğuna değindi. Oza, bunun en büyük nedeninin KKTC’nin tanınmamış bir devlet olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

En büyük sorun tanınmamışlık

En büyük sorunlarının KKTC’nin tanınmamış olması olduğuna vurgu yapan Ergün Oza, “KKTC tanınmış olsa ham maddemizi yarı yarıya daha ucuza alacaktık” dedi.

Ergün Oza, bir başka örneğin ise kendilerinin İngiltere’ye kahve sattıklarını, KKTC’nin tanınmamış ve Avrupa Birliği üyesi olmaması nedeniyle de yüksek gümrük ödemek sorunda kaldıklarını ve oraya mallarını daha maliyetli bir şekilde ulaştırdıklarını söyledi. Oza, ancak komşu Rum tarafının Avrupa Birliği’nde olması nedeniyle gümrüksüz olarak ve daha ucuz maliyetle İngiltere’ye malını ulaştırabildiğini anlattı.

“Garantörlük kesinlikle yer almalı”

Çözüm yanlısı olduğuna da değinen Ergün Oza Kahve Ltd. Direktörü Ergün Oza, “Ancak tüm haklarımızı da teslim etmeyelim. İki bölgeli federasyon, dönüşümlü başkanlık, eşit siyasi hak, eşit adalet, en az yüzde 30 toprak ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü kesinlikle çözümde yer almalıdır” diye konuştu.

Ergün Oza, olası bir çözümde Kıbrıs Türk sanayicisinin ayakta durabileceğini ve Rumlarla rekabet edebileceğini de söylerken, belli kuruluşlarda Kıbrıslı Türklerin fabrikalarının Kıbrıslı Rumların fabrikalarından daha gelişmiş olduğunun altını çizdi.

Ergün Oza Kahve Ltd’in olası bir çözüm sonrasında kahve sektöründe Rumlarla rekabet edecek güçleri olduğunu hatta bölgede en güçlü olacaklarının altını çizen Oza, Kıbrıslı Türk sanayicilerin bir hayli yetenekli olduklarını işaret etti. Oza, ülkemizdeki sanayi bölgelerinin yetersiz kaldığına da değinirken, sanayi bölgelerinin Ekonomi Bakanlığı’nın sorumluluğundan alınıp, Sanayi Odası’nın sorumluluğuna verilmesini talep etti.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 25 Eylül 2018
MTS Tur, münhal açtı!..
MTS Tur, münhal açtı!..