Reklam
  • Reklam
Erdoğan’dan bankalara kredi mesajı!

Erdoğan'dan bankalara kredi mesajı!

Daha önce faizler konusunda eleştirmişti, şimdi kredi konusuna değindi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara yeni bir mesaj verdi.

Reklam
12 Eylül 2017 - 09:14
Reklam

Cuma akşamı gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da önemli ikili görüşmeler yapan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın toplantısına katılan, Myanmar sorununun üzerine yoğunlaşıp bir Arakan bildirgesi hazırlayan ve EXPO’yu gezen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüş yolunda temaslarını değerlendirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. 1.5 saate yaklaşan neşeli ve canlı bir sohbet oldu. Erdoğan’ın keyfi yerindeydi, Kazakistan temaslarının iyi ve verimli geçtiği belliydi...

Cumhurbaşkanı’nın Kazakistan temaslarına ilişkin sözlerinde bankalara da mesaj vardı. Erdoğan kredi konusuna dikkat çekti. İşte o sözler.

‘KREDİ KONUSUNDAKİ TUTUCULUĞU AŞACAĞIZ’

- Bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Özellikle yatırımcımız krediye rahat erişebilmeli. Önünü devlet olarak açalım dedik ama yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım; böyle yüzde 15-16’lara varan faizlerle olmaz. İnanıyorum ki Türkiye farklı bir kalkınma performansını elde edecek. Mesela Merkez Bankası Döviz rezervi 106’ya düştü bir ara, şimdi 112 milyar dolara ulaştı. Biz Döviz rezervini 27.5 milyar dolardan teslim aldık 15 yıl önce. O zaman IMF’ye olan borcumuz 23.5 milyar dolardı. IMF 2013’te bitti. Merkez 135’e kadar bir ara çıktı. Tam o Gezi noktasında oldu, faiz 4.6’ydı. Zaten orada çılgına döndüler ve darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim, mercilerin adını siz de biliyorsunuz.
 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..