Reklam
  • Reklam
Erdoğan artış yok dedi, Merkez Bankası sürpriz yaptı!

Erdoğan artış yok dedi, Merkez Bankası sürpriz yaptı!

Para piyasalarında faiz sürprizi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz artışına karşı uyardı ama Merkez Bankası herkese sürpriz yaşatan bir karar aldı. İşte detaylar..

Reklam
24 Kasım 2016 - 14:13 - Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 14:22
Reklam

Ateşi yükselen döviz kurlarına karşı alınacak tedbirler tartışılarken, gözler Merkez Bankası’ndaydı. Merkez Bankası Kasım ayı Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizini 50 baz puan, üst bandı 25 baz puan yükseltti.

Marjinal fonlama oranı yüzde 8,25’ten yüzde 8,5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5’ten yüzde 8’e yükseltildi. 

Yabancı para zorunlu karşılık oranları da 50 baz puan indirildi. 

Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 9,75’ten yüzde 10’a yükseltildi.

Açıklamada Son dönemde açıklanan veriler yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyette ivme kaybına işaret etmektedir." dendi. 

TCMB, Mart ayından beri faiz koridorunun üst bandında toplam 250 az puan indirim yapmış, geçen ay ise kurdaki artışın da etkisiyle faiz indirimlerine ara vermişti. 

Merkez Bankası’nın bu kararı piyasa için büyük bir sürpriz oldu. Çünkü dün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan dolaylı olarak Merkez Bankası’na ‘faiz artışı yok’ mesajı vermişti.

İşte o mesajın ardından MB’nin faiz arttırımına gitmesi, hem de tahminlerin de ötesinde 50 baz puan artış yapması piyasalar adına ciddi bir sürpriz oldu.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Kredo Muhasebe ve Danışmalık Şirketi, münhal açtı!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..
Bakanlar Kurulundan Kararname!..