Reklam
  • Reklam
Enflasyon nedir? -Ekonomi Sözlüğü

Enflasyon nedir? -Ekonomi Sözlüğü

Türk halkının en aşina olduğu ekonomi terimlerinden biridir enflasyon, hatta canavarla bile özdeşleştirdiğimiz oluyor. Peki gerçekten bu kadar korkutucu bir şey midir enflasyon? Hazır tekrar gündemdeyken beraber inceleyelim.

Reklam
01 Ağustos 2017 - 17:05 - Güncelleme: 04 Ağustos 2017 - 11:47
Reklam

Enflasyon Nedir?

Değeri aynı kalan bir ürün/hizmet düşünün. Para birimimiz düşerse, aynı ürünü alabilmek için daha fazla para harcamamız gerekecek. İşte buna enflasyon diyoruz. Oturduğunuz evin, oturduğunuz yerde fiyatının artması gibi de düşünebilirsiniz (ya da sahip olduğunuz aracınızın fiyatının değişmesi gibi). İlla bir satın alma durumu olması gerekmiyor.

"Enflasyon bir ülkedeki mal ve hizmet  fiyatlarının sürekli olarak artış göstermesi olarak tanımlanır." gibi klasik tanımları da mevcut. Cümleyi analiz edelim;

Burada önemli olan iki şey var. Biri 'fiyat' diğeri ise 'süreklilik'. Süreklilik arz etmiyor, yalnızca bir kereliğine mahsus artıyor ise bu enflasyon olmuyor fiyat artışı oluyor. Fiyatları dediği için de hemen aklımıza bütün hizmet ve ürünler geliyor. Sonuç olarak fiyatların sürekli olarak artmasıdır enflasyon.

Yapısına göre;

Talep Enflasyonu: Üretilen mal ve hizmetlerin toplam talebi karşılayamadığı durumlarda mal ve hizmet fiyatlarında artış oluşur. Tüketicilerin daha fazla harcama yapmaya başladığı ve üretimin sınırlı seviyede arttığı bir ekonomide talep yönlü enflasyondan bahsedilebilir.

Arz (Maliyet) Enflasyonu: Üretim faktörlerinin fiyatlarındaki artış nedeniyle, örneğin hammadde veya işçi ücretlerinde artış olması durumunda üreticilerin birim maliyetleri artacak ve karlılıkları azalacaktır. Bu durumda üreticiler daha az mal ve hizmet arz etmek isteyecekler, arzdaki düşüş fiyatlarda artışa neden olacaktır.

Hızına göre;

Ilımlı Enflasyon: Bu enflasyon çeşidine; rahvan enflasyon, sürünen enflasyon veya sinsi enflasyon adları da verilmektedir. Ilımlı enflasyon, fiyat artışlarının oldukça düşük oranlarda olması halinde söz konusudur. Ilımlı enflasyon oranı yıllık olarak tek rakamlı, yani %10’un altında kalan bir enflasyon oranını ifade etmektedir. Ilımlı enflasyonda göreli fiyatlar çizgilerinden çok da ayrılmazlar.

Aşırı Enflasyon: Bu enflasyon çeşidine, yüksek enflasyon da denilmektedir. Aşırı enflasyonda, fiyat artışları iki veya üç rakamlıdır. Bazı iktisatçılara göre %10’la %1000 arası aşırı enflasyon iken bazılarına göre %10’la %200 arası aşırı enflasyondur.

Hiperenflasyon: Bu enflasyon türünde fiyat artışları o kadar büyük ve süratlidir ki fiyat artışları gün aşırı ve hatta aynı gün içinde bile yaşanabilir.

Enflasyonun Nedenleri:

  • Dış piyasalardan karşılıksız olarak ülkeye giren para, döviz ve altın miktarının artması
  • Ülkenin toplam harcamalarının toplam gelirden fazla olması
  • Çeşitli nedenlerle üretim miktarının azalması
  • Üretim faktörlerindeki fiyatlardaki artışın fazla olması
  • Para arzının artmış olması
  • Teknolojideki yenilikler ile yapısal bozukluk veya yetersizlik

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..