Reklam
  • Reklam
En çok okunan kitaplar hangileri?

En çok okunan kitaplar hangileri?

Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinde her ay sizin için en çok okunan 4 kitabı inceliyoruz. İşte detaylar..

Reklam
13 Mart 2018 - 05:10
Reklam

 

Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinde her ay sizin için Rüstem Kitabevi iş birliği ile en çok okunan 4 kitabı inceliyoruz. 

İşte sizin için incelediğimiz 4 kitap..

 

ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA

En iyi konuşmacılar, en iyi söz söyleyenler de yeni başladıkları zaman heyecan, korku duydular, utandılar, çekindiler. Dizraeli ilk konuşmasında hiç başarılı olmadı. Demosten, Curran, Sheridan ve daha bunlar gibi ünlü bir konuşmacı olarak tanınmış pek çok kimse de başlangıçta heyecan ve korku duydular.

Fakat siz bugün duyduğunuz heyecanı, bugünkü korkunuzu ve gücünüzü ölçmeye kalkmamalısınız. Bu kitabı okuyup bitirdikten, söz söyleme sanatını öğrendikten sonra bu günle o gün arasındaki farkı ölçmelisiniz. Herkes ilk başladığı herhangi bir sporda acemidir. Denizde yüzmeyi ilk denediğinizde kendinizi güçlükle su üstünde tutabiliyordunuz değil mi? Boksa başladığınız zaman ilk önce adamakıllı dayak yediniz. Bisiklete binmeye kalkınca hemen yere yuvarlandınız. Bütün bunlardan daha doğal bir şey olamaz. 

Biz bugün ne biliyorsak onların hepsini daha önceden öğrenmiş, sonra da uygulamaya kalkmışızdır. Daha küçük bir çocukken yürümeyi öğrendik. Yemek yemeyi, giyinmeyi, kısacası bugün bize gayet kolay ve basit görünen ne varsa onları öğrenmeden önce yapamıyorduk. 

“İnsan konuşmacı doğar, güzel söz söylemek öğrenilmez.” derler.   

Rüstem Kitabevi Satış fiyatı: 28 TL
 

 

YENİLİKÇİ LİDERLİK

 

Bazı durumlarda insanlar da tıpkı hayvanlar gibi tepki verir. Hayvanlar gibi insanlar da sadece fiziksel ilgiye değil, duygusal ilgiye de muhtaçtır. Çevrenize bakarsanız, kendi hayatınızda da cesaret, fark edilme, güven ve umutla beslenmek isteyen insanlar olduğunu göreceksiniz. Bu sürece beslenmek denir ve her insanın ihtiyacıdır.

Başka insanların hayatında etkili olmak istiyorsanız, işe onların yaşamlarını geliştirmekle başlayın. Ne yazık ki bir çok insan, etkili olmanın otoriter olmak, başkalarının hatalarını düzeltmek, kendilerinde görmedikleri zayıf yanlarını ortaya koymak ve sözde “olumlu eleştiri” yapmak olduğunu düşünürler. 

Eğitimin can damarı başkalarına karşı samimi ilgidir. Geliştirme kelimesini duyduğunuzda aklınıza önce ne geliyor? Herkes gibiyseniz, herhalde gözünüzde canlanan şey, bebeğini özenle tutan bir annedir. Anne çocuğuna bakar, onu korur, besler, cesaret verir ve ihtiyaçlarının karşılandığından emin olur. Sadece boş vakti olduğunda veya çocuğunun ihtiyacı varsa ona ilgi göstermez, her zaman sever ve büyümesini ister. Aynı şekilde çevrenizdeki insanlara yardım etmek istiyorsanız, onlara karşı olumlu duygular geliştirmeli ve ilgi göstermelisiniz. Onların üstünde olumlu bir etki bırakmak istiyorsanız antipati duymamalı, küçümsememeli veya hor görmemelisiniz. Onları sevmeli ve saygı duymalısınız. Karşındakinin bir hiç olduğunu düşünüyorsan, senin huzurunda kendini önemli hissetmesini sağlayamazsın. 

Rüstem Kitabevi Satış fiyatı: 32 TL
 

 

HARİKA İŞ HARİKA KARİYER

Yetkinlikler firmaların birçok insan kaynakları uygulamasında dikkate alınmakta, iş ile doğrudan ilişkilendirilmektedir. Yetkinlikler bireysel kariyer yönetimi açısından da çok önemlidir. Yetkinliklerinizi belirlemeden, yapabileceğiniz işleri de belirleyemezsiniz. Eğer başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği yetkinlikler sizin yetkinliklerinizden fazlaysa, işe alınsanız bile bir süre sonra büyük olasılıkla başarısız olursunuz. 

Yetkinliklerinizin fazla olması durumundaysa, potansiyelinizin bir kısmını kullanmayacaksınız demektir. Böyle bir durumda bir süre sonra yaptığınız işten sıkılmaya başlarsınız. Bu arada yeni mezunların genelde yetkinlikleri olduğundan daha fazla değerlendirdiklerini ve iş yaşamının başlarında “işin mutfağını görmeleri” amacı ile yaptırılan alt düzey işleri “potansiyellerinin değerlendirilmemesi” olarak yorumladıkları belirtmekte fayda var.

Her ne kadar işe alım aşamasında başvurduğunuz firmanın insan kaynakları bölümü sizin yetkinliklerinizi değerlendirecek ve pozisyonla uyumlu olmasına çalışacaksa da, bundan önce sizin böyle bir değerlendirmeyi yapmanız daha iyi olacaktır. Kendinizi tanımak, güçlü ve zayıf yönlerinizi öğrenmek, sizi neyin motive ettiğini anlamak, kendiniz hakkında neleri sevip neleri sevmediğinizi bulmak için zaman harcamanız gerekir.  

Rüstem Kitabevi Satış fiyatı: 32 TL
 

 

LİDERLİK SANATI

Lider, iş ahlakı kurallarını temel alan, yaratıcılık ve değişim odaklı yönetim anlayışının öncüsüdür. Bu makamda görev alan kişilerin amacı ayrıcalık kazanmak ya da statü sahibi olmak değildir. Gerçek amaçları, bireyleri sinerji yaratarak ortak hedefler doğrultusunda çalıştırmak ve işletmeyi rakiplerinin önüne geçirmektir. Bu farklılık ve başarı yaratan davranışlara “liderlik yetkinliği” denilir.

 Michigan Üniveristesi’nde yapılan bir çalışmada liderin davranışları şöyle açıklanır: “Güven verici olmak, işi tanımak, yönetim fonksiyonlarına hakim olmak, kültürü ve değişimi yönetebilmek…”

İşletmenin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için bu yetkinliklere sahip kişiler tepe yönetimde yer almalıdır.

Dünyada liderlik konusunda bence en iyi örnek, işletmesini zirveye taşıyan Jack Welch’tir. Başkanlığını yaptığı işletme Business Week’in 1997 yılındaki zirvedekiler listesinde, 198,09 milyar dolarla birinci sırada yer almıştır.

Rüstem Kitabevi Satış fiyatı: 30 TL

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..