Reklam
  • Reklam
Ekonomistlerden Merkez Bankası yorumu!..
Reklam

Ekonomistlerden Merkez Bankası yorumu!..

Ekonomistler, Merkez Bankasının enflasyon tahmini hakkında görüşlerini dile getirdi. İşte detaylar...

Reklam
01 Ağustos 2018 - 09:30 - Güncelleme: 01 Ağustos 2018 - 09:52
Reklam

Ekonomistlerden Merkez Bankası Yorumu!

Merkez Bankası, yılın üçüncü enflasyon raporunda yıl sonu TÜFE beklentisini yukarı yönlü güncelledi. %8.4 olan enflasyon tahmini 5 puan revize edilerek %13.4’e yükseltildi. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ile piyasa beklentisi arasındaki farkın daraldığını belirtiyor. Bu noktadan hareketle ‘güven farkı’nın da azaldığına işaret ediliyor. Tüm bunların yanında yıl sonu enflasyonunun %14’ün üzerinde gerçekleşebilme ihtimaline işaret eden ekonomistler, bu çerçevede de TCMB’den ek hamle beklentisinin oluşabileceğini söylüyor.

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı: "Tahminler daha gerçekçi ama ek hamle beklentisi masada."

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, önceki basın toplantılarında olduğu gibi bu toplantıda da para politikasının yakın dönemde izleyeceği seyre dair bir sinyal verilmediğini söyledi.

2018 enflasyon tahmininin daha gerçekçi bir noktaya, %13,4 e revize edildiğini belirten Kanlı: "TCMB, önümüzdeki dönemde maliye politikasının enflasyona olumlu yönde katkıda bulunacağını, işlenmemiş gıda enflasyonunda bir miktar düzelme olacağını, küresel risk iştahında bir bozulma olmayacağını ve TL üzerindeki değer kaybı baskısının ortadan kalkacağını varsayıyor." dedi.

Kanlı, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın bu varsayımların gerçekleşmemesi ve enflasyon raporunda öngörülen patikadan sapması halinde ise para politikası duruşunu gözden geçirebileceklerini aktardığını söyledi.

TL’nin kırılganlığını ve küresel belirsizlikleri göz önünde bulundurduğunda bu varsayımların gerçekleşmeme ihtimalinin yüksek olduğunu öngören Kanlı: "Yıl sonu enflasyonu da %14’ün üzerinde gerçekleşebilir. Bu çerçevede, piyasada TCMB’den ek hamle beklentisi oluşabilir kanısındayım." ifadelerini kullandı.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı: "Enflasyon tahminlerine ilişkin güven farkı azalıyor!"

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı da TCMB’nin enflasyon tahminlerindeki revizyonun çok daha belirgin ölçüde gerçekleştiğini söyledi.

Piyasa beklentileri ile aradaki güven farkının önemli ölçüde daraldığının altını çizen Tokalı, şöyle devam etti: "Bizim beklentilerimiz ise 2018 ve 2019 için sırasıyla %14.3 ve %11. Enflasyon tahminlerindeki yükselişte etkili unsurlar olarak, petrol ve gıda fiyatları ile TL cinsi ithalat fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyonda yüksek gerçekleşmeler ve ana eğilimdeki bozulma öne çıkıyor. Diğer taraftan, çıktı açığındaki aşağı yönlü güncelleme, enflasyon tahminindeki yükselişi bir ölçüde sınırlıyor."

TCMB’nin enflasyon görünümüyle ilgili temkinli duruşunun belirginleştiğini vurgulayan Tokalı, şunları kaydetti: "Nisan raporundan bu yana enflasyon gerçekleşmelerinin projeksiyonların oldukça üzerinde gerçekleşmesi, enflasyon beklentilerinde ve çekirdek göstergelerde bozulma ve bunun fiyatlama davranışında neden olduğu baskılar önemli vurgular arasında. Bu doğrultuda da para politikasında sıkı duruşun uzun süreli korunacağı yineleniyor. Varsayımlarda değişiklik olması ve enflasyon görünümünde ek bozulma olması durumunda ek sıkılaşmaya gidilmekten kaçınılmayacağını anlıyoruz. Bu noktada, özellikle kur istikrarının tekrar sağlanması için, küresel likidite koşulları kritik unsurlardan biri olacaktır. "

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan: "Enflasyon tahmini piyasa beklentilerine daha yakın."

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise piyasa katılımcılarının beklediği gibi gerçekleşmelerin ve piyasaların beklentilerinin oldukça altında kalan eski enflasyon tahminlerinin yukarı yönlü revize edildiğini belirtti.

Bu yıl sonu için %8.4 olan eski enflasyon tahmininin %13.4’e çıkarıldığını ifade eden Erkan: "2019 tahminleri %6.5'ten %9.3’e yine kayda değer şekilde yukarı revize edilirken, 2020 tahminleri ise ilk defa %5 olan bankanın resmi enflasyon hedefinin üzerinde oluşturuldu ve %6.7 olarak açıklandı. Banka orta vadede ise %5 hedefini koruyor. Yeni enflasyon tahminleri, piyasa beklentilerine daha yakın ancak halen piyasa katılımcılarının birçoğunun beklentisinin altında." diye konuştu.

Erkan, TCMB’nin bir yandan para politikasını sıkı tutarken, diğer yandan da mali politikalarından olan beklentilerini de ortaya koyduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x