Reklam
  • Reklam
Dünyanın en değerli şirketi: APPLE!..
Reklam

Dünyanın en değerli şirketi: APPLE!..

Apple'ın net kâr açıklaması yapıldı. Nisan-haziran dönemlerinde geçen seneye göre net kârı, % kaç yükselerek kaç milyon dolar oldu? İşte detaylar...

Reklam
01 Ağustos 2018 - 08:39
Reklam

 

Dünyanın En Değerli Şirketi: APPLE!

 

Teknoloji devi Apple'ın nisan-haziran döneminde net kâr ve geliri, geçen yılın aynı aylarına göre yükseldi.

Apple'dan yapılan açıklamaya göre, bu senenin nisan-haziran dönemini bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla %17.3 artarak 53.26 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 45.41 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın net kârı da geçen yılın nisan-haziran döneminde 8.72 milyar dolardan bu senenin aynı döneminde 11.52 milyar dolara çıkarak %32.1 artış gösterdi.

Şirketin hisse başına kârı ise söz konusu dönemde 1.67 dolardan 2.34 dolara tırmandı.

iPhone ve iPad satışlarında artış

Apple'ın iPhone akıllı telefon ve iPad tablet satışları da aynı dönemler itibarıyla artış kaydetti.

Buna göre, söz konusu dönemde iPhone satışları %0.6 artarak 41 milyon 300 bine, iPad satışları da %0.9 yükselerek 11 milyon 553 bine ulaştı. Mac satışları ise %14 azalarak 3 milyon 720 bine geriledi.

Şirketin AppleCare ve ApplePay gibi hizmetlerden elde ettiği gelir bu dönemde %31.4 artışla 9.55 milyar dolara çıktı. Apple TV ve Apple Watch gibi ürünlerden elde edilen gelir de %37 artarak 3.74 milyar dolar oldu.

Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşabilir

Apple'ın net kâr ve gelirinin piyasa beklentisinin üstünde ve olumlu gelmesiyle New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde şirketin hisseleri değer kazandı.

Salı gününü 190.29 dolardan kapatan Apple hisseleri, şirketin bilançosunu açıklamasının ardından %3.9 artışla 197.67 dolara kadar tırmandı.

Çarşamba günü firmanın hisse başına değerinin 198.95 dolar seviyesine ulaşması durumunda, Apple tarihte 1 trilyon dolar piyasa değerine yükselen ilk şirket olacak.

Salı günü itibarıyla yaklaşık 956 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Apple, dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunuyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x