Reklam
  • Reklam
Doluluk oranlarında geçen yıla göre dikkat çeken artış!

Doluluk oranlarında geçen yıla göre dikkat çeken artış!

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği yaptığı açıklama ile 1’den 5'e kadar yıldız taşıyan oteller ile turistik bungalowlar, tatil köyleri, butik, apart otel ve özel belgeli otellerden oluşan üyelerinden ayda iki kez alınan veriler ışığında Nisan 2017 ayına ilişkin endikatif amaçlı üye oteller dolulukları paylaştı.

Reklam
02 Mayıs 2017 - 12:42
Reklam

Buna göre:

1)5 yıldızlı büyük tesislerin dolulukları Nisan 2017 ayında %72 oranında olmuştur. Buna göre;


 a)2016 yılının Nisan ayına göre %14 lük artış yaşarken,


b)Geçen Mart 2017 ayına göre oran aynı kalmıştır.


2) Küçük otellerin Nisan 2017 ayında doluluk oranı %47 olmuştur. Buna göre;


a)2016 yılının Nisan ayına göre %11 oranında bir artış gözlemlenirken,b)Geçen Mart 2017 ayına göre oran aynı kalmıştır.


3)Tüm Otellerin doluluk oranı ortalaması ise %60 olmuştur.


a)2016 yılının Nisan ayına göre de %13 oranında bir artış gerçekleşirken,b)Geçen Mart 2017 ayına göre oran aynı kalmıştır.Konu ile ilgili KITOB'dan yapılan değerlendirme ise şöyle:“Nisan ayının gelmesi ile ülkemizin güzellikleri baharın inanılmaz pozitif etkisi ile otellerimizin doluluklarının yükselmeye başlamış olması sevindirici bir gelişme olmuştur. Geçen yıl Nisan ayına göre 4 ve 5 yıldızlı otellerimizde %14; 3, 2, 1 yıldızlı otellerimizde %11 ‘lik bir artış olmuştur. Özellikle Türkiye pazarında talep iyi bir yükseliş göstermistir. Yabancı pazarda ise büyük operasyonlar otel doluluklarında fevkalade pozitif etki yapmıstır. Turizmimizin önundeki önemli sorunun ulaşım olduğu sabittir. Bundan dolayı önümüzdeki aylarda ulaşımla ilgili her türlü iyileştirmenin ülke turizmi için hayati olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. 2018 yılı için ulaşım teşviklerinin gözden geçirilmesi mevcut Avrupa pazarının kaybedilmemesi ve geliştirilmesi için çok önemlidir.


Üzerinde durmamız gereken bir diğer hasas konu Kuzey Kıbrıs için iyi bir tanıtım ve imaj yaratmak ve Kuzey Kıbrıs markasını dünyaya tanıtmaktır. Turistik ürünlerimizi geliştirerek, özel ilgi turizmini ülke geneline yayarak topluma turizmden düşen pay arttırılmalı, turizm bilinci yaygınlaştırılarak çevremize duyarlı, sürdürülebilir turizm politikaları geliştirilmelidir.


Doluluklarımızın artışı önemli bir gelişme olmakla birlikte ülkemizin diğer Akdeniz ülkeleriyle rekabet edebilmesi için, turizm alanındaki maliyetlerimizin rakip ülkelerle eşit olması, otellerimizin hizmet kalitesinin artırılması, mutlu müşteri ve ülke gelirinin artması açısından önemlidir. Bu bağlamda temel giderler, Elektrik ve su gibi, rakip ülkelerden daha pahalı olmamalıdır.


Ülkemiz için, geleceğimiz için, turizme ve çevremize sahip çıkmaliyiz. Tüm otellerimizin, çalısanlarının ve halkımızın 1 Mayıs işçi bayramını kutlar saygılar sunarız”


KITOB Üyesi Otellerin NISAN 2017 Doluluk Oranları % olarak


 


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
Ethfinex'ten yeni içerik tokenleri!..
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 24 Eylül 2018