Reklam
  • Reklam
Dolar yine dalgalanmaya başladı

Dolar yine dalgalanmaya başladı

Merkez Bankası'nın dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği 300 baz puanlık faiz artışı sonrasında 4.54 seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru bu sabah 4.74 seviyesine kadar çıktı.

Reklam
24 Mayıs 2018 - 09:58
Reklam

 

TCMB, TL'deki sert yükselişin önüne geçmek adına Çarşamba günü olağanüstü toplanarak 300 bp faiz artırımına gitti. Kurum tarafından yapılan açıklamada, yüksek enflasyona ve enflasyon beklentilerine değinilse de, piyasa volatilitesi ve kura ilişkin yorum yapılmadı. 

Merkez'in bu hamlesinin ardından, yabancı yatırımcılardan Türkiye ekonomisine ve TL'ye ilişkin yorumlar yağdı.

Goldman Sachs

Merkez'in hamlesinin ardından Goldman'ın gönderdiği 23 Mayıs tarihli raporda, faiz artışının boyutunun, yalnızca 25 Nisan'daki toplantıdan bu yana TL'de gerçekleşen değer kaybının ardından gerçekleşecek ek enflasyonu telafi ettiği belirtildi. 

Goldman'a göre, TCMB'nin bu adımının etkililiği, mali politikadan gelecek desteğe bağlı ve piyasalar, TCMB'den ekonomide istikrarı sağlamaya istekli olduğunu göstermesi için 7 Haziran'da düzenlenecek toplantıda daha fazla faiz artışı bekleyebilir.

UniCredit

Banka stratejisti Kiran Kowshik, Merkez'in faiz artırımının ardından TL'nin geçici bir toparlanma sergileyerek 4.40 dolar seviyesine gelebileceğini söyledi. 

Bloomberg'in yaptığı sıralamaya göre, UniCredit, Dolar/TL 'de en doğru birinci çeyrek tahminine sahip ikinci kurumdu. 

Kowshik, "Türkiye'deki genişleyen açıklar ve faizler karşısındaki düşük duyarlılık dikkate alınırsa, faiz artışlarının orta vadede lirayı desteklemesi pek mümkün değil" şeklinde görüş belirtti. 

DBS

Philip Wee'nin de içerisinde bulunduğu DBS stratejistleri tarafından yazılan notta, Merkez'in olağanüstü toplanarak faiz artırmasıyla rekor düşük seviyeden yükselen kurun ardından TL için en kötü olanın geride kaldığı sonucuna varmak için çok erken olduğu belirtildi. 

Notta, Türkiye'deki çift haneli enflasyona, cari ve mali açığa ve 24 Haziran'daki seçimlerin ardından Fitch'den gelecek kredi notu kararına değinildi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğünden yeni karar!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..
Özmerhan Group, münhal açtı!..