Reklam
  • Reklam
Dolar/TL yükselişe geçti!
Reklam

Dolar/TL yükselişe geçti!

Dolar/TL'de son durum...

Reklam
31 Ağustos 2018 - 08:46 - Güncelleme: 31 Ağustos 2018 - 08:59
Reklam

 

Dolar/TL Yükselişe Geçti!

 

Kur bu sabah mevduat hesapları ile ilgili yapılan düzenlemenin de etkisiyle 6.62 seviyesinden işlem görüyor.  

Gelişen ülke paralarındaki değer kaybının baskısını hissederek zayıflayan TL’deki düşüş kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türk bankalarıyla ilgili yaptığı açıklama ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci’nin görevinden istifa edeceği haberleriyle hızlandı. Gelişen ülke paralarındaki düşüşte Arjantin Merkez Bankası'nın rekor faiz artırıma gitmesi etkili oldu.

Yatırımcı güveninin sarsıldığı ve para piyasalarındaki krizin derinleştiği Arjantin’de Merkez Bankası dün ülkenin parası pezonun tepetaklak olmasından sonra bir kez daha faiz silahını çekti. Pezonun dolar karşısında rekor düşük seviyeye inmesi üzerine Merkez Bankası yılın beşinci faiz artırımını yaptı ve gösterge faizi %45 seviyesinden %60’a yükseltti. Böylelikle Arjantin dünyada en yüksek faiz veren ülke konumuna geldi.

Mevduat hesaplarına vergi düzenlemesi

Yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararname ile mevduat hesaplarından alınan vergi oranlarında değişikliğe gidildi. TL vadeli mevduatlar için vergi oranı düşürülürken, döviz vadeli mevduatlarda artırıldı. Vadeli mevduat hesaplarından alınan vergi ve stopaj oranlarında 3 ay sonra yeniden eski oranlar kullanılacak.

Dolar/TL, saat 08.40'ta uluslararası piyasalarda 6.6220 seviyesinden işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL de 7.7353'ten fiyatlandı. 

Bugün yurt içi piyasalarda açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, yurt dışında Euro Bölgesi enflasyon ve işsizlik rakamı, ABD tarafında ise tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x