Reklam
  • Reklam
Dolar/TL’nin gidişatı bu hafta nasıl olacak?
Reklam

Dolar/TL'nin gidişatı bu hafta nasıl olacak?

Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), dolar/TL'nin durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Dolar/TL'nin gidişatı bu hafta nasıl olacak? İşte detaylar...

Reklam
10 Eylül 2018 - 09:06
Reklam

 

Dolar/TL'nin gidişatı bu hafta nasıl olacak?

 

Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), AB gelişen piyasalar baş stratejisti Per Hammarlund ve Asya stratejisti Melody Jiang tarafından kaleme alınan bir müşteri notunda Türkiye-ABD ilişkilerinde bozulma olmaması durumunda dolar/TL  kurunun bu hafta 6.01 seviyesine kadar gerileyebileceği belirtti.

SEB, Merkez Bankası'nın para politikası çerçevesinde faiz koridorunun tamamını 250 baz puan artırmasını bekliyor. Kuruma göre böylece haftalık repo faizi %20.25, gecelik borç verme faizi %21.75, gecelik borçlanma faiziyse %18.75'e yükselecek. Geç likidite penceresi faiziyse %23.25 olacak.

Bununla birlikte SEB'e göre ABD ile ilişkileri onarma yönünde adım atılmaması, merkez bankası bağımsızlığına vurgu yapılmaması ve dış dengesizliklerin azaltılmaması durumunda TL'deki yükseliş geçici olabilir ve yıl sonundan önce ya da gelecek yılın başlarında yeni bir satış dalgası gerçekleşebilir.

Geçtiğimiz hafta %2 gerileyerek 6.40 seviyesinin altını gören dolar/TL kuru haftanın ilk işlem gününde erken saatlerde 6.45'li seviyelerde işlem görüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x