Reklam
  • Reklam
Dolar/TL güne nasıl başladı? Dolar/TL için yeni risk nedir?
Reklam

Dolar/TL güne nasıl başladı? Dolar/TL için yeni risk nedir?

Dolar/TL'de son durum...

Reklam
05 Eylül 2018 - 09:26 - Güncelleme: 06 Eylül 2018 - 09:16
Reklam

 

Dolar/TL güne nasıl başladı? Dolar/TL için yeni risk nedir?

 

Ticaret savaşı endişeleri ve Güney Afrika'nın resesyona sürüklenmesinin yarattığı kaygılar, gelişen ülke paralarını olumsuz etkiliyor. Yurt içinde ise buna ek olarak TCMB'nin 13 Eylül'de nasıl bir aksiyon alacağına dair belirsizlik ve 'İdlib' konusu baskı yaratan unsurlar. 

Dün 6.73'e kadar yükseldikten sonra 6.68-6.71 bandında dalgalanan  dolar/TL yeni güne dalgalı seyirle başladı. Kur 6.70'nin üzerini test ettikten sonra 6.68 seviyelerine geriledi.

Yeni risk: İdlib

Rusya, 22 gün aradan sonra İdlib'e tekrar hava saldırısı düzenledi. Türkiye, Astana süreci kapsamında çatışmasızlık bölgesi ilan edilen ve Türkiye'nin 12 gözlem noktası kurduğu İdlib'e yönelik geniş kapsamlı bir askeri harekata yeni göç dalgalarına ve sivil ölümlerine neden olabileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Uzmanlar, Suriye'de tekrar artan jeopolitik risklerin TL varlıklar ve BIST üzerinde ekstra negatif baskıya neden olabileceğine dikkat çekiyor. Piyasanın her türlü haber akışından etkilendiğini söyleyen bir analist: "İdlib'e hava saldırılarının başlamış olması kısa vadede kurda yükselişi destekleyebilir." görüşünü paylaştı.

MB'nin nasıl bir aksiyon alacağı merak ediliyor

TCMB'nin salı günü 13 Eylül'deki PPK toplantısında faiz artırımına net bir şekilde işaret etmesi paritede etkili bir rahatlatma yaratmadı. TCMB'nin nasıl bir aksiyon alacağına yönelik belirsizlik de TL'nin güç kazanmasını zorlaştırıyor.

Analistler reel faizleri tekrar pozitif alana çekmek ve piyasalara güven telkin etmek için 1000 baz puana varan oldukça yüklü faiz artırımı yapılması gerektiğine dikkat çekerken; buna karşılık TCMB'den ise daha temkinli bir faiz artışı bekleniyor.

Öte yandan para politikasına yönelik endişelerin yanı sıra maliye politikası, BDDK'nin swap kısıtlaması gibi adımlarının yan etkileri, ekonomide sert iniş riski ve ABD'nin olası yaptırımları gibi unsurların da belirsizlik kaynağı olmaya devam ettiği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Levent Şirketler Grubu münhal duyurusu - Kıbrıs İş İlanları
Levent Şirketler Grubu münhal duyurusu - Kıbrıs İş İlanları
Bolçi münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Bolçi münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları