Reklam
  • Reklam
Dolar/TL’de son durum..
Reklam

Dolar/TL'de son durum..

13 Mayıs dolar kurunda son durum..

Reklam
13 Mayıs 2019 - 09:11
Reklam

 

Geçen hafta 6.24 ile yılın en yüksek seviyeye çıkan Dolar/TL Cuma akşamı Türkiye'nin S-400 alımından vazgeçtiğine yönelik haberlerle 6 seviyesinin altına geriledi. 

Merkez Bankası'nın geçen hafta kurdaki yükselişe karşı attığı bazı adımlara kurun tepkisi sınırlı kalmıştı. Kur bugün en düşük 5.9595 seviyesini görmesinin ardından yükselişe geçti ve yeniden kritik 6 seviyesini aştı. 

Geçen hafta dolar, TL karşısında % 1.89, euro % 2.39 yükselmiş, Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama % 5.76 gerilemişti. 

İstanbul'da seçimlerin yenilenme kararı doların geçen haftaki yükselişinde önemli faktör olurken ABD ile S400 konusundaki gelişmeler ve jeopolitik riskler de piyasalarda yakından izleniyor. 

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar Türk Lirası'nın geçen haftaki değer kaybına ilişkin "TL faiz düşük olduğu için değer kaybetmiyor, konu Merkez Bankası değil. Ana riski yönetmemiz gerekiyor, yani şu mesaj verilmeli; siyasetin konstrasyonu ekonomi olacak. Bu da iyileştirilecek birşey, Türkiye'nin potansiyelinde de bir azalma yok" diye konuştu. 

Yurt içinde bugün Mart ayı cari denge verisi izlenecek. Yarın sanayi üretimi, Çarşamba günü işsizlik verileri takip edilecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? 22 Ağustos döviz kurunda son durum..
1 sterlin ne kadar? 22 Ağustos döviz kurunda son durum..
Altın yatırımcıları dikkat!
Altın yatırımcıları dikkat!