Reklam
  • Reklam
Dolar/TL 4.87 seviyesinde işlem görüyor...

Dolar/TL 4.87 seviyesinde işlem görüyor...

Dün MB'nin kararıyla 4.94'e kadar çıkan dolar/TL, bu sabahtan itibaren 4.87 seviyesinden işlem görüyor...

Reklam
25 Temmuz 2018 - 08:49
Reklam

 

Dolar/TL 4.87 Seviyesinde

 

     Dün Merkez Bankası, piyasanın genel beklentisinin aksine temmuz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranını %17.75 'te sabit tuttu. Bankanın kararının ardından dolar atağa geçti. Kararı, 4.76 TL seviyesinde bekleyen dolar/TL, saat 14.00’te yapılan açıklamanın ardından hızla 4.94 TL sınırına yükseldi. Borsa ise MB’nin kararını %3.5 kayıpla karşıladı.

    Kur, sonrasında 4.90 seviyesinin altına indi. Euro ise 5.7828’i gördükten sonra 5.71 seviyelerine geriledi.

    Dolar/TL bu sabah saat 08.35'te 4.8737 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL'de ise işlemler 5.67 sınırında...

    Bankacılar, JP Morgan’ın ‘ağırlığını azalt’ tavsiyesi verdiği raporun da etkisi ile TL varlıklardaki satış eğiliminin sürmesini bekliyor.

   Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan yaptığı açıklamada: "Açıklamalar TCMB’nin büyüme trendinde sert bir düşüşe neden olmaktan kaçındığını gösteriyor. Ancak bu karar sonrası planlı ilk toplantı 13 Eylül’de yani temmuz ve ağustos enflasyonuyla yıllık enflasyonun zirve yapması beklenen dönemden sonra. Bu toplantıdan önce açıklanacak iki enflasyon rakamının da geçen ay olduğu gibi hızlı artış trendini devam ettirmesi, TL’nin değerini koruma adına yeni bir kazanım olan sadeleşmenin sonlanmasına ya da acil önlemler alınmasına neden olabilir. Bu nedenle bu iki ay açıklanacak enflasyon rakamları ve piyasanın buna vereceği tepki TCMB için oldukça kritik olacak." ifadelerini kullandı.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekonomi ve Siyaset Gündemi - 12 Kasım 2018
Ekonomi ve Siyaset Gündemi - 12 Kasım 2018
Binance, birinciliğini hangi kripto para borsasına kaptırdı?..
Binance, birinciliğini hangi kripto para borsasına kaptırdı?..