Reklam
  • Reklam
Dolar kritik süreç öncesi yükselişte..

Dolar kritik süreç öncesi yükselişte..

Dolarda ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi yön yukarıya döndü..

Reklam
08 Aralık 2017 - 11:00
Reklam

 

ABD vergi reformunda yaşanan gelişmeler ve Fed'den faiz artış beklentileriyle küresel çapta değerlenen dolar bugün Lira karşısında da yükselişte. 

Geçen haftalarda rekor seviyelere yaklaşan, hafta başında 3.94'lerde seyreden kur, Merkez Bankası'nın 14 Aralık'taki toplantısında faiz artıracağı beklentileriyle rekora yakın seviyelerden gerilemişti. Kur bugün erken saatlerde %0.2 yükselişle 3.87'den işlem görüyor. 

Piyasalar bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisini bekliyor. Kasım ayı istihdamının 195 bin artması bekleniyor. Ortalama saatlik ücret verisi de Fed beklentileri açısından önem teşkil ediyor. HSBC Portföy Yönetimi'nden İbrahim Aksoy beklenenin üzerinde bir ücret enflasyonu verisinin dolardaki küresel değerlenme eğilimini bir kademe artıracağını, zayıf bir verinin ise dolarda bir miktar değer kaybına neden olabileceğini belirtiyor. 

Kapital FX'ten Enver Erkan ise doların hareketine dair "3,84’ü halen aşağıda bariyer olarak görmekle birlikte 3,87 üzeri hareketlerde kurun üst bant 3,91’e yaklaşması olası. Biz bu hafta kurda bu bant içinde bir kapanış olmasını bekleriz." değerlendirmesini yaptı.

Haftaya önce Fed, ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası kararları doların hareketinde etkili olacak.
 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
1 sterlin ne kadar? Güncel döviz kurları - 20 Eylül 2018
Askeri kantinlere de zam!..
Askeri kantinlere de zam!..